وجود معادن غنی سنگ در چگنی این شهرستان را به یکی از قطب‌های تولید سنگ در لرستان تبدیل کرده است. با وجود ظرفیت بالای چگنی در حوزه تولید سنگ غالب محصولات تولیدی سنگ این شهرستان به دلیل نبود کارخانه‌های فراوری به صورت خام به استان‌های دیگر صادر می‌شود...

وجود معادن غنی سنگ در چگنی این شهرستان را به یکی از قطب‌های تولید سنگ در لرستان تبدیل کرده است. با وجود ظرفیت بالای چگنی در حوزه تولید سنگ غالب محصولات تولیدی سنگ این شهرستان به دلیل نبود کارخانه‌های فراوری به صورت خام به استان‌های دیگر صادر می‌شود.
صادرات خام سنگ چگنی در حالی زمینه افزایش قیمت تمام شده محصول را فراهم کرده است که این شهرستان با وجود معادن غنی سنگ از حیث صنعت و وجود کارخانه‌های فراوری در این زمینه محروم است. استقرار شهرک فراوری سنگ در این شهرستان می‌تواند ضمن جلوگیری از افزایش قیمت تمام شده محصول در چگنی، زمینه را هم برای اشتغالزایی مولد در این بخش فراهم کرده وهم از صادرات خام سنگ به مناطق دیگر جلوگیری ‌کند.
 
اختصاص اعتبار برای عملیات اجرایی شهرک
در این زمینه فرماندار چگنی می‌گوید: ایجاد شهرک فراوری سنگ یکی از مطالبات مردم شهرستان است که باید هر چه سریع‌تر محقق شود. ایجاد این شهرک موجب جلوگیری از خروج سنگ به‌صورت خام از این شهرستان می‌شود و علاوه بر اشتغالزایی و رونق اقتصادی منطقه، ارزش افزوده به محصول نهایی تعلق می‌گیرد.
«قدرت‌اله ترابی‌نژاد» می‌افزاید: برای ایجاد شهرک فراوری سنگ در چگنی 50هکتار از اراضی منابع طبیعی این شهرستان در نظر گرفته شده و مراحل نهایی انتقال سند از منابع طبیعی به شرکت شهرک‌های صنعتی لرستان در حال طی شدن است.
وی با اشاره به اینکه مشکل معارضان این اراضی رفع شده است، عنوان می‌کند: شهرک‌های صنعتی به عنوان متولیان احداث این شهرک موظف هستند هر چه سریع‌تر عملیات اجرایی طرح را آغاز کنند. برای ما پذیرفتنی نیست به بهانه معارض، شهرک‌های صنعتی از شروع عملیات اجرایی امتناع کنند، زیرا سند اراضی به شرکت شهرک‌های صنعتی انتقال داده شده و از حیث قانونی سند آن به نام دولت است. بنابراین اگر معارضی هم پیدا شود زمینه را برای رفع تعارض فراهم خواهیم کرد.
ترابی‌نژاد بیان می‌کند: شهرک سنگ اولویت اول شهرستان است و در مراحل بعد زمینه را برای احداث شهرک‌های صنعتی چگنی فراهم خواهیم کرد.
این مسئول تاکید می‌کند: اعتباری بالغ بر 600 میلیون تومان برای ایجاد شهرک سنگ شهرستان در سال‌جاری اختصاص یافته و باید هر چه سریعتر شرکت شهرک‌های صنعتی استان این پروژه را اجرایی کند.
 
20 درصد سنگ‌های تزئینی کشور در لرستان

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان هم با بیان اینکه 20 درصد سنگ‌های تزئینی کشور در لرستان قرار دارند اما فقط از2/8درصد این مقدار استفاده می‌شود، اظهار می‌کند: اکثر معادن سنگ استان اکتشاف و بهره‌برداری نشده‌اند .
«محمد رضا صفی‌خانی» می‌افزاید: لرستان از حیث تعداد واحد‌های سنگ‌بری رتبه سوم کشور را به خود اختصاص داده اما اغلب این واحدها نیاز به بازسازی و نوسازی دارند.
این مسئول با اشاره به ضرورت ایجاد شهرک سنگ در چگنی بیان می‌کند: در چگنی معادن سنگ بسیاری وجود دارد که به دلیل نبود کارخانه‌های فراوری، سنگ‌های استخراج شده از معادن سنگ شهرستان به استان‌های دیگر برای فراوری صادر می‌شود. به همین دلیل احداث شهرک فراوری سنگ در شهرستان چگنی از مهم‌ترین طرح‌های اداره کل صنعت، معدن و تجارت محسوب می‌شود.
 صفی خانی عنوان می‌کند: احداث شهرک فراوری سنگ چگنی از مصوبات سفر ریاست جمهوری و تملک این شهرک با شرکت شهرک‌های صنعتی لرستان است. همچنین اقدامات اولیه اداری برای استقرار این شهرک انجام شده اما به دلیل وجود برخی معارضان محلی تا کنون زیرساخت‌های این شهرک مستقر نشده است و به محض رفع مشکل معارضان این کار انجام خواهد شد. شهرک فراوری سنگ چگنی در صورت حل شدن مشکل معارضان ظرف یکسال آماده واگذاری می‌شود.
وی با اشاره به مزایای ایجاد شهرک سنگ در چگنی اظهار می‌کند: با ایجاد شهرک فراوری سنگ در چگنی علاوه بر کاستن هزینه حمل سنگ به نقاط دیگر،‌ توسعه معادن سنگ در این شهرستان را هم شاهد خواهیم بود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان بیان می‌کند: رویکرد اداره صنعت و معدن و تجارت ایجاد سنگ‌بری‌های مدرن در چگنی است و در کنار ایجاد کارخانه‌های فراوری سنگ مدرن باید کارخانه‌هایی در این شهرستان احداث شود که خود یک زنجیره کامل تولید سنگ را در کنار معادن تشکیل دهند.

   حق معارضان سند‌دار پرداخت می‌شود
مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی لرستان می‌گوید: مقدمات کار برای ایجاد شهرک سنگ در چگنی مهیا شده ولی در این بین مشکل معارضان محلی هنوز حل نشده است. «بختیار رازانی» می‌افزاید: به دنبال آن هستیم که حق معارضانی که دارای سند مالکیت هستند را پرداخت کنیم اما سایر مالکانی که سند مالکیت ندارند دریافتی نخواهند داشت و به محض رفع این مشکل زمینه را برای ایجاد شهرک سنگ در چگنی فراهم خواهیم کرد.
رازانی بیان می‌کند: هر کارخانه سنگ‌بری در چگنی حداقل برای 15 نفر اشتغالزایی دارد. همچنین ایجاد شهرک فراوری سنگ با تولید سنگ‌های تزئینی و نما در این شهرستان باعث ایجاد مشاغل غیر‌مستقیم و رونق اقتصادی در منطقه می‌شود. اگر شهرک سنگ در چگنی ایجاد شود فاصله معادن سنگ و شهرک فراوری سنگ به کمتر از 50 کلیومتر می‌رسد. از سوی دیگر سهولت در برش و فراوری سنگ فراهم و محصول نهایی تولید شده در شهرستان به بازارهای مصرف عرضه می‌شود. این مسئول تاکید می‌کند: معادن سنگ چگنی با داشتن سنگ گوهره یک برند ملی هستند اما به دلیل نبودکارخانه‌های فراوری سنگ در شهرستان، سنگ گوهره در کارخانه‌های شهرهای اصفهان و تهران که تکنولوژی جدید دارند برش و فراوری می‌شود.

 

انتهای پیام/

منبع: همشهری

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات