کمبود فضای فیزیکی بیمارستانی، نبود نیروی متخصص درمانی، کمبود پایگاه‌های اورژانس ۱۱۵، اجرایی نشدن مصوبات ستاد تسهیل لرستان و کارشکنی بانک‌ها در پرداخت تسهیلات بخشی از انتقادات مطرح‌شده توسط دبیران مجمع بسیج شهرستان بروجرد بود.

به گزارش لرستان خبر، ازجمله موضوعات متنوعی که مسئولان این شهرستان در این جلسه مشورتی به بیان مشکلات آن پرداختند حوزه بهداشت و درمان و کمبودات موجود آن در شهرستان بروجرد بود تا به نحوی خواستار رفع مشکلات موجود در حوزه این معضل خاک خورده و به‌نوعی تأکید شده باشند.

فتحی دبیر کارگروه سلامت مجمع مشورتی بسیج بروجرد سخنرانی بود که به‌طور ویژه به مشکلات این بخش در جلسه مذکور پرداخت و خواستار تبدیل دانشکده پرستاری این شهرستان به دانشگاه پزشکی شد و گفت: دانشکده پرستاری شهرستان بروجرد پس از پیگیری‌های فراوان در سال 90 با جذب 35 دانشجو آغاز به کارکرد و امروز 128 دانشجوی میهمان از اقصی نقاط کشور در این دانشکده مشغول به تحصیل هستند و تاکنون دو دوره فارغ‌التحصیل داشته است.

وی با اشاره به مشکلات این دانشکده افزود: این دانشکده تاکنون چارت تشکیلاتی خود را دریافت نکرده و نقشه جامع فعالیت نیز در اختیار ندارد و از سویی باوجود آموزشی نشدن بیمارستان‌های این شهرستان در بسیاری از تخصص‌ها کمبود نیرو وجود دارد.

دبیر کارگروه سلامت مجمع مشورتی بسیج بروجرد بیان کرد: کمبود فضای فیزیکی بیمارستانی در شهرستان بروجرد و وجود بیمارستان‌های چمران و امام با قدمت 50 تا 100 ساله و بناهای فرسوده کار درمان در این شهرستان را با مشکل جدی مواجه ساخته است و نیاز به توسعه و تجهیز این فضاها وجود دارد از سویی کمبود مراکز بهداشتی شهری و روستایی جوابگوی نیاز جمعیت این مناطق نیست.

کمبود پایگاه‌های اورژانس 115 در بروجرد

وی کمبود پایگاه‌های اورژانس 115 در این شهرستان را یادآور شد و عنوان کرد: در حال حاضر سه پایگاه اورژانس شهری و سه پایگاه اورژانس جاده‌ای در این شهرستان وجود دارد که جوابگوی نیاز موجود در این حوزه نیست و نیازمند توسعه و تجهیز بیشتر است.

فتحی با اشاره به اتمام مراحل ساخت بیمارستان آیت‌الله بروجردی به نیاز این مرکز درمانی در جذب نیروی متخصص و تجهیزات کامل پزشکی اشاره کرد و خواستار افزوده شدن هرچه زودتر این مرکز درمانی به چرخه بهداشت و درمان بروجرد شد.

تصفیه‌خانه فاضلاب معطل‌مانده بروجرد، مشکلات رهاسازی فاضلاب شهری، نداشتن تصفیه‌خانه در کشتارگاه صنعتی، لزوم اجرای طرح هادی در روستاها، توجه به استفاده از میزان سبوس مجاز در پخت نان و تفکیک زباله از مبدأ و راه‌اندازی کارخانه آن از دیگر مباحثی بود که دبیر کارگروه سلامت مجمع مشورتی بسیج بروجرد خواستار رسیدگی مسئولان این شهرستان به آن شد.

سعید محمودی دبیر کارگروه اقتصاد مجمع بسیج شهرستان بروجرد دیگر سخنران این جلسه بود تا با نگاهی اقتصادی به طرح مشکلات و موانع موجود این شهرستان بپردازد و با ارائه راهکارهایی مدیران را در رفع این مشکلات یاری رساند.

اجرایی نشدن مصوبات ستاد تسهیل لرستان

وی با اشاره به نتایج مصوبات ستاد تسهیل استان لرستان گفت: تاکنون 103جلسه ستاد تسهیل استان لرستان برگزارشده که تنها دو جلسه آن در شهرستان بروجرد برگزارشده است و به گفته مدیرکل صنعت و معدن استان 53 درصد از مصوبات این جلسه نیز در استان لرستان اجرایی شده اما هیچ‌یکی از مصوبات شهرستان بروجرد در زمره این درصد اعلام‌شده از مصوبات اجراشده نبوده است.

دبیر کارگروه اقتصاد مجمع بسیج شهرستان بروجرد با انتقاد از عملکرد بانک‌ها در زیر بار نرفتن اجرای مصوبات جلسه ستاد تسهیل لرستان افزود: نمود عینی اجرای 53 درصدی مصوبات ستاد تسهیل در صنعت استان لرستان مشاهده نمی‌شود.

وی راهکاری هم در این زمینه ارائه داد و بیان کرد: می‌توان با دعوت از تمامی صنعتگران موفق استان، اساتید دانشگاه و صاحب‌نظران در یک کارگروه تحت عنوان ستاد عارضه‌یابی موانع موجود بر سر راه تولید را مطالعه کرده و این مشکلات را جهت رفع به ستاد تسهیل استان منعکس نمود.

محمودی بابیان اینکه 90 درصد صنایع شهرستان بروجرد را صنایع کوچکی تشکیل می‌دهد که رونق تولید وابسته به فعالیت آن‌هاست، افزود: نبود قانونی خاص در حمایت از صنایع کوچک و عدم هماهنگی بین تولیدات این صنایع و صنایع بزرگ و از سویی توان مدیریتی اندک و منابع مالی محدود، فعالیت صنایع کوچک شهرستان بروجرد را با مشکل جدی مواجه ساخته است.

وی بابیان اینکه 53 درصد از مجموع صنایع راکد شهرستان بروجرد در حوزه تولیدات غذایی فعالیت می‌کنند، عنوان کرد: آموزش مهارت فنی و تحلیلی و طراحی، مطالعه و شناخت زنجیره تولید و از سوی دیگر اعتمادآفرینی و ایجاد سرمایه اجتماعی، پیاده‌سازی برنامه عملی، پایش و ارزیابی عملکرد خوشه‌ها می‌تواند بخشی از مشکلات این صنایع را مرتفع کند.

کارشکنی بانک‌ها در پرداخت تسهیلات رونق تولید

دبیر کارگروه اقتصاد مجمع بسیج شهرستان بروجرد انتقادی هم از نحوه پرداخت تسهیلات رونق تولید به واحدهای این شهرستان مطرح کرد و گفت: درمجموع 410 واحد مشکل‌دار در استان لرستان برای دریافت تسهیلات رونق تولید به کارگروه مربوطه معرفی شدند که از این تعداد 210 واحد مربوط به حوزه صنعت و معدن و 200 واحد جهاد کشاورزی است اما تنها 30 واحد از این تعداد موفق به دریافت تسهیلات موردنیاز خود شده‌اند.

وی تصریح کرد: درحالی‌که دولت وعده داده 16 میلیارد تومان با یارانه پنج درصد به واحدهای تولیدی کشور واگذار شود و باوجوداینکه واحدهای این استان تمامی بروکراسی‌های رایج اداری برای دریافت این تسهیلات را طی کرده‌اند اما بانک‌ها حاضر به پرداخت چنین تسهیلاتی نبوده و همچون گذشته تسهیلات با سود بالا را پرداخت می‌کنند.

محمودی عدم پذیرش وثیقه محل طرح و درخواست ارائه وثیقه ملکی از سوی بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات را از دیگر مشکلات صنایع این شهرستان دانست و خاطرنشان کرد: در حال حاضر بسیاری از املاک مدیران کارخانجات به‌جای بدهی آن‌ها توسط بانک‌ها تهاتر شده و نیاز است تا با بازبینی در گردش کار و پرداخت تسهیلات رونق تولید توسط بانک‌ها این مشکلات رفع شود.

به گفته وی قطع ارتباط دانشگاه‌ها با صنعت توسعه پایدار را با چالش جدی مواجه می‌کند چراکه بخش عمده‌ای از بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی نیز به همین علت است و باید پایان‌نامه‌ها و پژوهش‌های دانشگاهی به سمت صنعت و چالش‌های آن سوق داده شود.

اعمال نظارت بیشتر بر تولیدات حوزه جهاد کشاورزی بروجرد

دبیر کارگروه اقتصاد مجمع بسیج شهرستان بروجرد خواستار نظارت بر نحوه تولید عسل در این شهرستان شد و اظهار داشت: عسلی که باقیمت هر کیلو هشت‌تا 10 هزار تومان به فروش می‌رسد از مواد سنتزی برای تولید آن استفاده‌شده که سلامت جامعه را تهدید می‌کند و باید نظارت بیشتری بر بازار تولیدات حوزه کشاورزی صورت پذیرد.

در ادامه علی کورانی فر فرماندار بروجرد به تعدادی از خواسته‌های دبیران کارگروه‌های یادشده پاسخ داد و به اقدامات در دست انجام برای توسعه مراکز درمانی این شهرستان ازجمله بیمارستان آیت‌الله بروجردی، راه‌آهن، سد آبسرده و دیگر ظرفیت‌های فعال این شهرستان اشاره کرد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات