روستای قلعه نو فلک الدین از توابع بخش مرکزی بروجرد و دهستان همت‌آباد جمعیتی بالغ بر 1300 نفردارد و ساکنان آن عمدتا به کشاورزی و دامداری فعالیت دارند...

به گزارش لرستان خبر روستای قلعه نو فلک الدین از توابع بخش مرکزی بروجرد و دهستان همت‌آباد جمعیتی بالغ بر 1300 نفردارد و ساکنان آن عمدتا به کشاورزی و دامداری فعالیت دارند.
آبیاری اراضی کشاورزی روستا از تنها منبع آب آلوده نهر «تهییج» و حجم بالای پسماندهایی که از این نهر به زمین های کشاورزی سرازیر می شود صورت می‌گیرد و  از مشکلات اساسی روستاییان به‌شمار می رود که تاکنون مرتفع نشده است.از طرفی وعده مسئولان پس از گذشت سال ها مبنی بر احداث تصفیه خانه فاضلاب و هدایت این آب‌ها پس از انجام مراحل لازم به منظور سیراب کردن زمین های کشاورزی این روستا تا به حال محقق نشده است.
کمبود واحدهای آموزشی، نبود هرگونه فضای ورزشی، آمار بالای بیکاری جوانان و محدود بودن خدمات خانه بهداشت از دیگر مشکلات روستاییان است.مشکل دیگری که در این میان مطرح می شود امتناع روستاییان از قرار گرفتن تحت پوشش شبکه آب روستایی و تمایل برای تداوم روند خودگران شبکه آب شرب است؛ این در حالی است مسئولان امر با هدف تضمین کامل سلامت روستاییان به دنبال یافتن راهی برای متقاعد کردن آن ها هستند، به همین منظور موضوع آب شرب روستای قلعه نو فلک الدین به کارگروه سلامت و امنیت غذایی کشانده شد تا تصمیم نهایی در این‌باره اتخاذ شود.با وجود مشکلات یاد شده، تولید روزانه 4 تن شیر، انواع لبنیات و گوشت قرمز ظرفیت عظیمی است که می تواند با ایجاد کارخانه‌های تولید لبنیات یا احداث دامداری‌های صنعتی به تقویت تولید و اشتغال این روستا کمک کند.
 
آلودگی 60 درصد اراضی کشاورزی
رئیس شورای روستای قلعه نو فلک الدین بروجرد به همشهری می گوید: بسیاری از اهالی این روستا کشاورز و دامدار هستند و عمدتا محصولاتی کشت می کنند تا برای خوارک دام از آنها استفاده شود.
«نادر دیناروند» با اشاره به آبیاری 60 درصد از اراضی کشاورزی این روستا از آب نهر تهییج، می افزاید: به دلیل آلودگی این نهر پساب ها و زباله های شهری به درون زمین های کشاورزی روانه می شوند. با وجود پساب های خانگی، شهری و ... در نهر تهییج، هنگام استفاده از این آب، حجم بالای زباله های شهری به زمین‌های کشاورزی سرازیر می‌شود. از طرفی منبع آب جایگزینی وجود ندارد که کشاورزان از آن برای آبیاری مزارع خود استفاده کنند، آن هم در جایی که تنها منبع آبی موجود هم اراضی و هم محصولات کشاورزی را آلوده می‌کند.
 
امتناع روستاییان
عضو شورای روستای قلعه نو فلک الدین با اشاره به قرار گرفتن 30 درصد روستا تحت پوشش شبکه آب شرب روستایی اظهار می کند: آب شرب 70 درصد روستا به صورت خودگران اداره می شود و با وجود رایزنی مسئولان شهرستانی و صحبت‌های دهیار و اعضای شورا، اهالی روستا از قرار گرفتن در زیرمجموعه شبکه آب روستایی خودداری می‌کنند.«عبدالرضا دیناروند» می افزاید: با توجه به حجم بالای آب مصرفی برای سیراب کردن احشام دامداران روستا، اهالی با وجود مشکلات مالی تمایلی برای دریافت انشعاب و پرداخت آب بها ندارند. درحقیقت دلیل اصلی مخالفت روستاییان هراس آن ها از پرداخت بهای قابل توجه آب مصرفی است که ریشه آن هم به وضعیت نامطلوب اقتصادی اهالی روستای قلعه نو فلک الدین برمی‌گردد.
دیناروند عنوان می‌کند: اهالی این روستا با اصرار بر رای و نظر خود، خواستار تعویض شبکه فرسوده و شکسته آب روستا توسط مسئولان شده اند.
 
نبود مدرسه در روستا
یکی از اهالی روستای قلعه نو فلک الدین می‌گوید: وجود یک واحد آموزشی آن هم فقط در مقطع ابتدایی، دانش آموزان را برای تحصیل روانه مدارس روستای همجوار و مرکز شهر بروجرد کرده است. طی کردن مسافت زیاد و پرداخت مقادیر بالای کرایه برای رفتن به مدارس مرکز شهر بروجرد، بسیاری از دانش‌آموزان کم بضاعت روستا را از تحصیل بازداشته است.
«سبزخدا گودرزی» می افزاید: از طرفی با وجود تکمیل و آماده بهره برداری بودن مدرسه خیرساز ابتدایی روستا، دانش آموزان همچنان در مدرسه تخریبی قدیمی در حال تحصیل هستند. به رغم آمادگی روستاییان برای اهدای زمین 2 هزار متری به منظور احداث این مکان آموزشی خیرساز، این مدرسه نوساز در مساحت 600 متر مربع احداث شده است.
این روستایی تاکید می کند: در صورت توجه مسئولان امر به احداث مجتمع آموزشی با وسعت ٢ هزار متر و استفاده از ظرفیت خیران، دانش آموزان 7 روستای قلعه‌نو حکیم، وزیرآباد، ولاشان، کاروانه، کپرجودکی، فلک الدین و قلعه نو فلک‌الدین می‌توانستند در سه مقطع تحصیلی از این ظرفیت استفاده کنند.

 ضرورت احداث مرکز خدمات درمانی
یکی دیگر از ساکنان این روستا به نبود فضای ورزشی در روستا اشاره می‌کند و می‌گوید: قطعه زمینی برای احداث سالن چند منظوره اهدا شده بود، اما اعتبار آن در روستای دیگری هزینه شد.«ناصر دیناروند» با اشاره به کسب عناوین قهرمانی استانی و کشوری در رشته کیوکوشین توسط جوانان این روستا می‌افزاید: نمونه اینگونه استعدادهای بی نظیر ورزشی در سایه نبود امکانات از بین رفته است.
این ساکن روستا اظهار می کند: از سوی دیگر خدمات خانه بهداشت مشترک بین روستاهای فلک الدین و قلعه نو فلک‌الدین تنها در تزریقات و ارائه خدمات بهداشتی به زنان باردار و نوزادان خلاصه می شود. محدود بودن فعالیت در ساعات اداری، حضور پزشک عمومی تنها یک روز در هفته و نبود دندانپزشک در خانه بهداشت در نهایت بیماران را روانه مراکز درمانی بروجرد می‌کند. بی شک در صورت احداث مرکز درمانی با محوریت خدمات دهی به چند روستا، اهالی دیگر برای دریافت خدمات راهی مراکز درمانی شهری نمی شوند.
 
ذبح 80 راس دام نذری در دهه محرم
«کریم شاهوردی» یکی دیگر از اهالی روستای قلعه‌نوفلک‌الدین به ذبح بیش از 80 راس گاو و گوسفند نذری در دهه محرم و پخت آنها برای عزاداران حسینی اشاره می‌کند و می‌گوید: پس از پخت این نذورات درب خانه ها به روی همه عزاداران حسینی اعم از اهالی و حتی افراد خارج از روستا باز است و غذای تهیه شده بین عزاداران توزیع می‌شود. همچنین اهالی روستا همه ساله در دهه محرم در قالب هیأت بزرگ عزاداری وطی  به‌جا ‌آوردن رسم قدیمی «خره مالی» به شایستگی در سوگ امام شهیدان، امام‌حسین (ع) به عزاداری می پردازند.
 
وجود ظرفیت عظیم در تولید و اشتغالزایی
«مرتضی دیناروند» ساکن این روستا هم با اشاره به تولید روزانه 4 تن شیر،  انواع لبنیات وگوشت قرمز اظهار می کند: با توجه به اینکه ساکنان قلعه نوفلک الدین عمدتا دامپروری می‌کنند، تولید این میزان محصول از ظرفیت های مهم تولیدی و اشتغالزایی این روستاست. وجود اراضی حاصلخیز زراعی میزان تولید محصولاتی همچون گندم را در این روستا به دو برابر تولید نقاط دیگر یعنی 8 تا 9 تن در هر هکتار رسانده است.وی با اشاره به وجود ظرفیت بالای کشاورزی و دامپروری در روستای قلعه‌نو فلک الدین تاکید می کند: در صورت ارائه تسهیلات بانکی می‌توان با ایجاد دامداری های صنعتی به تقویت اشتغال کمک کرد. همچنین سرمایه گذاران بخش خصوصی می‌توانند با راه اندازی کارخانه تولید محصولات لبنی در این روستا علاوه بر فعالیت اقتصادی، جوانان بیکار روستا را به کار گیرند.
 
آمار بالای بیکاری جوانان روستا
دیگر ساکن روستای قلعه نو فلک الدین می گوید: حدود 30 درصد جوانان روستا تحصیلات دانشگاهی در رشته‎های مختلف  را در مقاطع بالا گذرانده‌اند اما همچنان بیکار هستند. آمار بالای بیکاری جوانان روستا از مشکلات اصلی روستاییان به شمار می رود.
«بهمن کرمی» می افزاید: جوانان سرمایه های اصلی روستا هستند، حال آنکه به دلیل مشکلات اقتصادی و معیشتی حتی قادر به تامین حداقل سرمایه اولیه برای ایجاد شغل و درآمدزایی نیستند. آن هم زمانی که شرایط حمایتی از روستاییان مناسب به نظر نمی رسد و گاه اهالی روستا برای دریافت وام اشتغالزایی با مبالغ اندک به سدی از موانع برخورد کرده  و سرخورده می‌شوند.
 
تقدیم 8 شهید والامقام
«احمد نیک نام» از دیگر ساکنان روستای قلعه نو فلک الدین می‌گوید: این روستا 8 شهید والا مقام را تقدیم انقلاب کرده است.  «حسن کرمی»، «مهدی پاپی»، «اسدالله دیناروند»، «سبزی سرگرفته»، «کرم بک بیرانوند»، «همایون دولتشاهی»، «اسدالله نوری» و «حاجی میدان دار» از چهره های برجسته و شهیدان روستا هستند.
نیک نام بیان می کند: نسل جوان و نوجوان روستا با ادامه راه برادران شهید خود و حضور و اجرای پررنگ برنامه های فرهنگی و مذهبی روستا اهداف آنان را دنبال می کنند. خواندن ادعیه، قرائت قرآن، گرامیداشت ایام الله دهه فجر، برگزاری مسابقات فرهنگی و مذهبی و ... از برنامه های مسجد روستاست.
 
کمبود اعتبارات عمرانی
دهیار روستای قلعه نو فلک الدین می‌گوید: این روستا با جمعیتی بالغ بر 1300 نفر در قالب 375 خانوار در بخش مرکزی شهرستان بروجرد قرار دارد و شغل اهالی آن عمدتا کشاورزی و دامپروری است.«سعید گودرزی» می افزاید: امسال 62 میلیون تومان اعتبار به این روستا اختصاص یافت که با این مبلغ 482 متر جدول نهری و 180 متر جدول کتابی ایجاد و 70 سبد زباله خریداری و نصب شده است. در صورت تزریق اعتبار به دهیاری در سال‌های آینده اقداماتی همچون ادامه جدول کشی، ساماندهی قبرستان، آسفالت معابر و ادامه دیوارکشی کانل نهر روستا انجام می شود.وی  با اشاره به اینکه هیچ کدام از معابر اصلی و فرعی آسفالت نشده اند، عنوان می‌کند: همچنین حدود 40 درصد جدول‌کشی و 50 درصد کار دیوارکشی نهر روستا باقی مانده است. با در نظر گرفتن فاکتور جمعیتی، اعتبارات عمرانی و خدماتی که سالانه تخصیص می یابد، در مقابل انبوه خدماتی که باید ارائه شود، در تناقض است. اگر چه اعتبار اختصاص یافته در مقایسه با سال گذشته حدود 20 میلیون تومان افزایش یافت، اما با این اعتبارات نمی توان به همه نیازهای خدماتی اهالی پاسخ گفت.
 
کشاورزان منتظرافتتاح تصفیه خانه فاضلاب
گودرزی در خصوص مشکل آلودگی آب کشاورزی از طریق نهر تهییج می گوید: با وجود نامه نگاری با شهرداری و شورای شهر بروجرد، تاکنون اقدام موثری در جهت حل این بحران انجام نشده است. یکی از راه های پایان دادن به این مشکل ایجاداستخر برای جلوگیری از ورود زباله ها به اراضی کشاورزی است که شهرداری به عنوان متولی کار باید در این‌باره اقدام کند.این مسئول ادامه می دهد: همچنین با وعده حل مشکل آب کشاورزی روستا، بیش از 200 هکتار از حاصلخیزترین اراضی کشاورزی با حداقل قیمت برای ایجاد تصفیه خانه فاضلاب بروجرد خریداری شده است. قرار بود که آب خروجی تصفیه‌شده از آن برای آبیاری مزارع کشاورزی روستای قلعه نو فلک الدین استفاده شود، حال آنکه احداث این پروژه راکد مانده است.
گودرزی بیان می کند: در حالی فروش اراضی کشاورزی بسیاری از اهالی را بیکار و ناچار به مهاجرت کرد که با گذشت سال ها، آبی هم روانه زمین‌های کشاورزی نشد. با این تفاسیر پیشنهاد می‌شود که مسئولان تا زمان راه اندازی تصفیه خانه فاضلاب، با حفر چند حلقه چاه از محل اعتبارات دولتی به آبیاری از طریق منبع آلوده نهر تهییج پایان دهند.
 
برگزاری جلسات برای توجیه روستاییان
بخشدار مرکزی بروجرد با تاکید بر اینکه تاکنون برای مجاب کردن اهالی روستا برای استفاده از آب شرب سالم روستایی، تاکنون جلسات مختلفی تشکیل شده اما بی نتیجه مانده است، اظهار می کند: با وجود استفاده از ظرفیت دهیاری و شورا و حضور در جمع مردم روستا، اهالی همچنان با استناد به برخی دلایل حاضر به تحت پوشش قرار گرفتن نیستند.
«محمدعلی گودرزی» می گوید: نیت اصلی مسئولان استفاده روستاییان از شبکه آب سالم و تضمین سلامت آنها است. اهالی روستای قلعه نو فلک الدین با وجود پرداخت هزینه های بالا برای ترمیم شکستگی شبکه، تاسیسات برق و کلرزنی آب حاضر به استفاده از شبکه آب سالم نیستند. با این تفاسیر، موضوع آب شرب روستا در کارگروه سلامت و امنیت غذایی با حضور مراجع نظارتی، دستگاه قضایی و شبکه بهداشت مطرح شده است.
گودرزی می افزاید: تصمیم گیری در این باره برعهده کارگروه سلامت و امنیت غذایی است و با این حال به اهالی روستا پیشنهاد می شود که اجازه ندهند کار به استفاده از اهرم قضایی و قهریه برسد. در صورت احراز آلودگی منبع آب شرب روستای قلعه نو فلک الدین و احتمال انتشار بیماری همه گیر، پس از ارجاع پیشنهاد شبکه بهداشت به مرجع قضایی مبنی بر پلمب چاه آب، در کارگروه یاد شده در این‌باره تصمیم گیری می‌شود.
وی در خصوص آلودگی منبع آب نهر تهییج برای استفاده کشاورزی می گوید: اگر‌چه شهرداری در چند نوبت اقدام به لایروبی نهر کرده است، اما این اقدام کافی و رضایت‌بخش نیست.این مسئول در خصوص پیشنهاد اهالی روستای قلعه‌نو‌فلک‌الدین مبنی بر حفر چاه کشاورزی بیان می کند: این پیشنهاد در جلسه‌ای با حضور دستگاه های ذی ربط مطرح می شود. درخواست اهالی روستا مبنی بر احداث چاه کشاورزی، راه‌‌‌اندازی تصفیه خانه فاضلاب و لایروبی نهر به شرکت‌های آب منطقه ای و آب و فاضلاب شهری و شهرداری بروجرد انتقال پیدا می کند.
 
نفوذ آلودگی به آب
رئیس شرکت آب و فاضلاب روستایی بروجرد هم با اشاره به اصرار اهالی روستای قلعه نو فلک‌الدین مبنی بر تداوم روند خودگردان شبکه آب شرب، بیان می کند: این خواسته در صورت رعایت شرایط بهداشتی میسر است اما با وجود دامداری و رها شدن کودهای حیوانی در مجاورت چاه آب شرب روستا احتمال نفوذ آلودگی به منابع زیرزمینی آب زیاد است.
«عبدالرضا عبدی » با اعلام آمادگی به منظور دریافت بهای انشعاب خانوارهای این روستا در قالب 5 قسط می افزاید: افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی، خانواده شهدا و جانبازان 25 درصد به بالا از پرداخت بهای امتیاز معاف هستند.
عبدی با اشاره به استناد روستاییان مبنی بر بالا بودن بهای آب مصرفی آنها تاکید می کند: بهای آب خانوارهای روستایی 50 درصد نسبت به خانوارهای شهری ارزان تر محاسبه می‌شود. بنابراین با احتساب آب مصرفی خانوارها و احشام آنها، مبلغ آب بهای مصرفی اهالی قلعه نو فلک الدین بالاتر از میانگین مصرف روستاهای دیگر نمی شود. از سوی دیگر براساس قانون کلیه روستاهایی که آبرسانی می شوند باید تحت پوشش خدمات آب و فاضلاب روستایی قرار بگیرند، البته در این زمینه با نرمش روستاییان رامتقاعد می کنیم.این مسئول می گوید: پس از متقاعد شدن اهالی و یا تصمیم نهایی کمیته مربوطه در مورد این روستا، با تامین اعتبار در بازه کمتر از 6 ماه نسبت به بهسازی و بازسازی شبکه و تحت پوشش قرار دادن اهالی اقدام می‌کنیم.

 

انتهای پیام/

منبع: همشهری

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات