گزارشی ازوضعیت نوبت دهی اینترنتی در مراکز درمانی استان ؛

نوبت دهی اینترنتی در مراکز درمانی بسیاری از شهرستانهای استان لرستان غیر فعال می باشد ومردم برای نوبت گیری باید در صف های طولانی ساعت ها منتظر بمانند.

به گزارش لرستان خبر، سامانه نوبت دهی اینترنتی پزشکان در بیمارستانها با هدف اختصاص ثبت نوبت از طریق اینترنت در جهت ارائه خدمات دهی و تحقق شعار دولت الکترونیک راه اندازی شده است .

این سامانه جدید نوبت دهی با قابلیت ها و امکانات بیشتر  جهت رفاه حال شهروندان درهمه استانهای کشور راه اندازی شده است.

نوبت دهی حضوری در بیمارستانها در اوایل صبح وبا ظرفیت کم انجام می باشد وبیماران  باید از ساعت 6صبح در جلوی درب این مراکز حضور یابند تا با ایستادن در صف‌های طولانی منتظر حضور کارمندان برای دریافت نوبت پزشک معالج باشند.

 

صف های طولانی بیماران برای نوبت گیری

هم اکنون مردم با راه اندازی سامانه اینترنتی انتظار دارند حداقل در فصل سرما در صفهای طولانی برای نوبت دهی منتظر نمانند ولی با مراجعه به این سامانه متوجه می شوید که تنها جنبه نمایشی و تبلیغاتی برای مسئولین  دارد .

مقام معظم رهبری درسخنان خود به مسئولین  تاکید داشتند  "کاری کنید بیمار جز درد و رنج بیماری اش، ناراحتی دیگری ‏نداشته باشد" ولی متاسفانه در سایه بی توجهی مسئولین حوزه درمان نوبت گیری برای بسیاری از بیماران در مراکز درمانی استان پس از ساعتها حضور در صف های صورت می گیرد که این موضوع دغدغه ای برای بسیاری از بیماران  وهمراهان آنها شده است .

در این گزارش به  سایت دانشگاه علوم پزشکی لرستان به آدرس http://lums.ac.ir مراجعه نموده تا  وضعیت  نوبت گیری اینترنتی را  در سایر بیمارستانهای استان را  بررسی نماییم.

سامانه نوبت دهی بیمارستانها در این سایت همانطور که در تصویرزیر قابل مشاهده است  در سمت چپ  صفحه قرار داشته که باکلیک بر روی آن به صفحه داخلی وارد می شویم .

نوبت دهی اینترنتی در مراکز درمانی لرستان،عکس،تصویر

مراکز درمانی بر اساس نام شهرستانها تقسیم بندی شده است که با نگاه اول  مشاهده می  شود که  نوبت گیری برای بیمارستان امام علی (ع) شهرستان ازنا و خیریه عسلی خرم آباد غیر فعال می باشد و بیماران  نمی توانند برای مراکزنوبت گیری داشته باشند.

نوبت دهی اینترنتی در مراکز درمانی لرستان،عکس،تصویر

 همچنین باتوجه به راه اندازی بیمارستان شهید ولیان الیگودرز و فعالیت  قسمتهایی مانند سونوگرافی که مرا جعه کننده بسیاری هم از سطح شهرستان دارد ولی نام این بیمارستان درمراکز درمانی استان وجود ندارد که این جای قدری تامل دارد .

جهت نوبت گیری در بیمارستان شهدای عشایر خرم آباد در مرحله نخست باید کلینیک مورد نظر را انتخاب کنید  که با توجه اینکه بسیاری ازاین اسامی تخصصی می باشند ابتدا باید بیماران در اینترنت در این خصوص اطلاعات لازم را کسب نموده وسپس گزینه مورد نظر را انتخاب کنند درحالی که در همین صفحه می توان با درج اطلاعات اولیه به کاربران کمک نمود.

نوبت دهی اینترنتی در مراکز درمانی لرستان،عکس،تصویر

بعد از انتخاب تخصص در صفحه بعد مشاهده می شود که تنها نام پزشکان و روزهای هفته نمایش داده شده ولی نمی توان روز مشخصی را انتخاب کرد و گزینه ها غیر فعال می باشند وادامه مراحل  نوبت گیری امکان پذیر نیست .

نوبت دهی اینترنتی در مراکز درمانی لرستان،عکس،تصویر

برای نوبت گیری در بیمارستانهای شهید چمران بروجرد،امام جعفر صادق (ع) الیگودرز ،ابن سینا نورآباد ،هفت تیر دورود ،امام خمینی (ره)الشتر وامام خمینی (ره)پلدختر بعد از انتخاب متخصص با صفحه ای  مواجهه می شویم که ایام هفته غیر فعال نمایش داده می شود و امکان انتخاب روز وتاریخد معین وجود نداشته ونوبت گیری نیز در این مراکز اصلا امکان پذیرنیست.

نوبت دهی اینترنتی در مراکز درمانی لرستان،عکس،تصویر

نوبت دهی اینترنتی در مراکز درمانی لرستان،عکس،تصویر

 

جالب تر اینکه برای نوبت گیری در بیمارستان امام خمینی (ره) کوهدشت  کاربران با این پیام که " تخصصی وجود ندارد " مواجهه می شوند .

نوبت دهی اینترنتی در مراکز درمانی لرستان،عکس،تصویر

برای نوبت گیری در بیمارستان شهید رحیمی خرم آباد نیز برای تخصص چشم  پزشکی وجود ندارد و همچنین در این صفحه گزینه  "نمایش نوبت ها" غیر فعال می باشد. 

نوبت دهی اینترنتی در مراکز درمانی لرستان،عکس،تصویر

 بیماران تنها برای مراکز درمانی  شهید مدنی و اعصاب وروان خرم اباد و امام خمینی (ره) بروجردمی توانند نوبت گیری انجام دهند و نوبت دهی درمابقی مراکز درمانی امکان پذیر نمی باشد و بیماران  باید مانند گذشته با حضور در صف های طولانی نوبت گیری را انجام دهند .

 این درحالی که نوبت دهی اینترنتی در سایر استانهای کشور فعال بوده و یاحداقل از طریق تلفن انجام می شود . 

متاسفانه محرومیت در استان لرستان در بسیاری از زمینه ها وجود داشته و هم  اکنون این استان  محرومیت  خود را حتی در عرصه تکنولوژی نیز نشان می دهند چرا که  "طبق ماده 34حقوق شهروندی ، شهروندان از مزایای دولت الکترونیک و تجارت الکترونیک، فرصت‌های آموزشی و توانمندسازی کاربران به صورت غیر تبعیض‌آمیز برخوردار  شوند  "ولی در استان استفاده از مزایای دولت الکترونیک و توسعه  آن  در حد شعار باقی مانده است .

همچنین مشکل نوبت گیری  در مراکزدرمانی تامین اجتماعی استان نیز با توجه به تعداد زیادافراد تحت پوشش در این سازمان و نوبت دهی کم مخصوصا در حوزه دندانپزشکی بسیار مشاهده می شود که سبب نارضایتی مردم شده است . 

قیمت بالای ویزیت در مطب پزشکان بسیاری از بیماران را  مجبورمی نمایند تا با تحمل درد وناراحتی رنج سفرر ا نیز به جان بخرند و به سایر مراکز درمانی دولتی در سایر استانهای کشور  مراجعه نمایند یا درد ورنج بیماری را روزها ویاهفته ها تحمل نموده و منتظر بمانند تا در این مراکزنیز نوبت آنها شود .


منبع: هیجار

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات