لرستان در بخش کشاورزی از ظرفیت مناسبی برخوردار است. وجود آب و هوای مناسب و خاک حاصلخیز سبب شده است که کشاورزی پایه اقتصاد مردم استان را تشکیل دهد...

لرستان در بخش کشاورزی از ظرفیت مناسبی برخوردار است. وجود آب و هوای مناسب و خاک حاصلخیز سبب شده است که کشاورزی پایه اقتصاد مردم استان را تشکیل دهد. می‌توان گفت کشاورزی منبع درآمدی نیمی از مردم لرستان است. بنابراین بخش کشاورزی همواره در کانون توجه قرار دارد. بنابر آمار اعلام شده بیش از 800 هزار هکتار اراضی حاصلخیز در استان وجود دارد و ارقام متفاوتی در خصوص میزان اراضی دیم و آبی مطرح می‌شود اما آنچه مشهود است میانگین بسیار پایین اراضی آبی است، نکته‌ای که به عنوان یک چالش جدی مطرح و باعث شده است کشاورزی استان در جایگاه واقعی خود قرار نگیرد. کشاورزی سنتی منابع آب و خاک استان را در معرض نابودی قرار داده است و بی‌گمان ادامه این روند موجب از بین رفتن اقتصاد استان در حوزه کشاورزی خواهد شد. از سوی دیگر بی‌توجهی به مکانیزاسیون هم یکی از معضلاتی است که در بخش کشاورزی وجود دارد. این موضوع هم باعث شده بازدهی تولید در بخش کشاورزی از شرایط مطلوبی برخوردار نباشد. نبود برنامه‌ریزی علاوه بر کاهش تولید به افزایش بیکاری هم دراستان دامن می‌زند؛ این در حالی است که متولیان جهاد کشاورزی لرستان گویا برنامه خاصی برای رفع چالش‌ها و توسعه بخش کشاورزی ندارند.

بی‌توجهی به ظرفیت‌ها
یک کارشناس کشاورزی با اشاره به اینکه کشاورزی پایه اقتصاد مردم لرستان را تشکیل می‌دهد می‌گوید: در لرستان که صنعت از جایگاه مناسبی برخوردار نیست، بهتر است دولت زیرساخت‌ها را در بخش کشاورزی ایجاد کند.
«احمد سپهوند» می‌افزاید: لرستان دارای بیش از صد نوع محصول شامل تولیدات باغی، زراعی، دامی و طیور است. مساحت اراضی این استان حدود 800 هزار هکتار بوده و دارای تنوع اقلیمی چهارفصل و نزولات جوی مناسب است که بعد از استان‌های گیلان و مازندران، به عنوان سومین استان پرآب کشور معرفی شده است. سپهوند با اشاره به اینکه لرستان می‌تواند در حوزه کشاورزی رتبه‌های بسیار بالایی را به خود اختصاص دهد، عنوان می‌کند: برنامه‌ریزان و متولیان سازمان جهاد کشاورزی استان تاکنون راهکار و یا اقدام مناسبی در بحث توسعه کشاورزی انجام نداده‌اند و تایید این ادعا هم سطح زیر کشت اراضی آبی است. لرستان در زمینه تولید تعدادی از محصولات کشاورزی از شرایط مناسبی برخوردار است اما با مشکلات متعدد‌ی در حوزه بازرگانی مانند بازاریابی نا‌مناسب، بسته‌بندی غیر‌استاندارد، فقدان صنایع تبدیلی و پایین دستی روبرو است. این موارد باعث می‌شود که سود حاصل از تولید این محصولات نه تنها سهم بهره‌برداران و تولیدکنندگان نشود بلکه موجب کاهش درآمد واقعی کشاورزان ‌شود.  این کارشناس معتقد است؛ بخش کشاورزی نتوانسته نقش ارزنده‌ای در کاهش بیکاری و رفع معضل اقتصادی استان داشته باشد و این امر تلنگر جدی به متولیان جهاد کشاورزی است.

ارتقای سطح دانش بهره‌برداران
این کارشناس کشاورزی می‌گوید: ورود کار‌شناسان کشاورزی به عرصه تولید محصولات مرتبط با دانش تخصصی خود و ارتقای سطح دانش تولید‌کنندگان و بهره‌برداران فعلی و آشنایی آن‌ها با موضوعات علمی مرتبط با محصول تولیدی از راهکارهایی است که می‌تواند در توسعه کشاورزی تاثیرگذار باشد. ازجمله مواردی که موجب توسعه اشتغال پایدار در حوزه کشاورزی می‌شود ارتقای سطح علمی تولیدکنندگان، تامین مواد و نهاده‌های مناسب و متناسب با تولید، نظارت مستقیم و مستمر کار‌شناسان مورد اعتماد تولید کنندگان است.
سپهوند ادامه می‌دهد: کاهش هزینه‌های تمام شده تولید با مدیریت بهینه نهاده‌های کشاورزی ازجمله آب، کود و سموم شیمیایی، تولید اقتصادی محصول به جای تولید معیشتی، حمایت از دستگاه‌های بخش خصوصی پشتیبان برای ارائه تضمین خرید به تولید کنندگان هم از دیگراقداماتی است که می‌تواند تاثیرگذار باشد.
این کارشناس کشاورزی معتقد است؛ بازاریابی، بسته بندی و افزایش ارزش افزوده محصولات کشاورزی می‌تواند نقش مهمی در ایجاد اشتغال پایدار ایفا کند.
 
پایین بودن میزان اراضی آبی
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی لرستان هم با اشاره به اینکه عمده‌ترین مشکل بخش کشاورزی دیم بودن اراضی است، می‌گوید: 600 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به صورت دیم کشت می‌شود یعنی به طور تقریبی 165هزار از اراضی استان آبی است. در واقع یک پنجم از اراضی کشاورزی ما آبی است؛ این در حالی است که میانگین اراضی آبی کشوری 45 درصد است، یعنی ما حتی از نصف میانگین کشوری هم پایین‌ترهستیم.
«کیانوش حمیدیان» می‌افزاید: این موضوع دلایل متعددی دارد که می‌توان به عدم بهره‌وری مناسب از آب اشاره کرد در حالی که میزان سطح آب‌های استان بالاست اما کمترین استفاده را از آن داشته‌ایم. ما دارای دشت‌های مستعدی مانند کوهدشت، رومشکان، ازنا و کرگاه هستیم. از طرفی رودخانه های مناسبی هم در لرستان جاری است. حمیدیان اظهار می‌کند: موضوعی که می‌توان در خصوص اراضی دیم مطرح کرد این است که اراضی دیم برای تولید‌کنندگان قابل اتکا نیستند. این اراضی وابسته به باران هستند اما حقیقت این است که در این زمینه تاکنون اقدامی انجام نشده است. در مورد روش‌های کشت متناسب با اقلیم استان هم اقدام خاصی انجام نشده و در زمینه کاشت هم با مشکل روبروهستیم. وی تاکید می‌کند: مشکل دیگر گران بودن دستگاه‌های تولید است که برخی کشاورزان توان خرید آنها را ندارند و از طرفی بهره بانکی آنها بسیار بالاست.
 

 

انتهای پیام/

منبع: همشهری

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات