دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی

کتاب «خاطرات آیت الله عباسعلی صادقی قهاره» از سوی دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی وبا همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان منتشر شد.

کتاب « خاطرات آیت الله عباسعلی صادقی قهاره» از سوی دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی وبا همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان منتشر شد.

در مقدمه کتاب آمده: « آیت الله عباسعلی صادقی قهاره از روحانیون برجسته و فضلای معروف حوزه علمیه کمالیه، با دعوت آیت الله کمالوند در سال ۱۳۳۸ به خرم آباد هجرت کرد و از میان افرادی که توسط آیت الله کمالوند به خرم آباد دعوت شدند، تنها ایشان اقامت طولانی مدت و دائمی را در خرم آباد برگزیدند

عوامل متعددی سبب گردید تا خاطرات ایشان جمع آوری و تدوین گردد، که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد: یک، ارتباط نزدیک و صمیمی با مراجع تقلید و بزرگان حوزه ی علمیه قم از قبیل آیت الله بروجردی، امام خمینی (ره) ، آیت الله شریعتمداری و آیت الله گلپایگانی. دوم، پیوستگی ایشان با حوزه ی علمیه قم و دوستی با شخصیت های بزرگ سیاسی و علمی چون آقای هاشمی رفسنجانی، شهید مصطفی خمینی، شهید مطهری، آیت الله فاضل لنکرانی و… سوم، پشتیبانی ایشان از نهضت امام خمینی در تمام مراحل آن و پرداخت هزینه های سنگین بابت آن. چهارم، سفرهای تبلیغی دور و نزدیک، به اقصی نقاط کشور و شهرها و روستاهای مختلف استان لرستان. پنجم، ریاست دادگاه انقلاب و حاکم شرع بودن ایشان. ششم، سال ها ریاست حوزه علمیه کمالیه و تربیت طلاب.

این کتاب در دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، واحد تاریخ شفاهی لرستان پس از انجام ۳۳ ساعت مصاحبه توسط آقایان ایمان سپهوند و رضا اقبالی و تدوین سامان سپهوند به مناسبت کنگره نکوداشت این عالم بزرگ که در تاریخ ۱۵ اسفند ۹۲ در خرم آباد برگزار خواهد شد رونمایی خواهد شد.

این کتاب از ۳ فصل تشکیل شده است. فصل اول کتاب حاضر، « از تولد تا هجرت به خرم آباد» نام دارد که مطالب آن شامل سال های کودکی، شروع تحصیلات حوزوی و هجرت به قم، آشنایی با حضرت امام و آیت الله بهاءالدینی، کشف حجاب، سفرهای تبلیغی، ازدواج، عزیمت آیت الله بروجردی به قم، اساتید و تدریس است. فصل دوم، « از هجرت به خرم آباد تا پیروزی انقلاب اسلامی» نام دارد و به موضوعات متنوعی از قبیل: سفرهای حج آیت الله صادقی قهاره، جلسات قرآن خرم آباد، اقدامات شاه پس از درگذشت آیت الله بروجردی، انقلاب سفید، لایحه ی انجمن های ایالتی و ولایتی، درگذشت آیت الله کمالوند و مدیریت حوزه پس از ایشان، کاپیتولاسیون، هجرت آیت الله مدنی به خرم آباد، مقاله ی روزنامه ی اطلاعات و واکنش های نسبت به آن، دستگیری و زندان و برخی مباحث دیگر. فصل سوم، « از پیروزی انقلاب تا رحلت امام خمینی (ره) » نام دارد که خاطرات راوی در مورد دوران حاکم شرع بودن، برخورد با منافقان، اعدام و دستگیری مأموران حکومت پهلوی، بازدید مناطق عملیاتی و مباحث دیگر را در بر می گیرد. در پایان تصاویر و اسناد مرتبط با خاطرات آیت الله صادقی قهاره آورده شده است.

چاپ اول این کتاب در ۲۱۱ صفحه، قطع رقعی و تیراژ ۱۰۰۰ نسخه عرضه شده است

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات