استاندار لرستان خبر داد:

استاندار لرستان گفت: همزمان با دهه فجر امسال یکهزار و 994 طرح در استان لرستان به بهره برداری می رسد.

به گزارش لرستان خبر، هوشنگ بازوند در نشست خبری با اصحاب رسانه با عنوان اطلاع رسانی دهه فجر افزود: همزمان با دهه مبارک فجرامسال 269 طرح نیز با اعتبار 22 هزار و 610 میلیارد ریال کلنگ زنی می شود که شاه بیت این طرح ها نیروگاه یکهزار مگاواتی خرم آباد است.

وی اظهار کرد: اعتبار هزینه شده برای اجرای این طرح ها 20 هزار و 890 میلیارد ریال می باشد.

وی گفت: در شهرستان دورود 78 طرح، خرم آباد 411 طرح، کوهدشت 98 طرح، سلسله 109 طرح، الیگودرز 195، پلدختر 78 طرح، دلفان 207 طرح، دوره چگنی 78 طرح، بروجرد 178 طرح، ازنا 83 طرح و رومشکان 24 طرح در دهه فجر بهره برداری می شود.

استاندار لرستان افزود: بیشتری حجم سرمایه گذاری در طرح هایی که در دهه مبارک فجر بهره برداری می شوند مربوط به اداره کل صنعت، معدن و تجارت با 53 درصد و 11 هزار و 200 میلیارد ریال هزینه و بیشترین حجم سرمایه گذاری در طرح هایی که کلنگ زنی می شوند مربوط به وزارت نیرو با 83 درصد و 20 هزار میلیارد ریال می باشند. 

 

استاندار لرستان با ارائه توضیحاتی در خصوص مناطق محروم اظهار کرد: در سال 90 نمایندگان طرحی را تصویب کردند که برابر آن 2 درصد درآمد کشور به مناطق توسعه نیافته تخصیص داده می شد.

وی اضافه کرد: 70 میلیارد ریال آن موقع به لرستان اختصاص یافت ولی این اعتبارات در سال های بعد خیلی کم شد و حتی به صفر هم رسید.

بازوند گفت: عنوان این طرح بعد از آن به قانون توازن تغییر کرد و در سال 1395 چهار هزار و 40 میلیارد ریال به لرستان تخصیص یافت که این رقم در سال 1396 به چهار هزار و 240 میلیارد ریال افزایش یافته است.

وی افزود: دلیل اینکه برخی عنوان می کنند لرستان از این اعتبارات بی بهره است، معلوم نیست چراکه استان در رتبه پنجم دریافت اعتبارات توازن قرار دارد.

*** 2 هزار طرح نیمه کاره در لرستان وجود دارد

بازوند گفت: 2 هزار طرح نیمه کاره در استان لرستان وجود دارد که 70 هزار میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل آنها نیاز است.

وی افزود: با توجه به کمبود اعتبارات، طرح هایی که پیشرفت فیزیکی خوبی دارند در اولویت تکمیل هستند.استاندار لرستان با بیان اینکه مجموعه دستگاه های اجرایی لرستان در صدد توسعه استان لرستان هستند از منتقدان دولت خواست فضای استان لرستان را مثبت جلوه دهند چراکه بخش خصوصی در حال ورود به استان است و در صورت مواجه شدن با موج و فضای منفی ممکن است وارد استان نشود.

 

وی گفت: از پنج هزار مگاوات برقی که دولت مصوب کرده، یکهزار آن مربوط به لرستان است و قول احداث یک نیروگاه 500 مگاوانی را نیز برای احداث در بروجرد گرفته ایم.

*** 957 روستای لرستان از نعمت گاز طبیعی برخوردارند

استاندار لرستان در خصوص طرح های گازرسانی این استان گفت: به رغم کمبود اعتبارات تاکنون 957 روستای لرستان گازرسانی شده است.

وی افزود: در دهه فجر امسال گازرسانی به 207 روستا کلنگ زنی می شود.

 

 

** افزایش پروازهای فرودگاه خرم آباد نیازمند حضور بخش خصوصی است 

بازوند دلیل کم بودن تعداد پروازهای فرودگاه خرم آباد را خلا بخش خصوصی دانست و گفت: متاسفانه چارتر کننده نداریم چراکه سرمایه گذاری در استان برای این کار نداریم.

وی افزود: پرواز خرم آباد - قشم آماده است ولی سرمایه گذار برای راه اندازی این پرواز نداریم.

استاندار لرستان با گلایه از شرکت ایران ایر اظهار کرد: این شرکت به رغم مذاکرات زیادی که صورت گرفته حتی یک پرواز برای فرودگاه خرم آباد نمی گذارد.

*** کارخانه لاستیک سازی از کیفی ترین طرح های لرستان است

استاندار لرستان اظهار کرد: کارخانه لاستیک سازی از طرح های به دلیل دگرگون کردن شهرداری ها با ارزش افزوده، رفع نیازهای اجتماعی و مشکل اسپانسورها و آوردن مالیات در استان از کیفی ترین طرح های لرستان است.

وی افزود: طرح انتقال آب رودخانه کاکا رضا به خرم آباد از دیگر طرح های بسیار خوب استان لرستان است.

*** امسال 586 هزار تن گندم در لرستان تولید شد

وی با ارائه آماری از تولید گندم در لرستان گفت: در سال 92، 260 هزار تن، در سال 93، 375 هزار تن، در سال 94، 386 هزار تن و در سال 95، 586 هزار تن گندم در لرستان تولید شد.

بازوند افزود: دولت مبلغ 6 هزار و 200 میلیارد ریال پول گندم تولیدی کشاورزان لرستانی در سال 95 را به رغم مشکلات موجود پرداخت کرده است

وی گفت: این آمادگی در لرستان وجود دارد که به سایر استان ها گندم داده شود.

 

انتهای پیام/

منبع: ایلنا

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات