رئیس دامپزشکی بروجرد:

رئیس دامپزشکی بروجرد گفت: بیش از 95 درصد دام های سبک علیه تب برفکی واکسینه شدند و واکسیناسیون از بروز تب برفکی جلوگیری می کند و ابتدای امسال به دلیل عدم واکسیناسیون به موقع 1000 راس دام سبک با تب برفکی در بروجرد تلف شد.

به گزارش لرستان خبر، "محمد رضا جباری" رئیس دامپزشکی بروجرد گفت: از اواخر سال گذشته تا اردیبهشت امسال، تب برفکی سبب تلف شدن یکهزار راس دام سبک شد که مهمترین دلیل تلفات دام ها این بود که واکسن ها به موقع تامین نشد.

 

وی اضافه کرد: دام های سبک باید 2 بار در سال و دام های سنگین یک بار در سال باید در برابر تبر برفکی واکسینه شوند که از یک ماه پیش برای جلوگیری از تلفات دام ها در برابر تب برفکی، واکسیناسیون دام ها آغاز شد و 150 هزار راس دام سبک واکسینه شدند.

 

به گفته وی بیش از 95 درصد دام های سبک در برابر تب برفکی واکسینه شدند و امسال واکسن های مورد نیاز به موقع در اختیار قرار گرفت.

 

جباری اظهار داشت: عدم تامین به موقع واکسن دام ها سال گذشته سبب شد تا یکهزار راس دام به دلیل تب برفکی تلف شوند.

 

رئیس دامپزشکی بروجرد به آنفلوآنزای پرندگان اشاره کرد و افزود: تا کنون موردی از آنفلوآنزای پرندگان در بروجرد مشاهده نشده اما در برخی از شهرستان های استان مواردی مشاهده شده است.

 

وی بیان کرد: رطوبت بالا و پرندگان مهاجرمهمترین دلیل گسترش این بیماری هستند که با گرم شدن هوا و مهاجرت پرندگان این بیماری کمتر می شود.

 

انتهای پیام/   

منبع: بازتاب بروجرد

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات