معاون وزیر کشور در لرستان مطرح کرد

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور به جذب ۷ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی ذیل برنامه ملی پیشبرد برون‌گرایی اقتصادی برای ۱۲۲ پروژه اولویت‌دار کشور اشاره و گفت: لرستان جز ۱۱ استانی است که در این حوزه قرار ندارد.

بابک دین‌پرست عصر پنجشنبه در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد اظهار داشت: هرماه ارزیابی از کارگروه‌های تسهیل و رفع موانع تولید استان‌ها انجام می‌شود که بر اساس آخرین گزارشی که اعلام‌شده در آذرماه امسال 233 جلسه کارگروه در کشور برگزار شده است که از این تعداد 65 جلسه به ریاست استاندارها و 168 جلسه نیز توسط معاونان استاندارها  تشکیل‌شده است.

وی افزود: استان لرستان در آذرماه امسال 9 جلسه برگزار کرده که در برگزاری جلسات رتبه بالایی دارد و به‌صورت مشترک با یکی از استان‌های کشور در رتبه هفتم کشور قرار دارد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور عنوان کرد: نامه‌ای را اخیراً از اداره امور اقتصاد دارایی مبنی برجذب هفت میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی ذیل برنامه ملی پیشبرد برون‌گرایی اقتصادی ارسال‌شده که امسال حدوداً 122 پروژه اولویت‌دار را برای 23 دستگاه ابلاغ کرده است که یکی از این برنامه‌ها موضوع جذب هفت میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی برای چند استان کشور است.

وی بیان کرد: این سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف صنایع خودروسازی، نیروگاه‌های برق خورشیدی، مجتمع‌های گردشگری، صنایع شیمیایی، خدمات حمل‌ونقل، صنایع فلزی، مخابرات و حوزه‌های دیگر است و استان لرستان جز 11 استانی است که در این حوزه قرار ندارد که در این زمینه پیگیری می‌کنیم.

دین‌پرست تصریح کرد: در حوزه بازار کالا و نرخ مشارکت اقتصادی در سال 95  به نظر می‌رسد استان به سمتی می‌رود که با کاهش نرخ بیکاری مواجه باشد و آخرین آماری که سازمان مرکز آمار منتشرشده در 15 استان نرخ بیکاری کاهش، در 14 استان کشور نرخ بیکاری افزایش و در دو استان همدان و یزد نیز بدون تغییر بوده است.

وی خاطرنشان کرد: در بررسی روند بیکاری در استان لرستان مشاهده می‌شود که تابستان سال 95 نسبت به مدت مشابه سال گذشته 1.4 درصد کاهش داشته‌ایم که نرخ بیکاری در استان از 13.4 درصد در سال 94 به 12 درصد در تابستان 95 رسیده است  که از میانگین کشوری که  0.7 درصد کمتر است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور گفت: در راستای واگذاری پروژه‌ها به بخش غیردولتی آخرین آماری را که در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ارائه شد استان لرستان با 76 پروژه در رتبه هفتم کشور قرارگرفته است؛ هزار و 330 پروژه نیمه‌تمام در سطح کشور واگذارشده که 251 پروژه ملی و هزار و 79 پروژه استانی است که از این تعداد استان لرستان 76 مورد را به خود اختصاص داده است.

وی در راستای طرح رونق تولید اظهار داشت: بنا بود 160 هزار میلیارد برای 12 هزار واحد متوسط، کوچک و واحدهای دارای بیش از 60 درصد پیشرفت فیزیکی اختصاص یابد که سهم استان لرستان از این 12 هزار بنگاه 304 بنگاه و از 160 هزار میلیارد نیز 405 میلیارد تومان بوده است.

دین‌پرست بابیان اینکه استان لرستان توانسته از محل اعتباری که بنا بوده جذب کند رتبه خوبی را داشته باشد افزود: دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی که در سازمان برنامه‌وبودجه مستقر است 18 آبان ماه گزارشی را برای معاون اول رئیس‌جمهور ارسال کرده که بعد از بررسی مشخص شد که گزارش برنامه بودجه 15 شاخص تعیین کرده و ملاک ارزیابی قرارداده بود اما نتیجه این است که ارزیابی بر اساس 25 درصد اطلاعات موردنظر برای تعیین شاخص‌ها بود.

وی عنوان کرد: سطح امتیازات 500 امتیاز بود که استان لرستان در ردیف نهم کشوری با 165 امتیاز و در ردیف ششم استان‌هایی که در ردیف متوسط بودند قرار گرفت که از 15 شاخص مدنظر تنها چهار شاخص توسط استان ارائه‌شده بود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور بیان کرد: در راستای بخش‌نامه‌هایی که از بانک مرکزی ابلاغ‌شده یکی از شهرستان‌های کمتر توسعه‌یافته استان لرستان شهرستان دلفان بود که بنا شد جز 31 شهرستانی قرار بگیرد که اقدامات ویژه‌ای را در سطح این شهرستان‌ها داشته باشیم.

وی تصریح کرد: 374 روستا در حوزه‌های کشاورزی، صنعت و خدمات در سطح کشور مورد شناسایی قرارگرفته‌اند و ارزیابی که انجام‌شده 37 روستا که حدوداً 10 درصد از آن روستاها قابلیت داشتند که در بخش صنعت ارتقا پیدا کنند مشخص‌شده که سهم استان لرستان سه روستا بوده است.

دین‌پرست خاطرنشان کرد: در ارزیابی که انجام‌شده 92 روستا شناسایی‌شده است که  دارای قابیلت ارتقا در بخش گردشگری و صنایع‌دستی بودند که سهم لرستان 28 روستا است.

وی بابیان اینکه درمجموع 31 روستای استان لرستان در این  حوزه‌ها ارتقا پیدا می‌کنند گفت: در حوزه تفویض اختیارت سال گذشته درمجموع 52 مورد تفویض اختیارات داشته‌ایم و امسال نیز 34 عنوان به‌غیراز مورد خاصی که با سه استاندار در استان‌های  پایلوت از جمله استان لرستان بوده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور اظهار داشت: در حال حاضر پیگیر جدی هستیم تا بتوانیم بسیاری از اختیارات قابل تفویض را از وزارت  آموزش‌وپرورش، تعاون کار و رفاه اجتماعی، بهداشت و درمان، امور اقتصادی و دارایی، فرهنگ و ارشاد  اسلامی، فناوری اطلاعات، نفت، راه و شهرسازی، جهاد کشاورزی، ورزش و جوانان، صنعت و معدن،بنیاد شهید و امور ایثارگران، سازمان ملی  استاندارد، سازمان زندان‌ها، سازمان پزشکی قانونی و سازمان املاک بگیریم.

وی افزود: ممنوعیت بلوکه کردن بخشی از تسهیلات اعطایی، ممنوعیت اخذ تعدادی از اقساط به‌صورت یکجا و در ابتدای قرارداد  پیگیری شده است و اگر در استان واحدهای  تولیدی با مشکل مواجه هستند و بانک‌ها برخلاف این عمل می‌کنند گزارش دهند.

دین‌پرست عنوان کرد: تا پایان سال 95 هماهنگی‌ها انجام شود تا از روند اجرای پروژه‌های اولویت‌داری که دستگاه‌ها در سطح استان دارند ظرف 10 روز آینده گزارشی ارائه شود تا پیگیری صورت گیرد و اگر دستگاهی از اجرای پروژه‌ها عقب بمانده کمک کنیم تا در پایان امسال پیشرفت قابل‌توجهی در راستای پروژه‌های اولویت‌دار دستگاه‌ها داشته باشیم.

 

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات