واپسین نفس های قدیمی ترین دبیرستان غرب کشور؛

دبیرستان تاریخی امام(ره)بروجرد یک اثر زیبا و قدیمی ترین دبیرستان غرب کشور است که این اثر مدتهاست رمقی نداشته و رو به تخریب است، سقف کلاسها یکی پس از دیگری در حال فرو ریختن است و دو ماه از وعده مرمت اضطراری در این بنا می گذرد و خبری از مرمت نشده.

به گزارش لرستان خبر، آثار تاریخی زیادی وجود دارد که هر کدام از این آثار یادگار و میراثی از گذشته هستند، آثاری که متاسفانه بسیاری از آنها بر اثر بی توجهی رو به تخریب هستند و دیر یا زود بر اثر عدم نگهداری و مرمت تخریب می شوند.

 

یکی از آثار تاریخی بروجرد دبیرستان امام (ره) است که قدیمی ترین دبیرستان غرب کشور محسوب می شود اما بیش از یک سال است این بنا در معرض تخریب قرار گرفته و بخش هایی از سقف کلاس های این مدرسه تاریخی فرو ریخته است.

 

مدرسه ای که 80 سال پیش در بروجرد تاسیس شد و در معماری بسیار بی نظیر است اما این روزها رمقی برای استوار ماندن ندارد و لحظه به لحظه در وضعیت اضطراری تری قرار می گیرد.

 

دبیرستان تاریخی امام(ره) با 14 هزار متر مربع وسعت 80 سال پیش تاسیس و در سال 77 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد، این بنا دارای دو طبقه و یک زیر زمین است و 10 ستون آجری، دو ایوان نیمگرد در این بنا دیده می شود.

 

مدرسه ای که قبلا صدای هیاهوی صدها دانش آموز از آن شنیده می شد حالا سکوت سرد زمستانی فضای این مدرسه را پُر کرده و تنها ریزش بخش هایی از سقف کلاس ها دیده می شود که بسیاری از کلاس ها نیز آشیانه ای برای پرندگان شده است.

 

بی توجهی و غفلت از این اثر تاریخی آنچنان زیاد است که کافیست وارد یکی از کلاسها شوی تا گرد بی توجهی و تخریب را از نزدیک ببینی و عدم توجه به مرمت این مدرسه تاریخی، تخریب را تشدید می کند، مدرسه ای که سالها به تعلیم و تربیت دانش آموزان پرداخته است.

 

چهارم آذرماه امسال بود که با توجه به وضعیت اضطراری این بنا، استاندار به بروجرد سفر کرد و طی بازدیدی که از دبیرستان تاریخی امام(ره) به عمل آورد 250 میلیون تومان برای مرمت اضطراری این بنا در نظر گرفت و گفت: دبیرستان امام(ره) یک بنای تاریخی است و برای این که در فصل زمستان آسیب بیشتری نبیند این مبلغ برای مرمت اضطراری از محل اعتبارات حوادث در نظر گرفته شده است.

 

قرار بود این مرمت به صورت اضطراری انجام شود تا از تخریب بیشتر این اثر در فصل زمستان جلوگیری شود اما بیش از یک ماه از زمستان گذشت و خبری از مرمت دبیرستان امام(ره) نشده و با توجه به ریزش برف و باران در ماه های بهمن و اسفند احتمال تخریب بخش هایی دیگر از این بنا بیشتر می شود.

 

در ادامه "حجت اله یارمحمدی" رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد در گفت و گو با بازتاب بروجرد گفت: یکی از آثار تاریخی بروجرد که بخش هایی از سقف آن تخریب شده دبیرستان تاریخی امام(ره) است که نیازمند اقدامات اضطراری است.

 

وی اضافه کرد: یکی از بناهای که قرار است تا پایان سال مرمت شود، دبیرستان امام(ره) است که در بازدید استاندار از این بنای تاریخی مبلغ 250 میلیون تومان برای مرمت در نظر گرفته شد.

 

به گفته وی قرار است به زودی بعد از طی کردن مراحل لازم اقدامات مرمتی آغاز شود و پشت بام و سقف دبیرستان امام(ره) مرمت می شود و از وضعیت بحرانی خارج شود.

 

یارمحمدی اظهار داشت: طی برنامه ریزی های به عمل آمده تا پایان سال جاری بخش هایی از دبیرستان امام(ره)، خانه حاتمی، مدرسه حجتیه، حمام تاریخی اشترینان و قلعه هزار جریب مرمت می شوند.

تخریب دبیرستان امام

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد تصریح کرد: حفظ و نگهداری آثار تاریخی ضروری است و با تامین اعتبار می توان هر ساله بخش هایی از بناهای تاریخی را مرمت کرد تا این یادگار گذشته برای نسل های آینده حفظ شود.

 

 

انتهای پیام/

منبع: بازتاب بروجرد

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات