رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری الیگودرز:

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان الیگودرز بابیان اینکه ۱۰ هکتار از اراضی ملی دشت دالانی الیگودرز رفع تصرف‌شده است گفت: ۴۰ هکتار از "دشت دالانی" الیگودرز با کشت گیاهان دارویی احیا می‌شود.

به گزارش لرستان خبر، مرتضی سعیدی فر بابیان اینکه 36 طرح مصوب مرتع‌داری در شهرستان الیگودرز وجود دارد اظهار داشت: طرح مرتع‌داری در منطقه "دشت دالانی" الیگودرز شاخص کشوری است.

وی با اشاره به اینکه وسعت دشت دالانی الیگودرز دو هزار و 900 هکتار است افزود: 400 هکتار از این منطقه لاله‌های واژگون به‌صورت انبوه وجود دارد که در قالب طرح مرتع‌داری برای محافظت به بخش خصوصی واگذارشده است.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان الیگودرز عنوان کرد: متأسفانه در سنوات گذشته افرادی سودجو و فرصت‌طلب اقدام به تصرف و دست‌اندازی به منابع طبیعی در این منطقه کرده که با هماهنگی دادستان و صدور دستور قضایی مربوطه و با هماهنگی نیروی انتظامی و نیروهای یگان حفاظت اداره منابع طبیعی این شهرستان نسبت به خلع ید و رفع تصرف 10 هکتار از اراضی ملی دشت دالانی اقدام شد.

وی بیان کرد: مناطق تصرف‌شده توسط افراد سودجو برای بهره‌برداری کشاورزی شخم زده‌شده که به جهت احیا گونه‌های خاص ژنتیکی در مناطقی که تخریب‌شده اقدام به کاشت گیاهان دارویی شده است.

سعیدی فر تصریح کرد: برای جلوگیری از روند تخریب و به‌منظور اصلاح و احیا مناطق تخریبی و احیا گونه‌های ژنتیکی اقدام به کاشت گیاهان دارویی ازجمله بادام تلخ، گل محمدی، بادامک و یونجه دیم شده است.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر 10 هکتار خلع ید شده در  30 هکتار از منطقه نیز که براثر چرای دام و ورود افراد تخریب‌شده و به جهت غنی شدن قسمت‌هایی از منطقه که رشد گیاهان کم است، کاشت گیاهان دارویی صورت می‌گیرد که درمجموع در 40 هکتار از منطقه "دشت دالانی"  اقدام به کشت گیاهان دارویی می‌شود.

انتهای پیام/

منبع: همشهری

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات