اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان لرستان با استناد به مرکز آمار ایران اعلام کرده است نرخ بیکاری در استان لرستان 12 درصد است. منتقدان به اداره کار استان لرستان انتقاد کرده‌اند که این آمار واقعی نیست. مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان لرستان، علی آشتاب است. اما اداره کار […]

به گزارش لرستان خبر، اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان لرستان با استناد به مرکز آمار ایران اعلام کرده است نرخ بیکاری در استان لرستان 12 درصد است. منتقدان به اداره کار استان لرستان انتقاد کرده‌اند که این آمار واقعی نیست. مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان لرستان، علی آشتاب است.

اما اداره کار استان به این انتقادات پاسخ داده است که مقامات استان نقشی در تغییر دادن آمارها ندارند و آمار نرخ بیکاری را در استان ها براساس قانون، مرکز آمار ایران اعلام می‌کند و اداره کار استان هم به این مرکز استناد کرده است.

مرکز آمار ایران نرخ بیکاری را در استان لرستان در ابتدای روی کارآمدن دولت تدبیر و امید 17 درصد دانسته است، اما این نرخ در پایان تابستان 95 به 12درصد کاهش یافته است.

نگاه منتقدان از اداره کار بایستی به شیوه ‌ی محاسبه‌ی نرخ بیکاری در ایران تغییر کند؛ در برآوردهای کشور ما هر شخصی که در هفته‌ی آمارگیری یک ساعت کار کند شاغل محسوب می‌شود؛ اگرچه گفته می‌شود در کل دنیا اینگونه است اما مثلاً در کشوری مثل آمریکا دو نوع نرخ بیکاری هست که مداوم اعلام می‌شود: یکی همین نرخ بیکاری که هر فرد در هفته‌ی آمارگیری اگر یک ساعت کار کند بیکار نیست و دیگری نرخ بیکاری نوع ب که مشاغل پاره‌وقت را شاغل نمی‌داند و بر این اساس نرخ بیکاری را اعلام می‌کند.

این است که روش محاسبه‌ی نرخ بیکاری را باید در کشور ما مورد انتقاد قرار داد نه اینکه صرفاً به اداره کار استان تاخت؛

مردم شغل پایدار می‌خواهند که از پایداری و حقوقی همچون بیمه بهره‌مند باشد و روشن است که اگر فردی یک ساعت کار کند و او را شاغل بدانیم معلوم است که آن یک ساعت یک نوع شغل ناپایدار محسوب می‌شود!

همچنین اینکه زنان خانه‌دار و دانشجویان و سربازان جزء جمعیت بیکار محاسبه می‌شوند یا نمی‌شوند، خودش محل بحث و محل نقد و انتقاد در کشور ماست.

ولی اداره کار استان لرستان می‌تواند اگر قانون به او اجازه بدهد به سوی اعلام نرخ اشتغال پایدار رو بیاورد؛ یعنی با توجه به تعداد تسهیلات پرداخت شده و تسهیلات رونق تولید و اشتغالزایی و برآوردکردن سایر شاخص‌ها به افکار عمومی و کارشناسان اقتصادی و نخبگان اجتماعی و سیاسی گزارش ارائه دهد مبنی بر اینکه نرخ اشتغال پایدار در استان لرستان چقدر است؟

روشن است اشتغال پایدار با مراجعه به سیستم رایانه‌ای و اداری و استعلامی تأمین اجتماعی استان لرستان و دیگر بیمه‌‌ها هویدا می‌شود.

این مهم است که مدیرکل تأمین اجتماعی استان لرستان، شهناز حمزه‌لویی یک گزارش مثلاً سه ساله به مردم ارائه کند درباره‌ی این مسئله که آیا پرداخت تسهیلات رونق تولید  اشتغالزایی در استان لرستان تعداد بیمه‌شدگان کارآفرینان و صاحبان بنگاه‌های تولیدی را افزایش داده است؟ آیا متناسب با افزایش پرداخت تسهیلات تولید و اشتغالزایی، به همان نسبت تعداد بیمه‌شدگان هم افزایش یافته است؟

زیرا وقتی شغل از نوع شغل پایدار باشد طبیعی است که تعداد بیمه‌شدگان کارآفرینان هم رو به رشد خواهد شد؛ چونکه شهروندی که به شغل پایدار اشتغال داشته باشد به طور حتم از بیمه هم بهره‌مند خواهد شد.

تعداد بیمه‌شدگان سیستم اداری کارمندی و شرکت‌های خدماتی وابسته به ادارات هم که روشن است؛ و با یک استعلام ساده می‌توان دریافت چه تعدادی بر بیمه‌شدگان مشغول به کار شده، افزوده شده است.

به هر روی، روش محاسبه‌ی نرخ بیکاری در کشور ما برای همه‌ی استان‌ها یکسان است و مرکز آمار ایران است که مدام این‌گونه آمارها را به صورت فصلی منتشر می‌کند؛ اما چنانچه توضیح داده شد اداره کار استان لرستان و سازمان تأمین اجتماعی استان لرستان می‌توانند با همکاری همدیگر یک کار گزارشی مبتنی بر شاخص اشتغال پایدار و مبتنی بر تعداد بیمه‌شدگان ناشی از پرداخت تسهیلات رونق تولید و تسهیلات اشتغالزایی انجام بدهند و در این زمینه یک گزارش کارشناسی دقیق به ملت ارائه کنند.

مشخص است تعریف اشتغال از نگاه مردم بهره‌مندی از شغل پایدار داری حق بیمه است نه شغل پاره‌وقت یک ساعت کار در هفته‌ی مرجع آمارگیری. استاندار لرستان، هوشنگ بازوند نیز بارها تأکید کرده است رویکرد و جهت‌گیری اشتغالزایی بایستی ایجاد شغل پایدار باشد و مبرهن است که شغل پایدار با حق بیمه، پیوند خورده است.  این‌چنین است که وقتی مرکز آمار ایران آمارهای نرخ بیکاری را اعلام می‌کند نزد مردم، «باورپذیری پایینی» دارد؛ زیرا مرکز آمار ایران یک ساعت کار را شغل حساب می‌کند که کار پاره‌وقت و بدون بیمه هم شامل این تعریف می‌شود؛ ولی مردم به دنبال شغل پایدار همراه حق بیمه هستند.  

 

انتهای پیام/

منبع: هومیان نیوز

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات