رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد:

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: شکایات کارگران از واحدهای کاری شهرستان بروجرد در زمینه حقوق قانونی و حق بیمه رسیدگی می‌شود.

به گزارش لرستان خبر، عبدالعلی گیوه کی با اشاره به انجام  بازرسی‌های دوره‌ای از واحدهای کاری این شهرستان اظهار داشت: واحدهای بازرسی اداره کار به صورت دوره‌ای و منظم به کارگاه‌های این شهرستان مراجعه کرده و بر نحوه عملکرد آن‌ها نظارت کامل دارند.

وی افزود: با توجه به وضعیت اشتغال در شهرستان بروجرد حفظ اشتغال موجود بسیار مهم است اما در مورد حق‌وحقوق قانونی کارگران قطعاً تسامحی در کار نخواهد بود و درصورتی‌که کارگری درجایی مشغول به کار باشد و حق بیمه را برای این کارگر واریز نمی‌کنند و حق‌وحقوق قانونی خود را دریافت نمی‌کند می‌تواند با مراجعه به اداره کار طرح شکایت کند.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد با اشاره به رسیدگی این نهاد برای دریافت حق‌وحقوق قانونی کارگران عنوان کرد: در شرایطی که کارگری از کار خود اخراج شده و از مزایای بیمه برخوردار نبوده و حقوق وی نیز کم بوده باید به مراجع اداره کار مراجعه کند که تا ریال آخر حق‌وحقوق چنین کارگرانی را از کارفرمایان مطالبه خواهیم کرد و علاوه بر این حق بیمه تأمین اجتماعی را که کارفرما ملزم به واریز آن است به‌طور کامل دریافت می‌کنیم.

وی با اشاره به انبوه مشکلات موجود در بازار کار این شهرستان بیان کرد: باوجود نظارت‌های فراوان بر نحوه عملکرد محیط‌های کاری باید شرایط  و نحوه برخورد به‌گونه‌ای باشد که به تعطیلی کارگاهی منجر نشود بنابراین در ابتدا به کارفرمایانی که نسبت به حقوق قانونی کارگران خود بی‌توجهی می‌کنند مشاوره داده می‌شود و در صورت بی‌توجهی آن‌ها کارگران موظف به ارائه گزارش تخلف و طرح شکایت به این اداره هستند تا در مراحل بعدی رسیدگی شده و اقدامات لازم انجام شود.

گیوه کی بابیان اینکه اشتغال بانوان هیچ تفاوتی با آقایان در قانون کار ندارد، تصریح کرد: در قانون کار مرد و زن مشمول مفاد قانونی یکسان هستند و بر اساس ماده 188 قانون کار هرکسی درجایی کار می‌کند و مشمول مقررات استخدامی خاصی نیست مشمول قانون کار است و می‌تواند نسبت به شرایط کاری خود به مراجع قانونی جهت رسیدگی شکایت کند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات