رئیس‌کل دادگستری استان لرستان:

رئیس‌کل دادگستری استان لرستان گفت: دستگاه قضایی جدا از برنامه‌های سیاسی و جناحی می‌خواهد وارد قضایای حقوقی شود بنابراین سیاسیون انتظار نداشته باشند در برنامه‌های سیاسی خود روی دستگاه قضا جهت دهند.

به گزارش لرستان خبر، جعفر بدری شامگاه شنبه در مراسم بزرگداشت روز وکیل که در هتل جهانگردی خرم‌آباد برگزار شد ضمن تسلیت ایام فاطمیه اظهار داشت: همه تشکیلات قضایی، مجموعه وکلا، کارشناسان و سایر مجموعه‌ای که زیرمجموعه‌های قوه قضائیه مشغول کار هستند یک هدف مشترک دارند و آن پیاده کردن عدالت در کشور است.

وی افزود: رکن اصلی برای تأمین امنیت در یک کشور جایی است که احساس شود دستگاه قضایی با قاطعیت کار می‌کند، قانون در کشور اجرا می‌شود و وکلای دادگستری بدون دغدغه از موکل خود دفاع می‌کنند بنابراین در هر کشوری این معیارها و الگوها را داشته باشد احساس امنیت و عدالت می‌کنید.

رئیس‌کل دادگستری استان لرستان عنوان کرد: بارها به سیاسیون گفته‌ام اگر می‌خواهید امنیت برای خودتان باشد و در انجام وظایف خود مورد تهمت قرار نگیرید، اگر می‌خواهید با استقلال و قدرت کار خود را پیش ببرید به استقلال دستگاه قضایی احترام بگذارید و توقع نداشته باشید که دستگاه قضایی در یک پرونده خاص و در اختلافات سیاسی به نفع شما حرکت کند.

وی بیان کرد: دستگاه قضایی جدای از برنامه‌های سیاسی و جناحی می‌خواهد وارد قضایای حقوقی شود و سیاسیون انتظار نداشته باشند در برنامه‌های سیاسی خود روی دستگاه قضا جهت دهند.

بدری کار دستگاه قضایی را سخت و پیچیده دانست و گفت: متأسفانه لایحه جامع کانون وکالت نیز هنوز به نتیجه نرسیده است.

وی تصریح کرد: قانون وکالت قبل از سال 1331، قانون لایحه استقلال سال 1333 و لایحه اخذ پروانه وکالت 75 و 76 راداریم که تصویب‌شده است و اکنون نیز در رابطه با لایحه جامع اختلاف‌هایی بین دولت، قوه قضائیه و مجلس پیش‌آمده است.

رئیس‌کل دادگستری استان لرستان خاطرنشان کرد: دستگاه قضایی هیچ‌وقت درصدد آن نبوده که استقلال کانون را نادیده بگیرد و اگر هم کسی از مجموعه دستگاه قضایی چنین تصوری داشته باشد تصور نادرستی است چون استقلال کانون چه قبل و بعد از انقلاب وجود داشته است.

وی اظهار داشت: قبل از انقلاب کانون وکلا با استقلال‌های حقوقی در مقابل ظلم شاه ایستاد، بنابراین آن زمان هم کانون به‌واسطه استقلالی که داشت از حقوق ملت دفاع کرد.

بدری افزود: در هر نظامی که باشد انتظار داریم کانون بر اساس اقتدار، شهامت بیشتر و فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی و مسائل سیاسی کشوری بتواند از حقوق مردم دفاع کند و این ممکن نمی‌شود مگر اینکه استقلال کانون را حفظ کنیم.

وی عنوان کرد: دولت و قوه قضائیه هرکدام یک لایحه داده‌اند و مجلس نیز طرحی ارائه کرده است که در ابتدای کار اختلاف‌نظرهایی ایجادشده است ولی قانونی که سال‌ها قبل(1333) تصویب‌شده است به‌طور یقین نیاز به بازنگری دارد چون در عمل اشکالاتی پیداشده و لازم است این قانون بازنگری و به‌روز شود تا ما بتوانیم بر اساس راه روشن کار خود را ادامه دهیم.

رئیس‌کل دادگستری استان لرستان به لزوم ترویج فرهنگ استفاده از وکیل تأکید کرد و گفت: البته ترویج فرهنگ استفاده از وکیل به این معنا نیست که در مرحله طرح و اقامه دعوا از وکیل استفاده شود بلکه فرهنگ استفاده از وکیل یعنی هر اقدام حقوقی که می‌خواهید انجام دهید لااقل با وکیل مشورت کنید.

وی بیان کرد: فرهنگ استفاده از وکیل به این معنا است که وکیل به شما توصیه کند، مفاد قراردادها شفاف نوشته شود و قابل تفسیر نباشند چراکه اکنون عمده مشکلات ما در دادگستری و به‌ویژه در بحث حقوق این است که قراردادها بدون دخالت وکیل تنظیم‌شده است.

بدری تصریح کرد: اکنون متصدی معاملات ملکی و خودرو، بنگاه‌دارهایی هستند که سواد ابتدایی دارند شروط مبهمی در مورد معاملات آن‌ها وجود دارد و فردا گرفتاری‌های آن برای دستگاه قضا است.

رئیس‌کل دادگستری استان لرستان اظهار داشت: ما باید فرهنگ استفاده از وکیل را درجایی ببریم که هرکسی می‌خواهد معامله‌ای انجام دهد از وکیل استفاده کند و قراردادها منظم باشد.

وی بابیان اینکه در بحث دفاع از حقوق متهم یک اشکال اساسی در مجموعه سیستم قضایی وجود دارد، افزود: این قانون اساسی زمانی نوشته شد که دید اقتصاد دولتی و حاکمیتی بود که آن زمان و در آن فضا قانون اساسی نوشته شد ولی اکنون دستگاه قضایی خود مدعی است یعنی وظایفی را به دادگستری محول شده است که دادگستری برای انجام وظایف و تأمین امنیت خود، مدعی متهم می‌شود.

بدری عنوان کرد: در سیستم‌های حقوق که توانسته‌اند نظم برقرار کنند و حقوق متهم رعایت شود این است که دادگستری یا قوه قضائیه مسئول اجرای امنیت نیست چراکه دستگاه قضایی مسئول قضاوت است. 

وی بیان کرد: اکنون در نظام ما دادسرا زیرمجموعه دادگستری است درحالی‌که در هیچ جای دنیا این‌طور نیست و دادسرا در دنیا ضابط قوه قضائیه است.

رئیس‌کل دادگستری استان لرستان گفت: دادگاه در نظام‌های حقوقی امروز یک مقام بی‌طرف است، طرف دعوا یا یک شخص حقیقی یا دولت یا دستگاه انتظامی است که باید آن بیاید دفاع کند و وکیل دفاع کند قاضی نیز به‌طرف قضاوت کند  بنابراین این مسائل سبب شده در برخی پرونده‌ها یک مقدار از مسیر عدالت خارج شویم و دستگاه قضا بخواهد علیه متهم موضع بگیرد.

وی تأکید کرد: سلامت قانون و وکلا برای ما بسیار مهم است چون اگر درجایی انحراف شکل بگیرد فردا دیدگاه عمومی نسبت به عملکرد کل مجموعه دستگاه قضایی عوض می‌شود.

 

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات