لرستان یکی از استان‌های موفق در عرصه کشاورزی است و قطعا توسعه گلخانه و شهرک‌های گلخانه‌ای اقتصاد کشاورزی آن را متحول می‌سازد.

به گزارش لرستان خبر، یکی از شاخص‌های مهم توسعه در استان کاهش بیکاری است چرا که با ایجاد اشتغال علاوه بر افزایش درآمد، رفاه افراد نیز افزایش می‌یابد، در لرستان شاهد بیکاری خیل فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در رشته‌های کشاورزی هستیم و می‌توان از این ظرفیت در راستای توسعه صنعت گلخانه‌ای استفاده کرد.

لرستان به رغم دارا بودن پتانسیل‌ها و قابلیت‌های کشاورزی در توسعه صنعت گلخانه‌ای چندان موفق نبوده است.

در شرایط گلخانه‌ای میزان تولید در هر هکتار حداقل 200 تن است

بهروز بهاروند مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی لرستان در این باره گفت: متاسفانه پدیده خشکسالی دو دهه است استمرار یافته و این درحالیست که 10 درصد از اراضی آبی لرستان به کشت صیفی اختصاص دارد و متاسفانه این موضوع باعث شده در فضای باز حجم خیلی بالایی از آب مصرف ‌شود.

وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی تعهد دارد به منظور تامین نان موردنیاز مردم راهکارهایی برای تولید سبزی و صیفی اندیشیده تا علاوه بر تولید محصولات در بهار و تابستان، در فصل زمستان نیز نیاز مردم را برآورده کند.

بهاروند با بیان اینکه در شرایط عادی برای تولید صیفی در هر هکتار حداقل یک لیتر آب در ثانیه نیاز است و ممکن است تولید در هر هکتار بین 20 تا 24 تن باشد، ادامه داد: این درحالیست که در شرایط گلخانه‌ای میزان تولید در هر هکتار حداقل 200 تن است.

 توسعه صنعت گلخانه‌ای بهترین روش در استفاده بهینه از منابع است

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی لرستان بیان کرد: یکی از بهترین طرح‌های دولت و نظام در بحث استفاده بهینه و تولید محصولات توسعه صنعت گلخانه‌ای است و در این راستا بانک‌ها نیز تسهیلاتی زیر 18 درصد سود پرداخت می‌کنند.

بهاروند تصریح کرد: 20 هزار هکتار از اراضی استان به کشت صیفی اختصاص دارند تا 2000 تن محصول تولید شود و این درحالیست که با 2000 هکتار می‌توان 10 برابر این میزان محصول تولید کرد.

وی با انتقاد از اینکه در برخی شهرستان‌های استان نظیر الیگودرز با متقاضیان ایجاد گلخانه رفتار خوبی نمی‌شود و مدیر عامل بانک کشاورزی این شهرستان همکاری لازم را با ارباب رجوع ندارد، اضافه کرد: بنا داریم با حضور متقاضیان سطح گلخانه‌ها را تا 2000 هکتار برسانیم که تاکنون 400 هکتار را شناسایی کردیم.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی لرستان یادآور شد: دولت برای تولید محصولاتی نظیر گندم تسهیلات 7 ساله با بهره 12.5 درصد پرداخت می‌کند.

سختگیری نابجای برخی بانک‌ها باعث عدم توسعه صنعت گلخانه شده است

وی با بیان اینکه سازمان جهاد کشاورزی ایجاد امکانات زیرساختی را در اولویت دارد، گفت: یکی از دلایلی که صنعت گلخانه‌ای در استان توسعه نیافته بخاطر سخت‌گیری‌های نابجای برخی بانک‌هاست. متاسفانه آنها همکاری لازم را با متقاضی و سرمایه‌گذار ندارند.

بهاروند خاطرنشان کرد: بانک به یک سرمایه‌گذار می‌گوید مثلا برای تسهیلات 1.5 میلیارد تومانی باید 1.8 ‌این تسهیلات وثیقه آورده شود و کارشناسان بانک وثیقه‌ها را کمتر از قیمت واقعی ارزیابی می‌کنند که متاسفانه همین ترفند ارباب رجوع را دلسرد می‌کند، ‌وثیقه‌گیری به تضامینی است که بانک می‌خواهد و این از جمله مشکلات بر سر راه توسعه صنعت گلخانه‌ای در استان است.

تنها گلخانه فعال استان دیناروند است

در این رابطه حسین طولابی مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی لرستان با بیان اینکه در خرم‌آباد گلخانه دیناروند با 33 هکتار و 55 طرح و 2300 متر فعال است، افزود: همچنین گلخانه کوهدشت به لحاظ زیربنایی 100 درصد آماده شده و در حال عملیات سازه‌ای است؛ مساحت آن 10.5 هکتار بوده و 6.5 هکتار مفید دارد و دارای 13 طرح 4800 متری است.

وی ادامه داد: گلخانه پلدختر نیز در حال ساخت است که 70 درصد عملیات زیربنای آن انجام شده و 2 میلیارد تومان برای آن اعتبار تخصیص یافته که درصورت رد و بدل شدن موافقت‌نامه‌ها تا پایان سال مالی 95 این مقدار پول تامین خواهد شد.

طولابی گفت: در حال احداث طرح جدید شهرک گلخانه‌ای در شهرستان دورود هستیم که شامل دو طرح بوده که طرح اول در روستای بهرام‌آباد واقع شده و 56 هکتار است، کارهای اولیه آن انجام شده و آماده عقد قرارداد با پیمانکار هستیم، طرح دوم نیز 100 هکتار است که مطالعات اولیه و امکان‌سنجی آن انجام شده و آماده عقد قرارداد است.

 مدیر عامل شرکت شهرک‌های کشاورزی لرستان بیان کرد: در شهرستان نورآباد 3 طرح جدید در نظر گرفته شده که در سه نقطه بوده و هر کدام 30 هکتار است و در حال گرفتن استعلامات آن هستیم.

وی گفت: شهرک گلخانه‌ای الیگودرز نیز 200 هکتار است که بناست شرکت چوبدار آن را تحویل بگیرد. در کشت و صنعت استان یک گلخانه 50 هکتاری نیز در حال انجام است.

کشور باید به سمت توسعه گلخانه برود

طولابی با اشاره به اینکه کشور باید به سمت توسعه گلخانه برود، اظهار کرد: لرستان با توجه به اینکه روی آب قرار دارد اما تنها 25 درصد زمین‌های کشاورزی آن کشت آبی می‌شوند و به ناچار بادی به سمت کشت گلخانه‌ای روی بیاوریم.

وی گفت: علت اصلی روی آوردن به سمت گلخانه‌ای گذشته از بحث امنیت غذایی، افزایش جمعیت، ثبات بودن زمین‌های کشاورزی و بحران آب است.

طولابی با اشاره به مزایای کشت گلخانه‌ای اظهار کرد: افزایش تولید، تولید بیش از یک محصول در یک‌سال، افزایش کیفیت محصول تولیدی به روش بیولوژکی، کاهش مصرف سموم، صرفه‌جویی در آب، استفاده از اراضی غیرقابل کشت با سیستم هیدروپونیک، عدم وابستگی تولید به شرایط محیطی، امکان بازاریابی مناسب، تمرین برنامه کشت مطابق به نیاز بازار، ایجاد فرصت‌های شغلی و صرفه‌جویی در مصرف نهادهای کشاورزی از جمله این مزایا هستند. 

 گلخانه مصداق بارز اقتصاد مقاومتی است

در این خصوص مهندس مهرداد غضنفری معاون امور هماهنگی و توسعه منابع استانداری لرستان با بیان اینکه گلخانه مصداق بارز اقتصاد مقاومتی است، افزود: صرفه‌جویی در منابع، انرژی و تولید چندین برابری نسبت به فضای باز از مزایای صنعت گلخانه‌ای بوده که مورد توجه متولیان امر است.

وی گفت: اولین جلسه ستاد کشت گلخانه‌ای در استان برگزار شد و بناست جهاد کشاورزی برنامه‌های استانی را در مقیاس شهرستانی اجرا و مطرح کند چه میزانی و الزاماتی وجود دارد که صورت بگیرد.

معاون استانداری لرستان بیان کرد: در جلسات ستاد کشت گلخانه‌ای مشکلات برسر راه این صنعت در حوزه دستگاه‌های اجرایی و تسهیلات بانکی بررسی و ترتیب اثر داده می‌شود.

باید به دنبال توسعه صادرات، برون محوری کشاورزی و تولید درون‎زا باشیم

در این باره مهندس مجید کیان‌پور نماینده مردم دورود وازنا در مجلس شورای اسلامی نیز اظهار کرد: باید برای توسعه صنعت گلخانه‌ای در استان تدابیر ویژه‌ای اندیشیده شود و در راستای اقتصاد مقاومتی کمک کنیم تا این صنعت رونق بگیرد و فکری برای صادرات و بازارهای صادرات محصولات گلخانه‌ای کنیم.

وی ادامه داد: تولید و کشت گلخانه‌ای قابل قیاس با تولید معمولی نیست و چندین برابر تولید دارد به گونه‌ای که در 4 فصل برداشت وجود دارد و محصولات با کیفیت‌تر و بهتر به بازار عرضه می‌شود.

کیان‌پور افزود: باید به دنبال توسعه صادرات، برون محوری کشاورزی و تولید درون‌زا باشیم.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی بر استفاده از ظرفیت دانش‌آموختگان در صنعت کشاورزی تاکید کرد و گفت: به منظور توسعه کشاورزی مدرن نیاز است از ظرفیت دانش آموختگان کشاورزی استفاده و آنان را با کشاورزان همراه کرد تا به تولید ثروت برسیم البته در این راستا دولت نیز باید حمایت‌های تسهیلاتی خود را داشته باشد.

به گزارش ایسنا با بررسی تعیین اولویت‌ها و با وجود دانش‌آموختگان فارغ التحصیل در رشته‌های کشاورزی می‌توان با سرمایه‌گذاری در بخش گلخانه هم اشتغال ایجاد کرد و هم تولید را به مقدار چندین برابر رونق و افزایش داشت موضوعی که باید متولیان امر به آن اهتمام ویژه داشته باشند.


انتهای پیام

منبع: ایسنا

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات