شرکت توزیع برق لرستان در کوتاه ترین زمان ممکن 8000 دستگاه کنتور فهام را جایگزین کنتور های قدیمی کرد.

به گزارش لرستان خبر، 8000 کنتور طرح فهام (فرا سامانه هوشمند اندازه گیری انرژی)در کمتر از 3 ماه برای مشترکین دیماندی ولتاژ اولیه و ثانویه تعویض شد.

فریدون خودنیا مدیرعامل شرکت توزیع برق لرستان با اشاره به اینکه از حیث تعویض و نصب کنتور فهام برای مشترکان دیماندی در کشور دومین استان هستیم و در این زمینه موفق عمل کرده ایم اظهار داشت: از لحاظ سرعت عمل و اجرای پروژه در بازه ی زمانی کمتر از سه ماه، اولین استان کشور می باشیم که به هدف رسیده و می توانیم تمامی مشترکان دیماندی را از راه دور قرائت کرده و تحت سامانه (AMI) تمامی رفتار مصرفی مشترکان را رصد کنیم.

خودنیا ابراز داشت: به منظور اجرای این پروژه براساس برنامه ریزی های صورت گرفته و مصوبات جلسات برگزار شده مقرر شد از ظرفیت و توانمندی نیروهای اجرایی را که سابقه فعالیت در حوزه لوازم اندازه گیری را داشتند فراخوان کرده و با برگزاری دوره های آموزشی برای آنها استارت کار اجرای پروژه زده شد و خوشبختانه با افتخار تمام در سرعت عمل اجرای کار توانستیم در کوتاه ترین مدت ممکن این پروژه مهم را اجرایی کرده و بعد از شرکت توزیع شهرستان مشهد اولین استان موفق باشیم.

عبدالرضا حسینی مهر مدیر دفتر کنترل پروژه و دبیر عالی کمیته کاهش تلفات در خصوص اجرای پروژه فهام ابراز داشت: این فعالیت بزرگ به عنوان برنامه عملیاتی اقتصاد مقاومتی توانیر و شرکت های توزیع برق کشور تعریف شده و در این طرح تمامی لوازم اندازه گیری مشترکان دیماندی ولتاژ اولیه و ثانویه تحت سامانه AMI قرائت از راه دور قرار گرفته و منبع از طریق همین سامانه تمام اقدامات نرم افزاری لازم لازم بر روی کنتورهای فوق از راه دور امکان پذیر است.

مدیر دفتر کنترل پروژه گفت: کنتورهای هوشمند فهام دارای ماژول GPRS بوده که با نصب یک عدد سیمکارت قابلیت ارسال پارامترهای اندازه گیری شده در هر زمان را به کاربران می دهد.

وی گفت: کنتورهای هوشمند جدید علاوه بر سنجش میزان انرژی اکتیو و راکتیو مصرفی، سایر پارامترهای الکتریکی از قبیل ولتاژ، جریان، توان، هارمونیک تا مرتبه 17 و ضریب قدرت را نیز اندازه گیری می کنند.

حسینی مهر افزود: داشتن اطلاعات لحظه به لحظه مشترک در کنترل میزان مصرفی و دیماند مشترک تأثیر بسزایی دارد و از آنجا که کاهش تلفات و کاهش پیک مصرفی از مهمترین برنامه های عملیاتی صنعت برق و شرکت های توزیع برق است این کنتورها میتوانند تصویر شفافی از مصرف مشترکین را در اختیار متولیان امر قرار دهند و با استفاده از نرم افزارهای کاربردی می توان کنترل لازم بر رفتار مصرفی مشترکان دیماندی را اعمال کرد.

وی با اشاره به اینکه وزارت نیرو طرح تعویض 450 هزار کنتور دیماندی و نصب کنتورهای فهام بجای آنها را در دستور کار خود قرار داد که از این تعداد سهم توزیع لرستان 8000 دستگاه بود، اظهار داشت: پس از برگزاری جلسات متعدد و مصوب نمودن روشهای اجرایی کار با هماهنگی مدیر امور مشترکان شرکت تعداد 24 اکیپ تعویض لوازم اندازه گیری تشکیل که شامل کارشناس یا تکنسین لوازم اندازه گیری، سیمبان، برقکار و راننده بوده که در مجموع نیروهای عملیاتی 81 نفر در اجرا بطور مستقیم دخیل بودند.

شیرازی مدیر امور مشترکان شرکت توزیع برق استان لرستان نیز یادآور شد که علاوه بر این 24 اکیپ 16 نفر نیز در 11مدیریت توزیع ساماندهی شدند که به صورت روزانه اطلاعات کنتورهای تعویض شده را در سیستم جامع فروش و فرم های ارسالی سابا ثبت می کردند.

مدیر امور مشترکان همچنین گفت: جهت تسهیل در کار برای تمامی اکیپ های مشخص شده ابزار کار و تجهیزات ایمنی خریداری و برای هر اکیپ یک خودروی مناسب تأمین و پروژه در زمان مقرر استارت زده شد که در مدت زمان گفته شده درسطور بالا این اقدام مهم انجام شد. 

شیرازی ارزش ریالی هر دستگاه کنتور دیماندی ولتاژ ثانویه به همراه هزینه دستمزد را حدود 12 میلیون ریال و همچنین ارزش هر دستگاه کنتور دیماندی ولتاژ اولیه را به همراه هزینه دستمزد 20 میلیون ریال اعلام کرد و گفت: شرکت توزیع در حال حاضر منتظر دریافت کنتورهای سه فاز مستقیم هوشمند است تا پروژه فهام را برای مشترکان دارای کنتور سه فاز مستقیم نیز اجرا کند.

در خاتمه عبدالرضا حسینی مهر هزینه های اجرا شده برای پروژه فوق را 98 میلیارد ریال اعلام و اظهار داشت: 82 میلیارد آن توسط سازمان بهره وری انرژی (سابا) تأمین و مبلغ 16 میلیارد ریال مابقی توسط شرکت توزیع برق لرستان پرداخت شده است.

حسینی مهر همچنین گفت: برای اجرای پروژه فوق 8 جلسه ستادی با 147 نفر ساعت کار کارشناسی برگزار و مدیرعامل محترم برق استان بعنوان مدیر پروژه برکلیه بخشهای طرح فوق شامل پشتیبانی، اجرا، نظارت بر اجرا و تکمیل پروژه مدیریت کرده و گزارش های عملکرد واحدهای اجرایی را روزانه و نقطه به نقطه کنترل می کردند. 

انتهای پیام/

 

منبع: برق نیوز

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات