عناوین خبرها

  1. سیلاب سالانه 300 میلیارد تومان به لرستان خسارت وارد می‌کند
  2. سال گذشته لرستان از معبر گردشگری به مقصد گردشگری تبدیل شد
  3. 13 مجتمع خدمات‌رفاهی بین راهی آماده خدمت‌رسانی به مسافران نوروزی لرستان هستند

 

استاندار لرستان:

سیلاب سالانه 300 میلیارد تومان به لرستان خسارت وارد می‌کند

به گزارش لرستان خبر، هوشنگ بازوند عصر امروز در جلسه کارگروه آب که در استانداری لرستان برگزار شد، اظهار کرد: سیلاب سالانه 300 میلیارد تومان به استان لرستان خسارت وارد می‌کند و سالانه جان 10 نفر در این استان را می‌گیرد.

استاندار لرستان افزود: میزان بهره‌ این منابع آب شامل استان دیگر می‌شود، بنابراین باید برنامه‌ریزی شود، در طول برنامه ششم میزان تلفات کاهش و میزان سرمایه‌گذاری مربوط به آن در استان  بیشتر شود.

وی با اشاره به اینکه خروج منابع آب لرستان به سمت استان خوزستان است، خاطر نشان کرد: در سند حوزه آب استان که قرار است، تدوین شود، باید مشخص شود که استانی مانند خوزستان در عوض منابع آب استان لرستان چه چالش‌هایی می‌تواند از پیش روی استان ما بردارد

بازوند با اشاره به تدوین و تهیه سند آب لرستان بیان کرد: حاصل جمع‌بندی و برنامه دستگاه‌های حوزه آب استان در قالب یک سند به دولت ارائه می‌شود و این در حالی است که سند تهیه‌ شده در اختیار نمایندگان استان قرار می‌گیرد، تا در بودجه سالانه برای دریافت اعتبارات اقدامات  لازم را انجام دهند.

استاندار لرستان با بیان اینکه بیشتر شهرهای استان لرستان عملا از آب پایدار استفاده نمی‌کنند و آب چاه‌هایی که منابع آب این شهرها را تأمین می‌کند، گفت: ممکن است، این  چاه‌ها تا چند سال آینده خشک و یا شور شود، لذا در سند حوزه آب باید برنامه‌ریزی انجام شود، تاچند شهر بتواند از آب پایدار بهره ببرد.

وی در بخشی از سخنان خود تصریح کرد: در استان لرستان در بخش آب، افراط‌ وتفریط بسیاری شده است و این در حالی است که استان ما بی‌شک از ثروت آب بهره‌مند است و درآن  شکی وجود ندارد، اما باید در این سند مشخص شود که چگونه باید از این آب استفاده شود، بنابراین باید برای برنامه عملیاتی در این زمینه تهیه شود.

بازوند عنوان کرد: در تهیه سند آب باید چند مورد دیگر از جمله میزان تخصیص آب استان مشخص شود و در صورت کم بودن تخصیص پیگیری شود و از سوی دیگر باید در این رابطه برنامه‌ریزی مربوط صورت گرفته تا مشخص شود، در این برنامه پنج‌ساله به چه میزان اعتبار در بخش آب نیاز داریم.

استاندار لرستان تأکید کرد: در سند حوزه آب باید سهم منابع از جمله اعتبارات دولتی، فاینانس مشارکت‌های مردمی مشخص شود، چراکه برخی از استان‌ها از منابع آب لرستان بهره‌مند می‌شوند، اما تخصیص آب یا معاوضه آن مشخص نیست که باید در این سند مشخص شود.

وی اضافه کرد: برای مثال آب سد کمال صالح استان مرکزی از منابع آب لرستان و آب استان قم از منابع آب الیگودرز تأمین می‌شود که باید در این سند مشخص شود، این استان‌ها در عوض چه کاری می‌توانند برای استان لرستان کنند.

بازوند در ادامه اظهارات خود یادآور شد: در حوزه آب طبق  برنامه ششم توسعه با همکاری دستگاه‌های اجرایی حوزه آب باید سند بخش آب برای یک برنامه پنج‌ساله تهیه و میزان سرمایه‌گذاری در این بخش مشخص شود که با توجه به‌پیش بینی‌های انجام‌ شده لازم است، 10 تا 12 هزار میلیارد تومان در بخش آب استان لرستان سرمایه‌گذاری کنیم و این در حالی بوده که تنها سد بختیاری نیازمند هفت هزار میلیارد تومان است.

انتهای پیام/

 

مدیرکل میراث فرهنگی استان لرستان:

سال گذشته لرستان از معبر گردشگری به مقصد گردشگری تبدیل شد

به گزارش لرستان خبر، خدانظر دریکوند امشب در جلسه کارگروه خدمات سفر لرستان از اسکان 130 هزار نفر در نوروز 95 و اسکان 43 هزار نفر در تابستان 95 در لرستان خبر داد و گفت: در راستای اسکان پرسنل آموزش و پرورش رتبه اول کشوری و با توجه به اسکان مهمانان در تمام زمینه‌ها رتبه اول غرب کشور و در زمینه نظر سنجی در رتبه پنجم قرار گرفته‌ایم.

وی ادامه داد: 200 مدرسه با 2 هزار کلاس درس و همچنین 450 نفر عامل اجرایی در نوروز 96 در خدمت مهمانان هستند.

این مسوول یادآور شد: تعداد 300 کلاس وجود دارند که در درجه سوم از نظر امکانات رفاهی قرار دارند که مناسب پذیرایی از مهمانان نوروزی نیستند.

دریکوند تصریح کرد: برای تکمیل خدمات رفاهی این کلاس‌ها مثل فراهم کردن یخچال، فرش، پرده و...برای هر کلاس نیازمند تقریبا 2 میلیون تومان اعتبار هستیم که در مجموع 500 میلیون تومان اعتبار برای تکمیل این کلاس‌ها مورد نیاز است.

وی گفت: در مواقع بحرانی ممکن است، به فضای بیشتری برای اسکان نیاز داشته  باشیم، لذا درخواست داریم، سالن‌های دیگری در اختیار اسکان مهمانان قرار بگیرد.

دریکوند اظهار کرد: شهرداری‌ها در صورت امکان مسیرهای مربوط به اسکان را آسفالت یا لکه‌گیری کنند و روشنایی معابر

 باید مورد عمل قرار بگیرد تا رضایت مهمانان جلب شود.

انتهای پیام/

 

مدیرکل حمل و نقل و راهداری جاده‌ای لرستان:

13 مجتمع خدمات‌رفاهی بین راهی آماده خدمت‌رسانی به مسافران نوروزی لرستان هستند

 

به گزارش لرستان خبر، علی زندی‌فر امشب در جلسه کارگروه خدمات سفر گفت: دستورالعمل فروش اینترنتی بلیط ناوگان مسافر‌بری استان صادر شده و مقرر شده که شرکت‌های حمل و نقل مسافربری یک ناوگان کشیک در ایام نوروز داشته باشد.

مدیرکل حمل و نقل و راهداری جاده‌ای لرستان افزود: شرکت‌های امداد خودرو و معاینه فنی در ایام نوروز به صورت 24ساعته خدمت‌رسانی می‌کنند و این در حالی است که مراکز معاینه فنی از ابتدای اسفندماه به صورت سه شیفت در حال خدمت‌رسانی هستند.

وی ادامه داد: مرکز مدیریت راه‌های استان نیز فعال بوده و همچنین برای تامین گشت‌های نامحسوس پلیس نیز ما همکاری لازم را خواهیم داشت و پیشنهاد می‌شود، برای خودروهای کنترل نامحسوس از خودروهای دستگاه‌ها نیز استفاده بشود.

مدیر‌کل راهدرای و حمل و نقل جاده‌ای لرستان عنوان کرد: 13مجتمع خدمات‌رفاهی بین راهی استان آماده خدمت‌رسانی به مسافران نوروزی هستند.

‌زندی‌فر همچنین از بروزرسانی تمام چراغ‌های چشمک‌زن در سطح محورهای مواصلاتی استان خبر داد و گفت: همه راهدارخانه‌های استان آماده پذیرایی و اسکان مسافران نوروزی هستند.

این مسوول با اشاره به اینکه پیش‌بینی می‌شود، مانند سال‌های قبل تجربه بارش برف و باران را در ایام نوروز داشته باشیم، گفت: به این منظور اکیپ‌های راهداری زمستانی در این ایام نیز فعال هستند.

وی تصریح کرد: در حوزه حمل و نقل نیز دو جلسه با صنوف مسافربری نیز داشته‌ایم که مصوب شده ستاد نوروزی در این زمینه از ابتدای اسفندماه در استان راه‌اندازی شود.

‌این مسوول در ادامه اظهاراتش بیان کرد: در ایام نوروز گشت‌های راهداری به صورت 24 ساعته در حال فعالیت هستند و بر این اساس این گشت‌ها در تمام شهرستان‌ها فعال می‌شوند.

زندی‌فر از تامین و تجهیز روشنایی محورهای مواصلاتی لرستان از ابتدای اسفندماه امسال خبر داد و یادآور شد: چهار اکیپ تشکیل شده که قرار است، اقدام به لکه‌گیری سطح محورهای مواصلاتی استان کنند.

انتهای پیام/

 

منبع: فارس

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات