مدیرکل محیط‌زیست استان لرستان:

مدیرکل محیط‌زیست استان لرستان گفت: متأسفانه اراده‌ای برای حل موضوع بی‌خطرسازی زباله‌های مراکز درمانی لرستان وجود ندارد.

به گزارش  لرستان خبر، مهرداد فتحی بیرانوند ظهر امروز در جلسه کارگروه پسماند استان لرستان که در سالن جلسات معاونت عمرانی استانداری لرستان برگزار شد با اشاره به اینکه امروزه موضوع پسماند به‌عنوان یک معضل بحث سلامت شهروندان را مورد مخاطره قرار داده است، اظهار داشت: این در حالی است که پسماندهای ویژه و پسماندهای پزشکی سلامت افراد را مورد هدف قرار می‌دهد.

وی افزود: متأسفانه درگذشته به دلایل مختلف بحث پسماندها موردتوجه قرار نگرفته و به همین دلیل امروزه شاهد موضوعات خاصی در ارتباط با حوزه پسماندها هستیم.

مدیرکل محیط‌زیست لرستان عنوان کرد: بر اساس قانون پسماند تمام مراکز درمانی مانند آزمایشگاه‌ها، مراکز درمانی و بیمارستان‌ها موظف هستند بحث بی‌خطر سازی پسماندها را در مطب، کلینیک و بیمارستان‌ها انجام دهند و بعد از طی این مراحل آن‌ها را با هماهنگی بازیافت شهرداری‌ها به محل دفن زباله انتقال دهند.

وی بیان کرد: متأسفانه اراده‌ای برای حل موضوع بی‌خطرسازی زباله‌ها در مطب‌ها وجود نداشته و طی بررسی‌های انجام‌شده این معضل به‌عنوان یک خطر بالقوه سلامت افراد را به خطر می‌اندازد.

فتحی بیرانوند گفت: خوشبختانه صنف دندانپزشکی شهر خرم‌آباد به‌عنوان اولین شهر در سطح کشور  چندین ماه است که در رابطه با جمع‌آوری، انتقال و بی‌خطرسازی استاندارد در بیمارستان تأمین اجتماعی خرم‌آباد فعالیت می‌کنند.

وی تصریح کرد: با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی و نظام پزشکی استان برای اولین بار در کشور توانستیم برای 350 نفر از پزشکان متخصص و فوق تخصص طی سه روز دوره آموزشی در راستای بحث پسماند برگزار کنیم.

مدیرکل محیط‌زیست لرستان خاطرنشان کرد: پس از برگزاری دوره آموزشی به پزشکان استان بحث منابع پذیرنده برای بی‌خطرسازی زباله‌های عفونی به وجود آمد که اکنون دانشگاه علوم پزشکی استان و تأمین اجتماعی در راستای دفن بهداشتی زباله‌های عفونی مطب‌های پزشکی اعلام آمادگی کرده‌اند.

وی بابیان اینکه بیمارستان نرگس شهرستان دورود از قبول پسماندها خودداری کرده است، اظهار داشت: متأسفانه علی‌رغم میل باطنی برای چند مورد از مطب‌های پزشکی که آلودگی بیشتری داشتند تشکیل پرونده داده و به دادگاه معرفی کرده‌ایم که طی مهلت ارائه‌شده در صورت عدم همکاری  برای آن‌ها پرونده قضایی تشکیل می‌دهیم.

فتحی بیرانوند با اشاره به اینکه در شهرستان سلسله جمع‌آوری و بی‌خطر سازی زباله‌ها در بیمارستان امام این شهر انجام می‌شود، افزود: در شهرستان ازنا بحث بی‌خطر سازی در بیمارستان امام علی (ع) انجام می‌گیرد.

وی عنوان کرد: متأسفانه اکنون وضعیت زباله‌های شهرداری سلسله و دلفان اسفبار است که در این راستا شهرداری و فرماندار شهرستان الشتر اعلام آمادگی کرده‌اند که زباله‌های این شهرستان به محلی گاوکشان انتقال داده شود.

مدیرکل محیط‌زیست لرستان بیان کرد: متأسفانه اکنون شهرداری  و فرمانداری شهرستان نورآباد در این راستا کمک نمی‌کنند و می‌گویند مردم این شهرستان در رابطه با این موضوع معترض هستند و این در حالی است که کارهای مطالعاتی این طرح انجام‌شده است.

وی گفت: قصد داریم در محل گاوکشان سایت پردازش و بازیافت را مستقر کنیم و این در حالی است که شهرداری‌ها موظف به انجام این کار هستند.

فتحی بیرانوند با تأکید بر اینکه شهرداری بحث لایروبی کانال‌های سطح شهر را انجام دهد، تصریح کرد: بحث جمع‌آوری نخاله‌ها در  ورودی شهرها به‌ویژه در ایام نوروز مدنظر قرار گیرد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات