نبود امکانات و نیروی متخصص در بسیاری از روستاها و شهرهای کم‌برخوردار از امکانات پزشکی موجب سفرهای درمانی بیماران به شهرهای مرکزی یا حتی استان‌های دیگر شده است...

نبود امکانات و نیروی متخصص در بسیاری از روستاها و شهرهای کم‌برخوردار از امکانات پزشکی موجب سفرهای درمانی بیماران به شهرهای مرکزی یا حتی استان‌های دیگر شده است. در بسیاری از این مراجعات و سفرها، مراحل درمانی بیمار بیش از یک روز زمان می‌برد و آن‌ها مجبورند اقامت بیشتری در آن شهرها داشته باشند. در این میان نبود مکانی برای استقرار خانواده و همراهان بیمار مشکلات زیادی را برای آن‌ها به وجود می‌آورد. بیشتر این بیماران به خاطر کهولت سن یا ناتوانی جسمی مجبورند با کمک همراه یا همراهانی اقدام به این سفر کنند. نبود مکانی مناسب برای اقامت همراهان موجب می‌شود که آنها اغلب به برپایی چادر در حاشیه پیاده‌روهای خیابان اقدام کنند که این شرایط سختی فراوانی را برای آن‌ها به وجود می‌آورد. لرستان هم به دلیل کمبود امکانات در حوزه بیماری‌های خاص و نبود متخصص در شهرستان‌ها و روستاهایش با تعدد مراجعات بیماران و همراهان به مراکز درمانی خرم‌آباد روبه‌رو است که اغلب آن‌ها از نبود مکانی برای استراحت همراهان خود گلایه‌مند بوده و معتقدند با توجه به زمانی که باید برای مراحل درمان سپری کرد، ایجاد مکانی برای اقام همراهان بیمار می‌تواند کمی از مشکلات آن‌ها را کاهش دهد.
در بسیاری از شهرهای بزرگ کشور، دولت با همراهی و همیاری خیران سلامت اقدام به تاسیس همراه‌سراهایی برای استراحت و استقرار همراهان بیماران کرده است اما این مرکز خدماتی هنوز در شهر خرم‌آباد احداث نشده است. ساخت همراه سرا یکی از مطالبات همراهان بیمارانی است که از روستاها و شهرهای دیگر استان به خرم‌آباد مراجعه می‌کنند.
البته مسئولان مربوطه بر این عقیده‌اند که ایجاد همراه‌سراها از وظایف وزارت بهداشت نیست و برای تحقق این زیرساخت‌ها باید بتوان از ظرفیت خیران استفاده کرد. اکنون تفاهم‌نامه‌ای از سوی دانشگاه علوم پزشکی با یک هلدینگ بهداشتی و درمانی برای احداث یک همراه‌سرای بزرگ در شهر خرم‌آباد منعقد شده و به گفته مسئولان پس از مشخص شدن مکان احداث، به سرعت اقدامات لازم برای عملیاتی شدن آن آغاز می‌شود. به هر حال انتظار می‌رود مسئولان درمانی استان نیز در این راستا با جدیت وارد عمل شده و شاهد جبران کمبودهای موجود در این زمینه باشیم.

تامین هزینه اقامت در مسافرخانه امکان‌پذیر نیست
«رضا جیریایی» همراه بیماری است که برای انجام اقدامات درمانی به خرم‌آباد سفر کرده است. وی درباره مشکلاتی که در این مدت با آن مواجه بوده،‌ اظهار می‌کند: با توجه به طولانی شدن روند درمان بیمارمان برای استراحت و گذراندن شب با مشکلات زیادی مواجه بوده‌ایم و با توجه به نداشتن بنیه مالی تامین هزینه‌ها برای اقامت در مسافرخانه نیز به راحتی امکان‌پذیر نیست. به همین دلیل انتظار می‌رود که دولت مکانی را برای استراحت موقت همراهان بیماران در شهر خرم‌آباد ایجاد کند تا لااقل در این زمینه مشکلات کاهش یابند.
جیریایی ادامه می‌دهد: تامین هزینه درمان برخی از بیماری‌ها کمر‌شکن است و مشکلات اقتصادی خاصی را برای ما به وجود می‌آورد. از سوی دیگر نمی‌توانیم بیمارمان را برای مدت طولانی در بیمارستان بستری کرده و از وی فاصله بگیرم. به همین دلیل وجود مکانی برای استراحت و استقرار همراهان بیمار اقدام شایسته و حمایتی از سوی مسئولان خواهد بود.
 
لزوم احداث همراه‌سراها در مرکز استان
همراه بیماری دیگر نیز در این باره اظهار می‌کند: چند روز است که برای انجام روند درمانی همسرم به بیمارستان شهدای عشایر آمده‌ایم و مکان استراحت ما نیز خودروی شخصی‌مان است. برپایی چادر نیز در فصل سرد سال به هیچ عنوان امکان‌پذیر نیست.
«محسن بهرامی‌زاده» ادامه می‌دهد: یکی از مشکلات عمده بیماران و همراهان آنها تامین مکانی برای استقرار و استراحت‌ است. تامین هزینه برای مراجعه به مراکز اقامتی برای همراهان بیماران به راحتی امکان‌پذیر نیست. در برخی شهرها شاهد احداث مکان‌هایی به نام همراه‌سراها در مراکز درمانی هستیم که شرایط را برای استراحت و اقامت همراهان بیمار در یک یا چند روز مهیا می‌کنند. انتظار داریم در شهر خرم‌آباد هم به عنوان مرکز لرستان، مسئولان شرایط را برای احداث این زیرساخت‌ها فراهم کنند. در صورت وجود همراه‌سراها ندارد حتی حاضر هستیم بخشی از هزینه اقامت را نیز پرداخت کنیم تا از سرگردانی رها شویم.
 
بهره‌برداری از همراه‌سرای ازنا

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی لرستان در حوزه مشارکت‌های مردمی از احداث و بهره‌برداری اولین همراه‌سرای لرستان در ماه‌های گذشته در ازنا خبر می‌دهد و می‌گوید: این همراه‌سرا با کمک خیران سلامت در مجتمعی با 4 اتاق 2 تخت‌خوابی احداث شده و پاسخگوی نیاز بیماران و همراهان آنهاست.
«نادر همتی» عنوان می‌کند: بر اساس قوانین و مقررات، وزارت بهداشت ردیف اعتباری برای احداث این همراه‌سراها نداشته و در نتیجه باید این زیرساخت‌ها با مشارکت خیران در شهرهای مختلف ایجاد شوند.
این مسئول با اشاره به تلاش برای احداث همراه‌سرای بزرگ در شهر خرم‌آباد، می‌گوید: با رایزنی‌های صورت گرفته با مدیران هلدینگ بزرگ آتیه‌سازان که در حوزه سلامت فعال هستند تفاهم‌نامه‌ای برای احداث یک همراه‌سرا توسط این مجموعه به صورت خیرساز در خرم‌آباد تنظیم شده است و با پیش بینی‌های صورت گرفته این همراه‌سرای بزرگ در زمینی به مساحت 4 هزار متر در 7 طبقه با اعتباری بالغ بر 20 میلیارد تومان به صورت خیرساز احداث خواهد شد.
وی اضافه می‌کند: 2 طبقه منفی این مرکز رفاهی به عنوان پارکینگ برای پارک خودروهای همراهان بیماران در نظر گرفته شده است و طبقه اول رستوران و طبقه دوم به صورت کامل کودکستان و محلی برای بازی و نگهداری کودکان خواهد بود. از سوی دیگر در هر طبقه 15واحد یک و یا2 تخت‌خوابی برای اقامت همراهان بیماران تعبیه شده و بی‌گمان احداث این مجموعه می‌تواند کمک بسیار ویژه‌ای به بیماران و همراهان آن‌ها باشد.
همتی تاکید می‌کند: این مجموعه خیرساز تمایل بیشتری به احداث این همراه‌سرای بزرگ در مجموعه بیمارستان شهدای عشایر دارد چرا که با این اقدام می‌توان به همراهان بیماران سایر بیمارستان‌های سطح شهر نیز خدمات‌رسانی کرد. این همراه‌سرا در حال حاضر در مرحله جانمایی است و به احتمال بسیار زیاد در بیمارستان شهدای عشایر احداث خواهد شد. بنا به اعلام هلدینگ خیرساز در صورت تامین زمین این آمادگی وجود دارد تا همراه سرای مربوطه ظرف مدت یکسال احداث شود.

    تامین محل اقامت برای همراهان بیماران سرطانی
«نادر همتی» قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی لرستان می‌گوید: چندی پیش شاهد بهره‌برداری از بخش شیمی درمانی بیمارستان شهید‌رحیمی با مشارکت موسسه حمایت از بیماران سرطانی با اعتباری بالغ بر یک‌میلیارد و 300 میلیون تومان بودیم. با احداث این مجموعه خیرساز بخش زیادی از نیازهای بیماران این حوزه برطرف شده و البته این موسسه خیرساز حمایت‌های دیگری نیز از بیماران سرطانی می‌کند. با قراردادی که این موسسه با یک مسافرخانه در نزدیکی بیمارستان شهید رحیمی بسته، همراهان بیماران سرطانی می‌توانند بدون پرداخت هزینه در این مهمانسرا اقامت کنند.
وی با اشاره به آمادگی دانشگاه علوم پزشکی در راستای حمایت همه جانبه از خیران سلامت، اظهار می‌کند: در سایر شهرستان‌های استان نیز در صورتی که خیران آمادگی لازم را برای ایجاد همراه‌سراها داشته باشند با تمام ظرفیت از آنها حمایت خواهیم کرد. در سال‌های گذشته شاهد توجه ویژه به افزایش مشارکت‌های مردمی در استان بوده، به نحوی که لرستان توانسته رتبه اول را در حوزه جذب در کشور به خود اختصاص دهد. از سوی دیگر طرح‌های خیرساز مختلف و متعددی نیز اکنون در استان در حال انجام است که بی‌گمان تمامی آن‌ها در افزایش سطح خدمات‌رسانی به بیماران کمک خواهد کرد.
 
انتهای پیام/
منبع: همشهری
 
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات