عبور خطوط لوله فرآورده‌های نفتی و بنزین از زیر منازل مسکونی سطح شهر ازنا به یکی از دغدغه‌های این روزهای مسئولان شهرستان تبدیل شده است، چرا که عبور چند کیلومتر از لوله‌های نفت و بنزین از زیر منازل مسکونی زنگ خطری است برای توجه به فاجعه‌ای که هر لحظه ممکن است با بروز کوچک‌ترین انفجاری به بار آید و خسارات جبران‌ناپذیری را به وجودآورد...

به گزارش لرستان خبر، عبور خطوط لوله فرآورده‌های نفتی و بنزین از زیر منازل مسکونی سطح شهر ازنا به یکی از دغدغه‌های این روزهای مسئولان شهرستان تبدیل شده است، چرا که عبور چند کیلومتر از لوله‌های نفت و بنزین از زیر منازل مسکونی زنگ خطری است برای توجه به فاجعه‌ای که هر لحظه ممکن است با بروز کوچک‌ترین انفجاری به بار آید و خسارات جبران‌ناپذیری را به وجودآورد. این موضوع تا حدی موجبات نگرانی مسئولان را به وجود آورده که شورای تامین و پدافند غیرعامل در این خصوص جلساتی تشکیل داد و خود شخص استاندار هم به این مساله ورود پیدا کرد.
از سوی دیگر متولیان خطوط لوله نفت و مخابرات این منطقه اظهار می‌کنند هیچ لوله‌ای از زیر منازل مسکونی این شهر نگذشته است و تهدیدی هم متوجه شهروندان نیست. آنها می‌گویند این شهر است که با گسترش ساخت‌وسازها به حریم لوله‌ها ورود پیدا کرده است، زیرا این تاسیسات قبل از ساخته شدن شهر وجود داشته‌اند. در این خصوص رئیس شورای اسلامی شهر ازنا، فرماندار ازنا‌، مدیرکل پدافند غیرعامل و مدیر خطوط لوله نفت و مخابرات منطقه مرکزی در گفت‌وگو با همشهری در این باره صحبت کرده‌اند که در ادامه می‌خوانید.

 جلسات نتیجه‌ای نداشته است
رئیس شورای اسلامی شهر ازنا با بیان این مطلب که عبور 4 کیلومترخطوط لوله فرآورده‌های نفتی و بنزین از زیر منازل مسکونی موجب نگرانی شهروندان و مسئولان شده است، اظهار می‌کند: این موضوع ممکن است خسارات جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد بنابراین نیاز است چاره‌ای جدی برای رفع آن اندیشیده شود.
«عزیزالله درویشی» می‌افزاید: سال‌های گذشته پیگیری‌هایی در این خصوص صورت گرفت و حتی شورای تامین شهرستان هم سال گذشته جلسه‌ای با حضور استاندار دراین زمینه تشکیل داد اما تاکنون نتیجه‌ای در برنداشته است. در جلسه پدافند غیرعامل هم مصوب شد که خطوط انتقال لوله‌های نفتی ازنا جابه‌جا شود اما تاکنون هیچ اقدام موثری در این زمینه صورت نگرفته است. در حالی که جان مردم در خطر است.درویشی تاکید می‌کند: مسئولان ارشد استان و شهرستان باید پیگیر حل این مشکل باشند زیرا در صورت بروز کوچک‌ترین حادثه‌ای امکان جبران وجود ندارد.
 
هزینه بربودن جابه‌جایی لوله‌ها
مدیر کل پدافند غیرعامل لرستان می‌گوید: اصل موضوع و اینکه محل عبور دقیق لوله‌ها از چه مسیری است یا اینکه فاصله منازل مسکونی با حریم لوله‌ها باید چه میزان باشد در حوزه کار متولیان خطوط لوله است و آنها باید توضیح دهند. اما باید به این نکته اشاره کرد که زمان ساخت تاسیسات ،شهر کوچک بوده و با گذر زمان گسترش پیدا کرده است.
«علی سیف» ادامه می‌دهد: اما به هر حال با وجود حساسیت موضوع درچند جلسه پدافند غیرعامل این قضیه مطرح شد و شخص استاندار هم به جد پیگیر بود حتی مکاتباتی با وزیر نفت و سازمان پدافند غیرعامل کشور هم داشته‌ایم.
سیف تاکید می‌کند: هرچه زودتر باید فکری برای رفع این مشکل کرد زیرا عبور لوله‌های نفت یا بنزین یک تهدید به شمار می‌آید و موضوعی نیست که به راحتی بتوان از کنار آن گذشت. واقعیت این است که جابه‌جا کردن لوله‌های نفت و بنزین علاوه بر زمان‌بر بودن، نیازمند صرف هزینه‌های کلان است و از طرف دیگر هم این مشکل تنها به جابه‌جایی لوله‌ها مربوط نمی‌شود بلکه مشکل اینجاست که مخازن سوخت هم در شهر متمرکز شده‌اند.
وی عنوان می‌کند: در هر صورت این قضیه در دستور کار قرار گرفته است و بدون شک با پیگیری‌های ما و شخص استاندار راهکار مناسبی در این زمینه اتخاذ خواهد شد.
 
تامین سوخت 3 شهرستان از مخازن ازنا

فرماندار ازنا هم درباره عبور خطوط لوله‌های نفتی و بنزین از زیرمنازل مسکونی شهر اظهار می‌کند: این لوله‌ها از زیر منازل مسکونی عبور نمی‌کنند بلکه در وسط بلوار جاگذاری شده‌اند.
«اسد الله عبداللهی‌» با اشاره به این مطلب که عبور لوله‌ها از سطح شهر در هر صورت یک تهدید محسوب می‌شود، می‌افزاید: باید در بلند‌مدت فکری برای آن کرد زیرا بی‌توجهی به این موضوع عواقب نامطلوبی به دنبال خواهد داشت.
عبداللهی با بیان این مطلب که دو را‌هکار برای رفع این مشکل وجود دارد، ادامه می‌دهد: یا باید خط شهر را جابه‌جا کرد که کار سختی است یا اینکه لوله‌ها را به مکان دیگری منتقل کرد که آن هم هزینه‌بر و زمان‌بر است، ازسوی دیگر این لوله‌ها خط ارتباطی جنوب به مرکز کشورهم هستند.
وی ادامه می‌دهد: موضوع دیگری که موجب سختی کار شده است این است که سوخت شهرستان‌های ازنا، الیگودرز و دورود از مخازن ازنا تامین می‌شود بنابراین جابه‌جا کردن لوله‌های نفت شاید غیرممکن باشد.با این وجود و به دلیل اهمیت و حساسیت کار نیاز است پدافند غیرعامل پای کار بیاید و راهکاری برای حل این مشکل بیندیشد تا نگرانی شهروندان و مسئولان کاهش پیدا کند.
 
تکذیب ادعا

مدیر خطوط لوله نفت و مخابرات منطقه مرکزی عبور لوله‌ها از زیر منازل مسکونی را تایید نمی‌کند و می‌گوید: نمی‌دانم این گفته‌ها را بر چه اساسی مطرح می‌کنند، اصلا چنین چیزی غیرممکن است. حتی یک ملک مسکونی هم در حریم لوله‌ها وجود ندارد.
«محمود علی حسینی» ادامه می‌دهد: برخلاف برخی اظهارنظرها ‌این خطوط لوله‌ درحریم منازل نبوده‌اند بلکه این شهر است که در حریم لوله‌ها ساخته شده است. درضمن تاسیسات این شرکت متعلق به بیش از 60 سال پیش است که شهری وجود نداشته و پس از اینکه تاسیسات در آنجا بنا نهاده شد شهر گسترش پیدا کرده است.
حسینی در خصوص جابه جایی لوله‌ها هم عنوان می‌کند: ما حرفی نداریم و جابه‌جایی این لوله‌ها اصلا کار سختی نیست. در صورتی که شورای تامین مصوب کند همین فردا هم خطوط را جابه‌جا می‌کنیم‌. اما در این صورت تامین سوخت پمپ بنزین‌های شهرستان‌های ازنا و الیگودرز و دورود هم با مشکل مواجه می‌شود. در صورتی که این جابه‌جایی صورت بگیرد در بهترین حالت سوخت مورد نیاز این شهرستان‌ها باید از رازان یا خرم‌آباد به عنوان نزدیک‌ترین مسیرها تامین شود. در این صورت روزانه ده‌ها تانکر باید در جاده‌ها تردد کنند که بدون شک جان افراد را به خطر خواهند انداخت. خطرات زیست محیطی ناشی از واژگونی این تانکرهای نفت‌کش را هم باید در نظر گرفت.
این مسئول تاکید می‌کند: در صورت جابه‌جایی لوله‌ها قتلگاهی در جاده‌ها ایجاد خواهد شد در هر صورت ما تابع دستورهستیم و اگر بگویند جابه‌جا کنید مقاومتی نخواهیم کرد.

    خطوط لوله‌های نفتی شهروندان را تهدید نمی‌کند
«محمود علی حسینی» مدیر خطوط لوله نفت و مخابرات منطقه مرکزی درباره برخی اظهارنظرها مبنی بر تهدید‌شدن جان شهروندان به دلیل عبور لوله‌های نفت از سطح شهرستان ازنا، می‌گوید: سالانه یک شرکت آلمانی به صورت میلی‌متری از لوله ها بازدید می‌کند بنابراین هیچ تهدیدی در کار نیست و این بازدید‌ها هزینه‌های میلیاردی به دنبال دارد. البته لوله‌ها روزانه، سالانه و 5 سال یکبار هم  توسط کارشناسان معتبر چک می‌شوند بنابراین هیچ نگرانی از این بابت وجود ندارد.
وی با اشاره به اینکه متولیان خطوط لوله نفت و مخابرات درگذشته نیز اجازه ساخت و ساز در حریم لوله‌ها را نداده‌ بودند، می‌گوید: این مقاومت آنها مورد تایید ماست و ما هم اجازه چنین کاری را نخواهیم داد.
حسینی اضافه می‌کند: مهم‌ترین مبحثی که باعث شده است برخی‌ها عبور لوله‌های نفت و بنزین از زیر منازل مسکونی را مطرح کنند منافع شخصی است زیرا برخی‌ها به دنبال ساخت و ساز در حریم لوله‌ها بوده‌اند که اجازه نداده‌ایم. به طور حتم بیشترین خطری که در مورد لوله‌های نفت و بنزین وجود دارد مربوط به فروش زمین‌ها در حریم لوله‌هاست زیرا برخی به خاطر منافع جزئی حاضرند منافع کلی را هم زیر پا بگذارند.

 

انتهای پیام/

منبع: همشهری

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات