در جلسه اقتصاد مقاومتی مطرح شد؛

استاندار لرستان بر ضرورت عملیاتی شدن خوشه فرش این استان ظرف دو ماه آینده تاکید کرد.

به گزارش لرستان خبر، هوشنگ بازوند ظهر شنبه در جلسه اقتصاد مقاومتی لرستان از سفر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور به لرستان خبر داد.

وی افزود: یکی از مهمترین شاخص های اقتصاد مقاومتی که می تواند با توجه به بحث درون زا بودن آن باعث رونق اقتصادی شود، توسعه خوشه های صنعتی است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی به لرستان سفر می کند

استاندار لرستان ادامه داد: در این راستا باید تا پایان سال ۳ خوشه صنعتی در استان تعیین تکلیف شوند.

بازوند با اشاره به سفر رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور ظرف ۱۰ روز آینده به استان لرستان گفت: در این راستا باید میراث فرهنگی استان طرح خوشه صنایع دستی استان را ارائه بدهد.

وی اضافه کرد: با توجه به ظرفیت بسیار بزرگ صنایع دستی در خصوص ایجاد اشتغال و ... باید مسیر حرکت از نقطه آ به نقطه ب مشخص شود.

استاندار لرستان ادامه داد: علاوه بر این به متقاضیان فعالیت در این زمینه وام کم بهره ۴ درصدی اعطا می شود.

بازوند گفت: این وام با قید فوریت پرداخت می شود تا از ظرفیتهای صنایع دستی استان برای ایجاد اشتغال استفاده شود.

مرکز مطالعات پل های تاریخی کشور در لرستان ایجاد شود

وی با اشاره به مذاکراتی که با رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور در خصوص ایجاد مرکز «ورشو شناسی» در بروجرد صورت گرفته است، افزود: باید تلاش کنیم تا مجوز و موافقت این کار را با توجه به ظرفیت های بالای شهرستان بروجرد اخذ کنیم.

استاندار لرستان ادامه داد: همچنین تلاش می کنیم تا مرکز مطالعات پل های تاریخی کشور در لرستان ایجاد و مسقر شود.

بازوند اظهار کرد: در این راستا باید از هر فرصت پیش آمده برای توسعه گردشگری لرستان استفاده کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت خوشه فرش لرستان اشاره کرد و گفت: سازمان صنعت، معدن و تجارت در این زمینه اقدامات خوبی برای ایجاد یک برند، انجام داده اما به همکاری سایر دستگاه ها نیز نیاز است.

استاندار لرستان اضافه کرد: با توجه به اقدامات خوبی که در این زمینه انجام شده باید تا ۲ ماه آینده خوشه فرش استان عملیاتی شود.

تولید عسل در لرستان باید ۳۰ دصد افزایش یابد

وی ادامه داد: این خوشه باید در سال ۹۶ عملیاتی شود تا با استفاده از این ظرفیت در بحث اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل در زندگی مردم و وضعیت اشتغال استان، نمود داشته باشد.

استاندار لرستان همچنین بر ضرورت ایجاد خوشه عسل در استان تاکید کرد و گفت: باید به گونه ای عمل کرد که ظرفیت تولید عسل در استان از هزار و ۵۰۰ تن فعلی بیش از ۳۰ درصد رشد یابد.

بازوند افزود: باید کارهای لازم در این خصوص اعم از کاهش هزینه تولید، بسته بندی، بازاریابی و ... به صورت مطلوب صورت گیرد تا خوشه عسل استان نیز در حدود ۲ هزار یا ۲ هزار و ۱۰۰ تن تولید شود.

وی ادامه داد: البته باید آسیب شناسی موثری در این زمینه صورت گیرد مثلا در خصوص خوشه سنگ نباید از سال ۹۱ تا ۹۳ فقط کار مطالعاتی شود یا از همان ابتدا مشخص شود که مثلا کار عملیاتی باید چه زمانی صورت بگیرد.

استاندار لرستان گفت: به طول انجامیدن مطالعات این خوشه ها، کار خوبی نیست زیرا خوشه های صنعتی در اقتصاد مقاومتی یک رکن مهم هستند.

 

انتهای پیام/

منبع: مهر

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات