لرستان به واسطه داشتن بیش از 17 نوع ماده معدنی ظرفیت‌های زیادی در این حوزه داشته و برخی از این مواد معدنی رتبه‌های برتر در کشور دارند. با این وجود بنا به دلایلی در دهه‌های گذشته بخش عمده‌ای از این مواد معدنی با کمترین فرآوری و بدون تخصیص ارزش افزوده از استان خارج می‌شود؛ این در حالی است که ارزش‌افزوده هر ماده‌ای ارتباط مستقیمی با فرآوری آن دارد...

لرستان به واسطه داشتن بیش از 17 نوع ماده معدنی ظرفیت‌های زیادی در این حوزه داشته و برخی از این مواد معدنی رتبه‌های برتر در کشور دارند. با این وجود بنا به دلایلی در دهه‌های گذشته بخش عمده‌ای از این مواد معدنی با کمترین فرآوری و بدون تخصیص ارزش افزوده از استان خارج می‌شود؛ این در حالی است که ارزش‌افزوده هر ماده‌ای ارتباط مستقیمی با فرآوری آن دارد.
بسیاری از کارشناسان بر این عقیده‌اند؛ می‌توان با احداث واحدهای فرآوری و استفاده از ظرفیت‌های مواد معدنی در لرستان شرایط را برای توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال مهیا کرد. به عنوان نمونه لرستان دارای ذخایر ارزشمند «دولومیت» بوده و رتبه‌های برتر کشور را به خود اختصاص داده است. به همین دلیل باید از این ظرفیت برای احداث واحدهای فرآوری استفاده کرد.
در همین راستا در سال‌های 89 تا 90 شاهد برنامه‌ریزی برای احداث کارخانه استحصال منیزیم از دولومیت بودیم.  قرار بود این کارخانه با ظرفیت 6 هزار تن در سال شرایط را برای تولید منیزیم مهیا کند تا علاوه بر افزایش ارزش‌افزوده در استان بخش قابل‌توجهی از نیاز کشور به فلز منیزیم که در صنایع مختلفی به کار می‌رود برطرف شود. اما مشاهده می‌شود که اکنون چندین سال از بلاتکلیفی احداث این کارخانه می‌گذرد ولی این واحد بزرگ و مهم اقتصادی در شهرستان ازنا تعیین تکلیف نمی‌شود.
از سوی دیگر کارشناسان معتقدند؛ باید هر چه سریع‌تر شرایط را برای عملیاتی کردن این مجموعه مهیا کرد چرا که لرستان توانایی تبدیل شدن به قطب تولید این محصول را داشته و حتی می‌توان شرایط را برای صادرات آن نیز مهیا کرد. حال باید دید که بلاتکلیفی چندین ساله این واحد تولیدی به پایان خواهد رسید یا خیر؟
 
بلاتکلیفی طرح
در همین راستا یک کارشناس معدن اظهار می‌کند: فلز منیزیم به ‌دلیل چگالی پایین، استحکام بالا، جوش‌پذیری و ماشین‌کاری آسان، استفاده گسترده‌ای در صنایع خودرو، فولاد، آلومینیوم و هوا‌فضا دارد. از سوی دیگر این فلز از ارزش اقتصادی بسیار زیادی برخوردار بوده و در صورت تولید آن می‌توان شرایط را برای تأمین مواد اولیه در صنایع مختلف مهیا کرد.
«رضا محمدی» ادامه می‌دهد: لرستان دارای ذخایر دولومیت بسیار زیادی بوده و رتبه برتر کشور را نیز به خود اختصاص داده به همین دلیل باید بتوان از این ظرفیت در جهت ایجاد واحدهای تولیدی مرتبط با بخش معدن استفاده لازم را برد. به هر حال در سال‌های گذشته قرار بر این بود تا کارخانه استحصال منیزیم از دولومیت در شهرستان ازنا احداث شود.
محمدی عنوان می‌کند: مقرر شد این اقدام با سرمایه‌گذاری مشترک صورت بگیرد و شاهد احداث نخستین کارخانه تولید شمش منیزیم از دولومیت در کشور باشیم ولی این مهم تاکنون محقق نشده است.
وی با اشاره به لزوم احداث هر چه سریع‌تر این واحد تولیدی مهم در لرستان، می‌گوید: به هر حال با وجود اینکه شاهد ایجاد موانع زیادی برای احداث این کارخانه هستیم اما انتظار می‌رود بار دیگر شرایط برای ایجاد این طرح مهم مهیا شود. به نظر می‌رسد اگر خواهان تحقق این هدف هستیم باید شرکت‌ها و هلدینگ‌های اقتصادی وابسته به وزارت صنعت و معدن اقدام به سرمایه‌گذاری و مشارکت با بخش خصوصی کنند.
 
ظرفیت 6 هزار تنی کارخانه در تولید منیزیم

مدیر طرح و برنامه‌ریزی سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان هم در این باره می‌گوید: طرح استحصال منیزیم از دولومیت به عنوان یکی از طرح‌هایی بود که در لرستان مورد مطالعه قرار گرفت. اما این طرح بنا به دلایلی همچنان بلاتکلیف بوده و با وجود تلاش‌های صورت گرفته نتوانسته‌ایم سرمایه‌گذار برای ایجاد این طرح بسیار مهم پیدا کنیم.
«علی شیخ مرادی» ادامه می‌دهد: ظرفیت کارخانه استحصال منیزیم از دولومیت 6 هزار تن در سال بوده و با پیش‌بینی‌های صورت گرفته سرمایه‌گذاری 60 تا 70 میلیارد تومانی برای ایجاد این مجموعه نیاز است. این طرح به عنوان یکی از طرح‌های بسیار مناسب و اولویت‌های سرمایه‌گذاری لرستان بود که باید در شهرستان ازنا احداث می‌شد.
شیخ مرادی بیان می‌کند: به هر حال فلز منیزیم به عنوان یکی از مواد استراتژیک مورد نیاز کشور بوده و کاربردهای زیادی در حوزه‌های مختلف تولید به عنوان مواد اولیه دارد. احداث این مجموعه می‌تواند لرستان را به یکی از قطب‌های اصلی تولید این محصول تبدیل کرده تا علاوه بر تأمین نیاز داخل شاهد صادرات بخشی از آن نیز باشیم. بی‌شک با جذب سرمایه‌گذار شرایط برای احداث این طرح مهم مهیا خواهد شد. در غیر این‌صورت باید از راه‌های دیگر به دنبال تأمین منابع مالی مورد نیاز باشیم.
این مسئول می‌افزاید: البته از تمام ظرفیت خود در جهت حمایت از افراد علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در این حوزه استفاده خواهیم کرد، چرا که معتقدیم لرستان ظرفیت‌های زیادی در حوزه معدن داشته و باید بتوان از این ظرفیت‌ها در جهت توسعه استفاده کرد.

    لرستان سرشار از ذخایر دولومیت
ظرفیت غنی لرستان از ذخایر دولومیت، این استان را به عنوان بانک ذخیره این ماده معدنی مورد توجه قرار می‌دهد. باید توجه داشت که به دلیل نیاز صنعت خودرو به تولید قطعات سبک و مستحکم با هدف کاهش مصرف سوخت و آلایندگی و همچنین افزایش ایمنی خودروها، طرح دایکست منیزیم که صنایع پایین‌دستی طرح تولید شمش محسوب می‌شود در سازمان گسترش هم مصوب شده است. بی‌شک با راه‌اندازی طرح‌های تولید آلومینیوم و گسترش صنایع ساخت قطعات منیزیمی، پیش‌بینی می‌شود نیاز کشور به منیزیم و آلیاژهای منیزیمی با احداث کارخانه تولید شمش منیزیم از دولومیت در شهرستان ازنا افزایش قابل توجهی را نشان دهد و در توسعه اقتصاد استان اثرگذار باشد.

 

انتهای پیام/

منبع: همشهری

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات