در باب اهمیت مقوله ورزش و به تبع آن توسعه اماکن و فضاهای ورزشی تاکنون مباحث زیادی مطرح شده است...

در باب اهمیت مقوله ورزش و به تبع آن توسعه اماکن و فضاهای ورزشی تاکنون مباحث زیادی مطرح شده است. کارشناسان، متولیان و مسئولان همگی اتفاق نظر دارند که توجه به ورزش و فراهم کردن زیرساخت‌های مورد نیاز می‌تواند کاهش آسیب‌های اجتماعی را به دنبال داشته باشد.
یکی از زیرساخت‌های مورد نیاز به منظور توسعه ورزش، ایجاد اماکن ورزشی است که به افزایش سرانه فضای ورزشی منجر می‌شود و این مهم در لرستان با چالش‌هایی روبه‌روست. بلاتکلیفی پروژه‌های ورزشی از جمله این چالش‌هاست که با وجود گذشت سال‌ها از آغاز کلنگ‌زنی همچنان تعیین تکلیف نشده‌اند. بسیاری از پروژه‌های ورزشی با عمری بیش از 10 سال در همان آغاز راه به کما می‌روند و برای بازگشت نیازمند شوک‌هایی قوی هستند. پروژه سکوی تماشاگران الیگودرز هم از جمله همین ده‌ها پروژه ورزشی استان است که در حال حاضر تعطیل شده و تکمیل و بهره‌برداری از آن به زمانی دیگر موکول شده است؛ این در حالی است که تکمیل این پروژه ورزشی یکی از مطالبات جدی شهروندان است.

کمبود فضاهای ورزشی
یکی از جوانان الیگودرزی با بیان اینکه ما با کمبود فضاهای ورزشی روبه‌رو هستیم اظهار می‌کند: پروژه‌های ورزشی نقش مهمی در ایجاد انگیزه برای جوانان و گرایش به ورزش دارد. در حال حاضر یکی از مشکلاتی که گریبانگیر کل شهرستان است روند کند عملیات اجرایی پروژه‌هاست، به طوری که بهره‌برداری از برخی آنها سال‌ها به تاخیر افتاده است.
«محمدرضا معظمی» ادامه می‌دهد: بارها شنیده‌ایم که مسئولان کمبود اعتبار را دلیل بلا‌تکلیفی پروژه‌ها عنوان می‌کنند. متولیان ورزش می‌بایست در این زمینه ورود جدی داشته باشند زیرا با وجود گسترش آسیب‌های اجتماعی تنها دلیلی که می‌تواند سلامت جوانان را تضمین کند حضور در اماکن ورزشی است و در این میان توسعه فضاهای ورزشی هم دارای اهمیت است.

فاصله با استانداردها
یکی دیگر از شهروندان الیگودرزی هم با اشاره به اینکه سرانه فضای ورزشی شهرستان پایین است می‌گوید: ما با میانگین و استانداردهای جهانی که هیچ، حتی با میانگین کشوری هم فاصله زیادی داریم. در دنیا روی ورزش سرمایه گذاری‌های زیادی انجام می‌شود زیرا ورزش جایگاه بسیار مهمی در سلامت مردم دارد اما در لرستان مقوله ورزش در حاشیه است.
«علی بیاتی» می‌افزاید: گواه این ادعا بلا‌تکلیفی پروژه‌های ورزشی است. گویا اتمام این پروژه ها برای متولیان ورزش و دولت اولویت ندارد چرا که بسیاری از پروژه‌ها به حال خود رها شده‌اند. برخی پروژه‌ها مانند سکوی تماشاگران الیگودرز آنطور که برخی مسئولان می‌گویند مشخص نیست چه زمانی به سرانجام برسد. این امر بدون شک موجب دلسردشدن جوانان و ورزش دوستان می‌شود.

مکانی برای گذران اوقات فراغت
«محمدرضا امیدی» دیگر شهروند الیگودرزی هم با اشاره به نقش و جایگاه ورزش می‌گوید: بسیاری از جوانان به دنبال مکانی برای گذراندن اوقات فراغت خود هستند که فضاهای ورزشی می‌توانند بهترین مکان برای آنها باشند. از طرفی ایجاد اماکن ورزشی می‌تواند زمینه را برای تمرین و مسابقات ورزشکاران و تیم‌ها فراهم کند. بنابراین فراهم کردن زیرساخت‌ها ارتقای سطح ورزشکاران را هم به دنبال دارد. وی تاکید می‌کند: باید تمهیداتی اندیشیده شود تا پروژه‌های ورزشی نیمه‌تمام در موعد مقرر به پایان برسند زیرا هرچه زمان تکمیل طولانی تر شود عمر سازه‌ها کم خواهد شد.
 
لزوم تامین اعتبار برای تکمیل
رئیس دفتر فنی اداره کل ورزش و جوانان لرستان هم با بیان اینکه پروژه سکوی تماشاگران الیگودرز در فضای 1600 مترمربع جانمایی شده است اظهار می‌کند: تاکنون فاز اول آن که شامل فونداسیون بوده به پایان رسیده است. سال مالی 93، برای این پروژه 700 میلیون تومان از محل ماده 180 در نظرگرفته شد که 50 درصد آن تخصیص پیدا کرد.
«سجاد فلاح‌نژاد» عنوان می‌کند: سال مالی 94 هیچ اعتباری تامین و حتی تخصیص پیدا نکرد، اما امسال، 700 میلیون تومان برای اسکلت‌بندی آن تعیین شد. فلاح‌نژاد با بیان اینکه سازه‌های به کار برده شده فلزی هستند، می‌افزاید: عملیات اجرایی پروژه سکوی تماشاگران الیگودرز در حال حاضر تعطیل است. طرح فاز دوم پروژه نیز از سوی مشاور، تکمیل و از طریق مناقصه آماده واگذاری به پیمانکار است. وی اعتبار مورد نیاز به منظور تکمیل پروژه را 5 میلیارد تومان بیان می‌کند و ادامه می‌دهد: این اعتبار از محل اعتبارات استانی است که تنها در فصل ورزشی تعریف شده است؛ البته اعتبارات استانی هم جوابگوی پروژه‌های سنگینی مانند سکوی تماشاگران الیگودرز نیست. با توجه به چگونگی تخصیص اعتبار واقعا نمی‌توان زمان دقیقی را برای اتمام کار بیان کرد. رئیس دفتر فنی اداره کل ورزش و جوانان تنها مشکل عمده و اصلی پیش روی پروژه را تامین و تخصیص اعتبار عنوان می‌کند و می‌گوید: در حال حاضر تنها باید اعتبار مورد نیاز برای ادامه عملیات اجرایی تزریق شود تا پروژه جان بگیرد. فلاح‌نژاد با اشاره به اهمیت تکمیل سکوی تماشاگران اظهار می‌کند: این پروژه شامل دو قسمت است که قسمت بالای آن شامل سکو برای تماشاگران و پایین آن فضای اداری با استانداردهای لازم است. به هرحال یکی از ملاک های توسعه ورزش ساخت فضاهای ورزشی، یعنی افزایش سرانه فضای ورزشی است. طبق استاندارد‌های جهانی سرانه فضای ورزشی به ازای هر نفر یک مترمربع ذکر شده اما در کشور میانگین 76 سانتی متر مربع است. این مقام مسئول بیان می‌کند: سرانه فضای ورزشی در استان زیر 50 سانتی‌متر مربع است به طوری که لرستان در زمینه سرانه ورزشی رتبه 29 را دارد و این آمار نگران کننده است. بنابراین باید تلاش شود پروژه‌های نیمه تمام هر چه سریع تر تکمیل شوند زیرا توسعه فضاهای ورزشی می‌تواند انگیزه ورزشکاران و تیم‌ها را بیشتر کند.

بخش خصوصی پای کار بیاید
یک کارشناس ورزشی با بیان اینکه بخش خصوصی برای پیشبرد عملیات اجرایی پروژه‌های نیمه تمام در شهرستان باید ورود جدی داشته باشد اظهار می‌کند: با اعتبارات اندک نمی‌شود برخی پروژه‌های سنگین را پیش برد. پروژه سکوی تماشاگران الیگودرز هم پس از گذشت دو سال از کلنگ‌زنی به حال خود رها شده و این موضوع شامل حال دیگر پروژه‌ها هم می‌شود. «اصغر بیرانوند» ادامه می‌دهد: شرایط و بستر برای حضور بخش خصوصی باید به گونه‌ای فراهم شود که آنها برای سرمایه‌گذاری در حوزه ورزش ترغیب شوند، نه اینکه با سنگ‌اندازی‌ها و مانع تراشی سبب دلسردی آنها شویم. سرمایه گذاری در حوزه ورزش بدون شک نتایج مثبتی در پی خواهد داشت که مهم ترین آن حفظ سلامت و شادابی جامعه به ویژه جوانان است.

   مشکلات مالی؛ دلیل توقف
فرماندار الیگودرز با تاکید بر تعطیل بودن پروژه سکوی تماشاگران الیگودرز عنوان می‌کند: مشکلات مالی علت متوقف شدن عملیات اجرایی پروژه است. تاکنون مکاتبات و پیگیری‌های متعددی در این خصوص انجام شده اما نتیجه‌ای نداشته است. «ولی‌الله میرزایی اصل» می‌افزاید: این پروژه از پروژه فکرهای ورزشی حائز اهمیت است و متولیان ورزش استان باید تلاش بیشتری برای اختصاص اعتبار به این پروژه داشته باشند، زیرا ما به دنبال توسعه فضاهای ورزشی هستیم. البته قرار است با آغاز فصل بهار و در صورت تخصیص و تزریق اعتبار، عملیات اجرایی این پروژه ورزشی از سرگرفته شود.

 

انتهای پیام/

منبع: ایرنا

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات