کارخانه «خمیر مایه» دورود به عنوان یکی از واحدهای تولیدی راکد لرستان به شمار می‌رود که بیش از 10 سال از بلاتکلیفی و تعطیلی آن می‌گذرد...

کارخانه «خمیر مایه» دورود به عنوان یکی از واحدهای تولیدی راکد لرستان به شمار می‌رود که بیش از 10 سال از بلاتکلیفی و تعطیلی آن می‌گذرد. این واحد تولیدی توسط هلدینگ امید وابسته به بانک سپه کشور در سال‌های گذشته تملک شده اما تا کنون هیچ اقدام خاصی برای احیای این ظرفیت مهم تولیدی استان انجام نشده است. مسئولان استان در 2 سال گذشته پیگیری‌های زیادی برای احیای این ظرفیت انجام داده‌اند، اما با این وجود بلاتکلیفی این کارخانه همچنان ادامه دارد.
به نظر می‌رسد این هلدینگ سرمایه‌گذاری به عنوان متولی اصلی شرکت خمیر مایه دورود، باید هر چه سریع‌تر اقدامات لازم را برای مشخص شدن وضعیت این واحد تولیدی در دستور کار قرار دهد. به بیان دیگر باید متولیان این واحدهای تولیدی اقدام به سرمایه‌گذاری جدید در این مجموعه کرده یا به دنبال واگذاری آن به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی باشند. ورود شرکت خمیر مایه دورود به چرخه اقتصاد نه تنها باعث ارزش افزوده بخش تولید می‌شود بلکه زمینه را برای اشتغال‌زایی 150 نفر نیز فراهم خواهد کرد. استاندار لرستان نیز در جلسه اقتصاد مقاومتی از بلاتکلیفی کارخانه خمیر مایه دورود به شدت گلایه کرد و خواستار مشخص شدن وضعیت این شرکت از سوی متولیان شد. به هر حال بازگرداندن واحدهای راکد و غیر‌فعال به چرخه تولید در لرستان که به عنوان استان پایلوت اقتصاد مقاومتی انتخاب شده است، ضرورت دارد.
 
از بین رفتن فرصت‌های شغلی
یکی از شهروندان دورودی با اشاره به اینکه چندین سال از بلاتکلیفی کارخانه مهمی همچون خمیر مایه می‌گذرد، اظهار می‌کند: ده‌ها نفر از جوانان دورودی در زمان فعالیت این کارخانه در آن مشغول به کار بودند. بعد از گذشت یک دهه هنوز هم شاهد احیای این ظرفیت نیستیم و همین موضوع باعث از دست رفتن فرصت‌های شغلی مستقیم و غیر مستقیم زیادی در شهرستان شده است.
«حسین محمودی» ادامه می‌دهد: مسئولان بارها از نا مشخص بودن وضعیت این مجموعه سخن به میان آورده‌اند، اما با این وجود اقدامی عملی در این راستا صورت نگرفته است و بلاتکلیفی همچنان ادامه دارد. اگر بانکی اقدام به تملک یک واحد تولیدی می‌کند، باید شرایط را برای احیا و بازگرداندن آن به چرخه تولید مهیا کند، اما بانک عامل در این پروژه اقدام خاصی در این راستا انجام نداده و باید نهادهای نظارتی وارد عمل شوند.
 
بلاتکلیفی سرمایه‌های مردمی

استاندار با گلایه از بلاتکلیفی چند ساله شرکت خمیر مایه دورود، اظهار می‌کند: بیش از 10 سال از راکد ماندن کارخانه خمیر‌مایه دورود می‌گذرد. به هر حال 20 میلیارد تومان از سرمایه‌های مردم استان در این کارخانه بلاتکلیف است و باید هر چه سریع‌تر شرایط را برای احیای این مجموعه مهیا کنیم.
«هوشنگ بازوند» ادامه می‌دهد: انتظار می‌رود که سازمان بازرسی و سایر دستگاه‌های نظارتی به این مجموعه ورود پیدا کنند، چرا که ضرر اصلی در شرایط کنونی متوجه مردم است.
 
احیای خمیرمایه دورود
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان هم در این باره می‌گوید: شرکت خمیر مایه دورود یکی از واحدهای تولیدی مهم لرستان به شمار می‌رفت و در گذشته شرایط را برای اشتغال‌زایی تعداد قابل توجهی فراهم آورده بود. با این وجود به دلایل مختلفی شاهد غیرفعال بودن این واحد تولیدی مهم در شهرستان هستیم. مالکیت شرکت خمیر مایه در اختیار مجموعه هلدینگ سرمایه‌گذاری امید است و در نتیجه باید این مجموعه را تعیین تکلیف کند.
«محمدرضا صفی‌خانی» به پیگیری‌های مکرر مسئولان استان اشاره و اظهار می‌کند: طی 2 سال گذشته به دنبال احیای این واحد تولیدی بوده‌ایم و جلسات مختلفی نیز با شرکت سرمایه‌گذار برای احیای این واحد برگزار کرده‌ایم. انتظار می‌رود که شرکت سرمایه‌گذاری امید اقدام به سرمایه‌گذاری در این مجموعه کرده و یا با فروش آن به سایر سرمایه‌گذاران شرایط را برای تعیین تکلیف آن مهیا کند.
وی با گلایه از بی‌توجهی هلدینگ سرمایه‌گذار برای احیای این مجموعه، می‌گوید: به نظر می‌رسد پس از گذشت چند سال، این هلدینگ تمایل زیادی به احیای این شرکت ندارد، اما با این وجود مدیریت ارشد استان پیگیری زیادی برای مشخص کردن وضعیت این شرکت انجام داده است.
صفی خانی ادامه می‌دهد: در آخرین جلسه برگزارشده هلدینگ سرمایه‌گذاری امید آمادگی خود را برای ایجاد یک شرکت تولید سنگ مصنوعی در اعلام و از سوی دیگر شرکت سرمایه‌گذاری آستان قدس رضوی نیز آمادگی خود را برای خرید و احیای مجدد خمیر مایه بیان کرده است. کارشناسان هلدینگ سرمایه‌گذاری آستان قدس رضوی بازدیدهایی از این مجموعه داشته‌ و تمایل خود را برای خرید آن و احیای کارخانه خمیر‌مایه اعلام کرده‌اند و امیدواریم شرایط برای واگذاری این مجموعه مهیا شود. با توجه به بلاتکلیفی چندین ساله این واحد تولیدی از تمام ظرفیت خود برای مشخص شدن وضعیت آن تا پایان سال استفاده خواهیم کرد.

مستقل بودن هلدینگ سرمایه‌گذاری امید
در همین راستا مدیریت بانک سپه شعبه لرستان نیز اظهار می‌کند: هلدینگ سرمایه‌گذاری امید به عنوان یک مجموعه مستقل بوده و بانک سپه شعبه لرستان وابسته به آن نیست. به هر حال شرکت خمیر مایه دورود به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های هلدینگ سرمایه‌گذاری امید بوده و در تملک آن قرار دارد.
«علیرضا عزیزی» عنوان می‌کند: استاندار و سایر مدیران استان تاکنون پیگیری‌های متعددی برای تعیین تکلیف این شرکت انجام داده‌اند و جلسات متعددی نیز برگزار شده است.  امیدواریم در آینده نه چندان دور شاهد تعیین تکلیف شرکت خمیر مایه دورود باشیم.

     ظرفیتی مهم برای شهرستان د‌ورود
فرماندار شهرستان دورود شرکت خمیر مایه دورود را به عنوان یکی از ظرفیت‌های تولیدی لرستان و شهرستان دورود می‌داند و می‌گوید: تاکنون پیگیری‌های زیادی توسط مسئولان استان و شهرستان برای تعیین تکلیف و احیای مجدد آن‌ صورت گرفته است.
«ماشاالله نعمتی» می‌افزاید: در آخرین جلسه برگزار‌شده شرکت قند لرستان آمادگی خود را برای خرید این مجموعه تولیدی از هلدینگ سرمایه‌گذاری امید اعلام کرد، اما به دلیل توافق  نداشتن بر روی قیمت فروش، این موضوع تحقق نیافت. تاکنون این هلدینگ رغبت زیادی برای تعیین تکلیف این مجموعه از خود نشان نداده، به همین دلیل انتظار می‌رود که شاهد احیای این ظرفیت تولیدی شهرستان دورود با واگذاری به یک مجموعه خصوصی دیگر باشیم. نعمتی در ادامه با اشاره به اهمیت احیای ظرفیت‌های راکد، می‌گوید: احیای ظرفیت‌های راکد نه تنها باعث رونق اقتصادی شده بلکه شرایط را برای اشتغال‌زایی نیز مهیا خواهد کرد و احیای خمیر مایه دورود می‌تواند باعث بهبود فضای کسب و کار شود.

 

انتهای پیام/

منبع: همشهری

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات