امیدیان عنوان کرد:

گروه مؤسسات قرآنی مردم‌نهاد: مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآنی ـ مردمی لرستان با اشاره به اینکه متأسفانه در سال جاری نه دولت و نه قانونگذاران دِین خود را به قرآن ادا نکرده‌اند، اظهار کرد: طی این سال بخش حمایت از تشکل‌های قرآنی نمره صفر گرفت.

به گزارش لرستان خبر، حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی امیدیان، مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآنی ـ مردمی لرستان ضمن بیان این مطلب گفت: بحثی که در سال ۹۵ اتفاق افتاد متروکه کردن فعالیت‌های قرآنی هم توسط دستگاه‌های نظارتی و هم حمایتی و هم دستگاه‌های قانوان‌گذار و سیاست‌گذار است.

وی ادامه داد: متأسفانه در بحث‌های حمایتی و سیاستی و قانون‌گذاری و نگاه‌های نظارتی نه دولتمردان و نه مقننین و نه دستگاه‌های نظارتی بر مجموعه تشکل‌های قرآنی هیچ گونه توجهی به فعالیت‌های قرآنی نداشته‌اند.

یقیناً سال ۹۶ اهتمام به فعالیت‌های قرآنی بدتر است

امیدیان با اشاره به اینکه بخش حمایتی در سال جاری صفر بوده است، اظهار کرد: به گونه‌ای که دولت هیچ بودجه‌ای را به این امر اختصاص نداده است و قانونگذارانی که نتوانند یک ریال از پولی که تصویب کرده‌اند و دولت باید در مسائل فرهنگی به‌ویژه قرآن صرف کند را پیگیری کنند، این مجلس نتوانسته دین خود را به قرآن ادا کند.

مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآنی ـ مردمی لرستان با تأکید بر اینکه یقیناً سال ۹۶ اهتمام به فعالیت‌های قرآنی بدتر از این خواهد شد و این با ساختار اقتصاد مقاومتی مقام معظم رهبری نیز همخوانی ندارد و خود چالشی است، عنوان کرد: هم دولت توجه و تجهیزاتش را به فعالیت‌های قرآنی از تشکل‌های قرآنی جمع کرده است و هم مجلس مشاهده کرد و دید که دولت چراغ اتاق فرهنگ و بخش قرآنی آن را خاموش کرد و به سایر بسترها بها دادند.

فقدان حمایت‌ دو دستگاه نظارتی ارشاد و تبلیغات اسلامی از تشکل‌های قرآنی

وی با ابراز گلایه از فقدان حمایت‌ دو دستگاه نظارتی ارشاد و تبلیغات اسلامی از تشکل‌های قرآنی، تصریح کرد: نمونه بارز و برجسته آن یازدهمین همایش ملی تکریم چهره‌های قرآنی در بهمن‌ماه بود که طبق روال سال‌های گذشته امسال از مؤسسات فعال سراسر کشور تجلیل نشد.

امیدیان بیان کرد: حال آنکه سرمنشأ به وجود آمدن فعالان قرآنی و قاریان و حافظان کشورمان از همین مؤسسات قرآنی و جلسات سنتی قرآن است که عملاً امید داشتیم که این اتفاق بی‌افتد و از تعدادی از مؤسسات تجلیل شود که عملاً این اتفاق نیفتاد.

وی تصریح کرد: دستگاه‌های نظارتی هم نگاهشان را از بحث تشکل‌های قرآنی برداشته‌اند و چنین فضایی امسال در کشور مشاهده نکردیم که دو دستگاه ارشاد و یا تبلیغات اسلامی بیایند به صورت خاص به مؤسسات قرآنی و حمایت از آنها و تهیه بودجه برای آنها توجه کنند، هرچند ممکن است در برخی از استان‌ها شاید این موضوع به دلیل دوندگی‌ها و تلاش‌های خود دستگاه‌ مربوطه در سطح استان محقق شده است.

مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآنی ـ مردمی لرستان در ادامه با اشاره به فرآیند ادغام اتحادیه‌ها، اظهار کرد: دست‌خوش کردن فعالیت‌های قرآنی را منوط به ادغام کرده‌اند که این امر موجب شد تا توجه به بخشی از فعالیت‌های مؤسسات کم شود و حال آنکه ادغام به راحتی قابل حل است و نیاز نبود که این همه سال به طول بی‌انجامد و حتی با تشکیل هیئت رسیدگی اما این اختلاف و مسائل حل نشده است.

درگیری بیش از حد اتحادیه‌ها درخصوص ادغام

وی ادامه داد: در جریانات قبل برای صدور مجوزهای تشکل‌های قرآن، استان اقدام می‌کرد اما در حال حاضر این فرآیند به کشور و هیئت رسیدگی و تشکیل جلسه تعیین صلاحیت آن منوط شده است.

امیدیان بیان کرد: حتی پارامترهایی که هر دو دستگاه قبل از تشکیل هیئت برای صدور مجوز داشته‌اند در حال حاضر ندارند که این یکی از نقاط ضعفی است، که همین امر متأسفانه جلوی رشد و توسعه کمی مؤسسات قرآنی را گرفت و از سویی بسته‌های حمایتی صفر و از سوی دیگر با وجود اینکه هر کدام از خانه‌های ما باید یک خانه نور باشد و هر محله یک مؤسسه قرآنی باشد اما متأسفانه طی یکی دو سال اخیر و پس از بحث ادغام و در یک سال اخیر نیز با بحث هیئت رسیدگی به امور مؤسسات قرآنی این اتفاق افتاد با وجود اینکه انتظار می‌رفت که روبه رشد داشته باشد و عملاً کارهای مثبتی در این زمینه انجام گیرد که متأسفانه نشد.

ابراز گلایه از حل نشدن بحث ادغام پس از مدت طولانی

مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآنی ـ مردمی لرستان اظهار کرد: نکته دیگر که به این موضوع دامن زد، اتحادیه مؤسسات قرانی ـ مردمی و تشکل‌های قرآن و عترت کشور است که اینها نیز عملاً به اندازه‌ای خودشان را درگیر مباحث ادغام کرده‌اند که فراموش کردند باید از نهادهای دولتی، حاکمیتی و نظارتی حقوق این تشکل‌های مردمی را مطالبه کنند و اینها هم به بحث هیئت رسیدگی متکی شده‌اند، هیئتی که هنوز عملاً نتوانسته در بحث صدور مجوزها موفق عمل کند و تنها کار را برای تشکیل مؤسسات قرآنی سخت‌تر کرده است و جلوی توسعه کمی مؤسسات قرآنی را گرفته‌اند.

وی با ابراز گلایه از اینکه هنوز مسئله ادغام اتحادیه‌ها پس از گذشتن این همه مدت حل نشده است، تصریح کرد: با حضور افراد خبره در این زمینه انتظار می‌رفت که این مسئله حل شود اما پس از گذشت این همه زمان شاهد هستیم که این مسئله حل نشده است و هر روز عقب‌تر از روز گذشته حرکت می‌کنیم.

خروجی تشکل‌های قرآنی ـ مردمی براساس کمک خیرین و مردمی

امیدیان بیان کرد: در سال ۹۵ آنچه که در خروجی تشکل‌های قرآنی در بحث‌های توسعه آموزشی، تبلیغی و ترویجی رخ داد به همت خود مؤسسات و کمک‌های مردمی و خیرین انجام گرفت. در حالی که اتحادیه‌ها وظیفه اصلیشان را که دفاع از حقوق مؤسسات قرآنی است فراموش کرده‌اند و از سوی دیگر دستگاه‌های نظارتی با تشکیل هیئت رسیدگی که امید می‌رفت این هیئت سنگی را از جلوی پای مؤسسات بردارد به ویژه ادغام را حل کند تا به توسعه فعالیت‌های قرآنی مؤسسات بی‌انجامد اما این اتفاق نیفتاد.

وی اظهار کرد: دستگا‌ه‌های بالادستی مثل قانون‌گذار و دولت و سایر سیاستگذاران از این غفلت مجموعه‌ها استفاده کرده و یک ریال پول به این مجموعه‌ها تعلق نگرفت. امروزه که باید فرهنگ ما و قرآن ما مورد توجه بگیرد، امروزه که جامعه با مشکلاتی روبروست که تنها راه برون رفت آن با قرآن است اما می‌بینیم که این بودجه و اعتبارات در موارد دیگر صرف می‌شود که بعضا ضروریت‌های جامعه را حل نمی‌کند.

ظرفیت خوب هیئت رسیدگی برای پیگیری مطالبات تشکل‌های قرآنی

مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآنی ـ مردمی لرستان تأکید کرد: معتقدم اتحادیه‌ها که به عنوان نمایندگان از سکان‌داران جریان بوده‌اند نتوانستند فارغ از مسائل ادغام و هیئت، وقتی را برای دفاع از ظرفیت‌های قرآنی که مردم به وجود آوردند، بگذارند و کار برجسته‌ای در حوزه‌ فعالیت‌های قرآنی انجام دهند و کارهایی که انجام شد با داشته‌های ناچیز مردم بود که طی تشکل‌های قرآنی ـ مردمی مخلصانه و خالصانه به آن پرداخته شد.

وی ادامه داد: ظرفیت هیئت رسیدگی، ظرفیت خوبی بود که می‌توانست در شورای توسعه فرهنگی قرآن و شورای عالی انقلاب فرهنگی و سایر مجموعه‌های دولتی به خوبی ورود پیدا کند با توجه به اینکه مجموعه‌هایی چون وزارت ارشاد، معاونت قرآن و عترت، سازمان تبلیغات، سازمان دارالقرآن و اوقاف و حوزه علمیه عضو آن هستند که به جز رسیدگی به پرونده تأسیس مؤسسات می‌توانستند وقتشان را صرف امور دیگری انجام دهند که به نفع مؤسسات و تشکل‌های قرآنی باشد.

امیدیان با اشاره به اینکه اموری که در هیئت رسیدگی انجام می‌گیرد باید فارغ از نگاه‌های شخصی باشد، تصریح کرد: این اختلافات بوده و هست و لذا انتظاراتی که از مجموعه هیئت، اتحادیه‌ها و دستگاه‌های نظارتی می‌رود این است که از این بسترهای حمایت غافل نشوند.

وی با تأکید بر اینکه یقیناً با این پیشینه‌ای که در سال ۹۵ از توجه به فعالیت‌های قرآنی داریم در سال ۹۶ بدتر خواهد شد، اضافه کرد: چون در سال ۹۶ انتخابات ریاست جمهوری را پیش رو داریم و برهه‌ای از زمان باید منتظر باشیم رئیس جمهوری انتخاب شده بر کرسی ریاست بنشیند و مدتی هم باید منتظر باشیم تا وزراء انتخاب شوند و سپس ببینیم که وزرای مربوطه درد فعالیت‌های قرآنی را می‌شنوند و یا خیر؟ که عملاً سال ۹۶ اینگونه پیش می‌رود.

 

انتهای پیام/

منبع: ایکنا

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات