نیروهای سپاه با سلاح های جدید AK-۱۰۳ در رزمایش بزرگ امام علی(ع) حضور یافتند.

 

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، رزمایش بزرگ امام علی (ع) با محوریت نیروی زمینی سپاه و قرارگاه نجف اشرف نزسا، از روزهای گذشته در منطقه عمومی غرب کشور آغاز شده و هم‌اکنون در حال برگزاری است.

در این رزمایش، عملیات‌های مختلفی برای مقابله با تهدیدات متنوع از جمله تهدیدات گروهک های تکفیری، توسط نیروهای سپاه تمرین شد.

نکته قابل توجه این که، برخی نیروهای سپاه پاسداران در این رزمایش سلاح های پیشرفته AK-103 در دست داشته و در تمرینات از این سلاح استفاده می‌کردند.

پیش از این، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در پاسخ به سوالی درباره خرید این سلاح از روسیه، گفته بود: در 10 سال گذشته به علت اولویت طرح‌های هوا و فضا و دریایی، تولید سلاح‌های سبک کم شده بود اما با توجه به بحران‌های منطقه‌ای این خرید صورت گرفت که البته زیرساخت‌هایی نیز برای تولید این سلاح در داخل فراهم شده است. ما در داخل کشور امکان تولید سلاح‌های سبک و انفرادی را داریم و همه نیازهای نیروهای مسلح در کشور فراهم می‌شود. (لینک)

 

+ مرتبط: تمرین تاکتیک‌های مختلف در رزمایش نیروی زمینی سپاه/ افزایش توان رزمی قرارگاه نجف اشرف

AK103 یکی از مشهورترین و بهترین سلاح‌های خانواده کلاشنیکف است که از کالیبر 39*62. 7 mm  بهره می‌برد. وزن خالی این سلاح، 3 کیلو و 400 گرم است.

هم اکنون فقط 5 کشور، روسیه، هند، ونزوئلا، لیبی و نامیبیا جزو دارندگان رسمی این سلاح هستند. اخیرا نیز برخی تصاویر منتشره در فضای مجازی، نشان می‌دهد که تعدادی از نظامیان عربستان سعودی نیز این سلاح را در اختیار دارند.

AK103 آنقدر کارآمد است که در روسیه به عنوان تولیدکننده این سلاح، در نیروهای عملیات ویژه این کشور (Special Operations Forces) و همچنین در نیروهای ویژه پلیس روسیه (Special Police Groups) نیز به کار گرفته شده است.

وزن این سلاح کارآمد با خشاب خالی، حدود 3 کیلو و 600 گرم بوده و طول آن 943 میلی متر است. این سلاح، دارای خشاب 30 تیری بوده و نواخت تیر آن نیز، 600 گلوله در دقیقه است.

تصاویر استفاده نیروهای سپاه از این سلاح را در ذیل ببینید:

 

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات