رئیس کانون وکلای دادگستری لرستان:

رئیس کانون وکلای دادگستری لرستان گفت: عمده آسیب‌های اجتماعی حاکم بر لرستان که آمار چشم‌گیری دارند محصول نابرابری‌، مشکلات اقتصادی و بیکاری مفرط حاکم بر استان است.

به گزارش لرستان خبر، محمد علی رضایی شامگاه شنبه در مراسم بزرگداشت روز وکیل که در هتل جهانگردی خرم‌آباد برگزار شد اظهار داشت: امیدوارم جامعه ما به سمت و سویی برود که آرزوی دیرینه بشریت که همان حاکمیت قانون باشد در همه عرصه‌ها جلوه پیدا کند و قانون اساسی به‌عنوان منشور و میثاق ملی که یکی از مترقی‌ترین قوانین دنیا است نمود عینی پیدا کند و مصادره به مطلوب نشود.

وی افزود: قانون اساسی قانونی است که به شکل آرمان‌گرایانه‌ای حق مدار برای ملت و تکلیف محور برای حاکمیت قانون انگاری شده است و در همان فصول اول آن‌که در مقام بیان حقوق ملت است به اصل استقلال وکیل و آزادی استفاده کردن از وکلای دادگستری به‌عنوان یکی از حقوق عامه اشاره دارد.

رئیس کانون وکلای دادگستری لرستان عنوان کرد: بیش از 80 سال از حضور وکلای دادگستری در دستگاه قضایی ما می‌گذرد اما هنوز هم وکلای دادگستری دغدغه استقلال و دلهره دفاع دارند که زیبنده نظامی مبتنی بر مردم‌سالاری به‌ویژه در دهه‌های اخیر مبتنی بر مردم‌سالاری دینی نیست.

وی بیان کرد: وکلای دادگستری با همه مصائبی که دارند همواره جزو قشر اثرگذار جامعه بوده‌اند و در ویترین قانون مداری و قانون محوری حضوری برجسته‌ای در خلق تحولات اجتماعی و سیاسی داشته‌اند و به‌عنوان رکن چهارم دموکراسی و حاکمیت سیستم دادرسی عادلانه جز لاینفکی از احقاق حقوق شهروندی هستند.

رضایی گفت: اکنون‌که کشور ما خوشبختانه از انزوا خارج و مجدداً در مسیر و مدار بین‌المللی قرارگرفته و به این باور رسیده است که باید عقلانیت را در دستور کار قرار دهد جذب مشارکت خارجی، ریسک مدیریت و جذب سرمایه‌گذاری خارجی  برای ما یک ضرورت تاریخی دارد و این سرمایه‌گذاری در کشور ما زمانی محقق می‌شود که دول و شرکت‌های خارجی به این باور برسند که در کشور ما امنیت غذایی پایدار وجود دارد.

وی تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین ابزارهای پاسداشت امنیت غذایی پایدار، رسیدن به این باور است که در دستگاه قضایی وکلای دادگستری هستند که آزادانه امکان دفاع از موکلان خود رادارند.

رئیس کانون وکلای دادگستری لرستان خاطرنشان کرد: برای اینکه کشور ما در سطح تجارت جهانی جایگاه رفیعی را پیدا کند لازمه آن این است که احکام محاکم قضایی ما از مشروعیت بین‌المللی برخوردارند و مهم‌ترین رکن این مشروعیت‌ها حضور وکلای دادگستری است که با استقلال رأی و دفاع امکان دفاع از موکلان خود رادارند بنابراین در این شرایط حفظ استقلال کانون وکلا یک ضرورت تاریخی و جز لاینفک از احقاق حقوق عامه و تلاش برای حاکمیت قانون و پاسداشت حقوق شهروندی است.

وی اظهار داشت: تحولات تاریخی خاورمیانه برای کشور ما می‌تواند پیام‌هایی روشن، پیدا و پنهان داشته باشد، قضاوت‌های تاریخی ممکن است خیلی مطابق میل ما نباشد اما باید از سرنوشت کسانی که حاکمیت قانون را به‌عنوان یک اصل به آن توجه داشتند تمکین کرد و متقابلاً کسانی که قانون مداری و قانون محوری را مصادره کردند اما در اثر اتفاقات تاریخی لاجرم به این پی بردن که در سایه حاکمیت قانون همه آحاد جامعه از آن منتفع می‌شوند.

رضایی افزود: در کشور ما به یمن برخورداری از آموزه‌های دینی و تاریخ گران‌بهایی که داریم در حوزه آموزه‌های حقوقی، در سایه متون قضایی، قوانین اساسی و عادی  جایگاه حقوق شهروندی، استفاده از وکیل دادگستری، فراهم کردن امکان دفاع با خلع قانونی مواجه نیست اما متأسفانه مشاهده می‌شود که قوانین یا مصادره به مطلوب می‌شوند، یا به‌درستی اجرا نمی‌شوند.

وی عنوان کرد: دستگاه قضایی که سلامت آن زبانزد است اما در اثر پیامدهایی تمکین به قانون را شاید مطابق میل خود نمی‌داند.

رئیس کانون وکلای دادگستری لرستان بیان کرد: کانون دادگستری استان لرستان در سال 89 شرایط استقلال و استقرار را پیدا کرد، که در ابتدا تحت مدیریت معمارانه هجاریان شروع به فعالیت کرد و امروزه بیش از 500 وکیل دادگستری و کارآموز وکالت مشغول فعالیت هستند.

وی گفت: استان لرستان همواره قربانی توسعه نامتوازن و مدیریت‌های ناکارآمد بوده و هست و علی‌رغم اینکه ما یکی از استان‌های پر آب کشور هستیم هنوز یک سد فعال نداریم.

رضایی تصریح کرد: علی‌رغم اینکه خاک حاصلخیز لرستان در ایران زبانزد است اما بیش از 20 درصد از اراضی تحت پوشش سیستم آبی است و هنوز هم در این استان علی‌رغم اینکه از تنوع اقلیمی قابل‌ملاحظه‌ای برخوردار است و توانمندی‌های انسانی مشخصی دارد اما بازهم نه‌تنها جز استان‌های برخوردار نیست بلکه در مسیر برخورداری هم قرار نداریم.

وی اظهار داشت: اما به‌رغم این اتفاقات با توجه به اینکه در مجموعه استان تلاش زیادی انجام‌شده تا سرمایه‌گذاری خارجی به استان ما تزریق و شرایط نمود و عینیت پیدا کند کانون وکلای دادگستری لرستان این توانمندی، انگیزه و ظرفیت را دارد که برای توسعه نقش راهبردی، مشورتی و به‌نوعی کمک‌حال مجموعه استان باشد.

رئیس کانون وکلای دادگستری لرستان افزود: در یک برهه مقام معظم رهبری فرمودند رزم لرستان بیشتر از آنکه شنیدنی باشد دیدنی است جا دارد مسئولان استان ما با شجاعت اعلام کنند که دیگر امروز فقر، بیکاری، اعتیاد، مدیریت‌های ناکارآمد در لرستان بیشتر از آنکه شنیدنی باشد، دیدنی است البته عبرت‌آمیز نیست و به خود ما برمی‌گردد چراکه مطالبات کلان در استان ما رنگ‌باخته است.

وی عنوان کرد: ما به دنبال مطالبات خاصی هم شان با توانمندی‌های انسانی، منابع و ذخایر استان و هم شان با تنوع اقلیمی مثال‌زدنی استان باشد نیستیم که امیدوارم روزی شرایط نا به سامان اقتصادی حاکم بر استان ما رخت ببندد چراکه عمده آسیب‌های اجتماعی حاکم بر استان ما که آمار چشم‌گیری دارند محصول همین نابرابری‌ها، مشکلات اقتصادی و محصول بیکاری مفرط حاکم بر استان است.

رضایی بیان کرد: در حوزه حقوقی و قضایی دستگاه قضایی استان از سلامت مثال‌زدنی برخوردار است و این ادعا نیست که لرستان جز استان‌های امن کشور محسوب می‌شود محصول این سلامت، صلابت و وجود قضات شریف و قانون مداری است که حاکمیت قانون را به‌عنوان یک‌فصل الخطاب به آن توجه دارند.

وی گفت: در سایه آن حضور وکلای دادگستری در مجموعه است آن‌که به سطح قانون‌گذاری‌ها هم رسوخ پیداکرده است نشان از این می‌دهد که کانون وکلای استان اگرچه تاریخ زیادی ندارد اما وزن پیداکرده و امروز در سطح کشور حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

رئیس کانون وکلای دادگستری لرستان تصریح کرد: اخیراً وجود مؤسسات حقوقی سلامت مثال‌زدنی دستگاه قضایی را مورد هدف قرار داده است، مؤسساتی که از نیروهای حقوقی استفاده نمی‌کنند با توجه به اینکه اشرافی نسبت به قوانین و نظامات ندارند در مراجعه مراجعه‌کنندگان تعهد به نتیجه می‌دهند و نتیجه آن وجود آسیب‌هایی است که بر پیکره دستگاه قضایی و کانون وکلا واردشده و می‌شود.

وی اظهار داشت: اگر امروز این مؤسسات در قالب یک مشکل نمود پیداکرده‌اند به‌طور یقین در آینده نزدیک در قامت یک معضل لاینحل مطرح خواهند شد حیف است دستگاه قضایی ما که سلامت آن مثال‌زدنی است و کانون وکلایی که بیش از 500 وکیل دادگستری که عمدتاً تحصیلات عالیه دارند باوجود مؤسساتی که متأسفانه جایگاه قانونی نیز پیداکرده‌اند سلامت دو دستگاه مورد هدف قرار گیرد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات