معاون عمرانی استانداری لرستان بر ضرورت ثبت ملی آثار طبیعی و تاریخی این استان تاکید کرد.

به گزارش لرستان خبر،  محمد حسن طالبیان صبح یکشنبه در چهارمین کنگره تاریخی، معماری و شهرسازی ایران در سخنانی با بیان اینکه کنگره های استانی تاریخی و معماری ۲۱ سال پیش بنیانگذاری شد اظهار داشت: کنگره استانی فرصتی برای پویایی استانها است.

وی با بیان اینکه اهمیت کنگره های استانی از حیث شناساندن ریشه های تمدنی استانی به سایرین است بیان داشت: در این کنگره ۳۱ کتاب از مجموع ۳۱  استان فراهم شد و شش نمایشگاه در راستای آشنایی با تمدن استانهای کشور داریم.

معاون سازمان میراث فرهنگی با تاکید بر اینکه میراث مدرن صنعتی بحث مهمی است که باید به آن توجه کرد و در راستای توسعه شهری می تواند مفید باشد گفت: در این زمینه آثار زیادی داریم که باید مطالعات فراوانی روی آنها صورت گیرد و به عنوان محور کنگره از آن یاد شود.

طالبیان در ادامه به بحث راه های فرهنگی اشاره کرد و گفت: گذشتن مسیر راه آهن از لرستان به لحاظ میراث طبیعی، فرهنگی و هنری بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه در استان لرستان، شهرهای تاریخی بسیاری وجود دارد که برای توسعه آینده بسیار مهم هستند و باید در برنامه راهبردی حفاظتی به آن توجه خاص کرد بیان داشت: میراث ناملموس بحث دیگری است که اخیرا به آن توجه شده و یک امر جهانی و سیاسی شده و اگر از بین برود آثار عظیم کشور از بین می رود.

معاون سازمان میراث فرهنگی کشور در ادامه با بیان اینکه فرهنگ نوروز ما در ۱۲ کشور ثبت شده و در کشورهای دیگر هم طی دو سال اخیر ثبت آن آغاز شده است اضافه کرد: مرزهای فرهنگی فراتر از مرزهای سیاسی است و باید به عنوان یک ارزش از آن صیانت و حفاظت کرد و در راستای آشنایی دیگران اطلاع رسانی وسیعی صورت گیرد.

طالبیان با تاکید بر اینکه آنچه مسلم بوده این است که استان لرستان مهد تمدن فرهنگی است و صاحبان این استان باید تلاش بیشتری برای شناساندن و معرفی این استان به سایرین کنند بیان داشت: در حق این استان قصور شده و بودن لرستان در میان شش استان مهم از لحاظ ژئوپلیتیک و استراتژیک دال بر اهمیت وافر این استان دارد.

وی با بیان اینکه کاوش سال ۱۳۱۲- ۱۳۱۰ یونسکو و کشف قنات قدیمی در لرستان دلیل دیگری بر اهمیت فرهنگی و تاریخی این استان است اضافه کرد: رویکرد توسعه استان باید بر مبنای توسعه فرهنگی این استان باشد و این کنگره فرصتی است که برکات بزرگی در پشت آن نهفته است و باید از آن در راستای شناساندن آثار و فرهنگ این استان به کشور و حتی جهان کمال استفاده را کرد.

انتهای پیام/

منبع: مهر

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات