معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه لرستان:

لرستان خبر: عضو هیات علمی دانشگاه لرستان در جمع استادان بسیجی دانشگاه لرستان که در جلسه حلقه صالحین گرد هم آمده بودند گفت: خطای بزرگ معرفت شناسانه غرب در این مساله بود که مبنا را بر اندیشیدن محض قرار داد و در این راستا دکارت نیز گفت: «من می اندیشم پس هستم» در حالیکه می بایست عنوان می شد: «من هستم پس می اندیشم»

به گزارش خبرگزاری لرستان خبر، حجت الاسلام و المسلمین خدایی با اشاره به کالبد شکافی معرفت و تشریح معانی لغوی و اصطلاحی آن افزود: این کلمه از ریشه عرف به مفهوم شناخت و آگاهی برآمده و در لغت نامه دهخدا نیز به معنی آگاهی و علم بکار رفته است و اولین بار در تاریخ اندیشه بشری در کتاب جمهوری افلاطون بدان اشاره شده است.

وی گفت: در نگاه افلاطون که به روایت از سقراط مطرح شده است معرفت عبارتست از: « باور صادق موجه » که باور یعنی ارتباط نفس با آن گزاره زمانی معرفت محسوب می شود که یقیین را در پی داشته باشد و صادق نیز به این معنی است که از صدق و راستی برخوردار بوده باشد و موجه یعنی اینکه قابل استدلال آوری و مدلل باشد.

این استاد دانشگاه به بیان وجود دو نوع معرفت درجه یک و دو پرداخت و گفت: معرفت از موضوعات علوم مانند شیمی، فیزیک و یا از خود دین معرفت درجه یک است و معرفتی که به این شناخت آگاهی پیدا کنیم، معرفت درجه دو است.

حجت الاسلام خدایی در ادامه به تعریف دین پرداخت و افزود: دین عبارتست از مجموعه عقاید، اخلاق و ارزشهایی که مطابق با واقع باشد و همچنین با وحی نیز در ارتباط است.

وی با تفکیک میان معرفت شناسی دینی و معرفت دینی افزود: آیا می خواهیم معرفت شناسی دینی داشته باشیم یا معرفت دینی، اگر بخواهیم به معرفت شناسی دینی بپردازیم بایستی از معرفت درجه یک به معرفت درجه دو برسیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه لرستان در بخش دیگری از سخنانشان به این موضوع پرداختند که یکی از مهم ترین مباحث معرفت شناسی دینی ارزش معرفت دینی است، در واقع چه ملاکی برای صحت و سقم یک معرفت دینی داریم، چه ملاک و معیاری برای این بحث داریم. ، کجا می توانیم به قطع و یقین بگوییم این معرفت جزء دین است یا خیر؟

وی گفت: ابزار معرفت دینی حس است، ما حواس ظاهری و باطنی داریم. آنجایی که شخص در خصوص مساله ای حدس می زند جزء حواس باطنی است، در غرب رویکردهای پوزیتویستی و نگاتیویستی (ابطال گرایی) به موضوع معرفت شناسی که اولی فقط معرفت هایی را می پذیرد که تجربه و حس آنرا تایید می کند و دیگری تجربیات قابل ابطال حسی را بیان می کند، به طول خلاصه می توان گفت مجموعه تفکراتی که در این حوزه سامان می پذیرد، نخ مشترکش حول سه عنصر پلورالیزم، اومانیسم و سکیولاریسم قرار دارند که همگی از حس باطنی محروم اند.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه لرستان به ابزار مشترک برای معرفت دینی اشاره کرد و گفت: عقل به عقل نظری و عملی تقسیم می شود و در عقل نظری چه هست و چه نیست مطرح می شود و در عقل عملی چه باید کرد و نکرد، اما این عقل در حوزه معرفت دینی چه نقشی دارد؟

وی گفت: یک شیطنتی که در غرب اتفاق افتاده است این است که گفته می شود عقل یا دین، یکی را برگزینیم، یا بایستی عقل را برگزینیم یا دین، در واقع عقل در مقابل نقل است نه دین. عقل انسان اولین منبع و ابزار دین است. محصول و یافته های عقل به همان میزان که قطعی است، اعتباری دارد که آیات قرآن و روایات امامانی چون امام صادق علیه السلام دارد.

حجت الاسلام و المسلمین خدایی افزود: یکی دیگر از ابزارهای معرفت شناسی دینی شهود است. شروع انحراف و خطای غرب از این مساله از اینجا آغاز شد اینکه: من می اندیشم پس هستم در حالیکه بایستی عنوان می شد من هستم پس می اندیشم. این اندیشه غلط دکارت که بعدها توسط هگل با این عنوان که هرچه اندیشیدنی است وجود دارد و هر آنچه وجود دارد اندیشیدنی است، از ابتدا نطفه غلط اندیشه های اومانیستی غرب را در راستای معرفت شناسی رقم زد که تا کنون نیز ادامه دارد و بجای شهود مبنای معرفت شناسی را بر اندیشه قرار داده است.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات