مناسبت سالگرد شهادت شهید سرلشگر خلبان"کوپال"شهیدی از دیار بروجرد؛

شهید سرلشگر خلبان "عبدالرضا کوپال" یکی از شهدای شهرستان بروجرد است که از نخستین روز جنگ وارد میدان نبرد با دشمن شد و در طول حدود چهار ماه با 120 پرواز، بسیاری از تانک های دشمن را نابود کرد و حماسه آفرید.

به گزارش لرستان خبر، تاریخ را که ورق می زنی، همیشه انسان هایی شجاع و دلیر برای  جانفشانی و آفریدن حماسه ها نقش مهمی داشته اند، انسان هایی که بعد از موفقیت آسمانی شدند و به سوی خدا پرواز کردند.


در دوران دفاع مقدس کم نبودند رزمندگانی و دلیرمردانی که برای دفاع از وطن و ارزشها از جان خود گذشتند و باعث شکست دشمن شدند، ثابت کردند برای دفاع از وطن اضر هستند جان تقدیم می کنند.


شهرستان بروجرد یکهزار و 500 شهید تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نموده است که در میان این شهدا شهید بروجردی، شهید کشوری و شهدای شاخصی دیده می شود که یکی دیگر از این شهدا شهید "عبدالرضا کوپال" خلبانی که از نخستین روز جنگ وارد میدان شد و تا روز شهادت لحظه ای از پا ننشست.

Image result for ‫شهید کوپال بروجرد‬‎

"سعید رضا کوپال" برادر شهید کوپال در گفت و گو با بازتاب بروجرد گفت: شهید کوپال در تیرماه 1331 در اشترینان از شهرهای بروجرد متولد شد و مقطع ابتدایی را در اشترینان و دوران های بعدی تحصیل را تا دیپلم در بروجرد درس خواند و بعد از اخذ مدرک دیپلم به تهران رفت و در دانشکده خلبانی پذیرفته شد.


وی اضافه کرد: یک سال در ایران و دو سال در آمریکا آموزش های لازم را فرا گرفتند و در سال 53 به ایران بازگشتند و در نیروی هوایی ارتش مشغول به خدمت شدند.


به گفته وی شهید کوپال از هوش و استعداد بسیار بالایی برخوردار بود و از دوران کودکی علاقه زیادی هم به پرواز داشت و همیشه بالن هایی دست ساز درست می کرد و در آسمان به پرواز درمی آورد.


برادر شهید کوپال افزود: در نخستین روزهای جنگ بود که شهید کوپال با عشق و علاقه و با هدف دفاع از وطن به پا خاست و حدود چهار ماه فعالیت مستمر داشت و با 120 پروازی که در این مدت داشت موفق شد بسیاری از تانک ها و ادوات دشمن را بمباران و نابود کند.

Image result for ‫شهید کوپال بروجرد‬‎
وی تصریح کرد: در طول این مدت وقتی به دیدار خانواده می آمد از شهادت دوستان شهیدش صحبت می کرد و همیشه می گفت بهترین مرگ، مرگی است که برای دفاع از وطن باشد و با توجه به این که شهید کوپال نامزد داشتند و قرار بود مراسم عقد برگزار شود اما با آغاز جنگ تحمیلی برای دفاع از وطن وارد میدان نبرد با دشمن شد و سرانجام در عملیات نصر در روز 19 دیماه سال 59 به درجه شهادت رسید.

برادر شهید گفت: همان شب خبری مبنی بر بمباران چند هواپیمای ایرانی را دریافت کردیم که گفته شد سرنوشت خلبانان هواپیما نامشخص است و در نهایت بعد از دو روز خبر شهادت عبدالرضا به خانواده رسید و در 21 دیماه در اشترینان به خاک سپرده شد.

وی در پایان افزود: افتخار می کنم که برادر شهید هستم و تلاش می کنم تا بتوانم راه شهدا را ادامه دهم.

به گزارش بازتاب بروجرد یادواره شهید کوپال روز پنج شنبه 30 دیماه ساعت 9 صبح در سالن همایش های فرمانداری بروجرد برگزار می شود.

 

انتهای پیام/

منبع: بازتاب بروجرد

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات