بحران‌هایی که امسال در کشورمان رخ داده است هرکدام متناسب با شدت و ضعف‌هایشان خسارت‌هایی را در پی داشته‌اند. خارج از نوع بحران و خسارت وارد شده، هر رخدادی تبعاتی هم داشته است...

بحران‌هایی که امسال در کشورمان رخ داده است هرکدام متناسب با شدت و ضعف‌هایشان خسارت‌هایی را در پی داشته‌اند. خارج از نوع بحران و خسارت وارد شده، هر رخدادی تبعاتی هم داشته است. اتفاقاتی مانند پلاسکو، سیلاب در برخی استان‌ها و این بار هم قطعی برق در اهواز را که به دلیل طولانی شدنش سرخط بسیاری از رسانه ها قرار گرفت می‌توان از جمله این رخدادها ذکر کرد. قطعی برق در اهواز تجربه‌ای بود برای همه مسئولان و نهادهای دولتی که برای پیشگیری از چنین بحران‌هایی اقدامات مورد نیاز را انجام دهند. از طرفی ساز و کارهای لازم را هم به منظور مقابله با بحران‌های احتمالی مدنظر داشته باشند.

با توجه به اینکه لرستان یکی از استان‌های حادثه‌خیز کشوراست و همواره با حوادثی مانند سیلاب وطوفان روبه‌رو است، بنابراین ضرورت توجه به تاسیسات مورد نیاز هنگام قطعی برق به ویژه در مراکز پراهمیت به شدت احساس می‌شود. نکته دیگری هم که در حادثه به وجود آمده در اهواز باید به آن اشاره کرد علت قطعی برق ناشی از وجود ریزگردهاست. با توجه به اینکه لرستان هم یکی از استان‌های متاثر از وجود ریزگردها به شمار می‌رود بنابراین این امر باید مورد توجه مسئولان مربوطه قرار بگیرد.

 اجتناب ناپذیربودن قطعی برق

معاون برنامه‌ریزی و مهندسی شرکت توزیع برق لرستان با اشاره به قطعی برق اهواز می‌گوید: با توجه به اینکه قطعی برق یک موضوع اجتناب‌ناپذیر است بنابراین همه مراکز حساس می‌بایست مجهز به ژنراتور اضطراری باشند.

«علی حسین بیگی» با اشاره به نصب ژنراتور در مراکزی مانند بیمارستان‌ها عنوان می‌کند: این اقدام یک مساله داخلی در این مراکز است. ما تنها می‌توانیم مشاوره‌های لازم را ارائه کنیم یا اینکه توصیه‌هایی در این خصوص داشته باشیم. البته در مورد نصب ژنراتورها با متولیان مراکز حساسی مانند بیمارستان‌ها و ادارات مهم دولتی مکاتباتی داشته‌ایم زیرا معتقدیم علاج واقعه را قبل از وقوع باید انجام داد.

حسین بیگی با اشاره به اینکه علت قطعی برق اهواز وجود ریزگردها بوده است، اظهار می‌کند: زمانی که سطح مقره‌ها و شبکه‌های فشار برق ضعیف مملو از گِل شود، بین تمام تجهیزات پست برق جرقه ایجاد خواهد شد. با چنین حجم گِلی که روی تجهیزات انباشته شده است در مواجهه با رطوبت به صورت هادی عمل خواهد کرد و با زدن جرقه باعث قطع برق می‌شود.

وی معتقد است؛ با توجه به اینکه لرستان هم در معرض خطر وجود ریزگردهاست بنابراین باید آمادگی لازم در این خصوص صورت بگیرد.

این مسئول تاکید می‌کند: در گذشته در شهرستان پلدختر یکبار با این مشکل روبه‌رو شدیم که مقره‌ها دچار مشکل شدند و ما ناچاربه شست‌وشوی آنها شدیم. یکی از اقداماتی که می‌تواند مانع قطعی برق با وجود ریزگردها شود شست‌وشو و سرویس مرتب مقره‌هاست که این امر مورد توجه شرکت توزیع برق قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه در خصوص استفاده از ژنراتور در مراکز شرکت توزیع برق لرستان نمی‌تواند دخالتی داشته باشد می‌گوید: از نگاه ما بیمارستان‌ها، نانوایی‌ها و کارخانجات و صنایع در اولویت قرار دارند و حتما می‌بایست مجهز به ژنراتور باشند. تا جایی که اطلاع داریم همه بیمارستان‌ها مجهز به ژنراتور هستند، اما نانوایی‌ها نسبت به این امر آگاهی ندارند که باید فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی مورد نیاز انجام شود.

حسین‌بیگی با اشاره به اینکه قطعی برق یک امر اجتناب‌ناپذیر است اظهار می‌کند: مسئولان باید برای مقابله با این رخداد راهکاری جدی بیندیشید و همواره برای مقابله با آن امکانات و آمادگی لازم را داشته باشد زیرا برق به عنوان یکی از زیرساخت‌های مهم مطرح است.

معاون برنامه ریزی و مهندسی شرکت توزیع برق استان ادامه می‌دهد: شرکت توزیع برق استان ظرف چند سال گذشته به منظور آمادگی برای حوادث غیرمترقبه و غیرقابل پیش بینی اقدامات لازم را انجام داده است. شبکه‌های برق به طور مرتب تعمیر می‌شوند و سالانه مورد بازبینی قرار می‌گیرند. تعویض شبکه‌های ضعیف برق هم انجام شده است. این شبکه‌ها پیش از این همه مسی بوده‌اند اما حالا کابل خود‌نگهدار هستند که هنگام بارندگی و طوفان اتصالی پیدا نمی‌کنند و در این زمینه با معضل خاصی مواجه نیستیم. در خصوص شبکه‌های 20 ولت هم تعمیرات اساسی را صورت داده‌ایم واز این لحاظ هم جای نگرانی وجود ندارد.

معاون برنامه ریزی و مهندسی شرکت توزیع برق لرستان تاکید می‌کند: با توجه به اینکه لرستان یکی از 3 استان حادثه‌خیز کشور است و همواره با حوادثی مانند سیلاب و یخبندان مواجه هستیم بنابراین باید تلاش مسئولان مقابله با حوادث پیش‌بینی نشده باشد.

 

بیمارستان ها دارای ژنراتورهستند

رئیس مدیریت فیزیکی و امورعمرانی دانشگاه علوم پزشکی لرستان هم با اشاره به اینکه بیمارستان‌ها از جمله حساس‌ترین مراکز شهر‌ها مطرح هستند، می‌گوید: باید راهکارهایی اتخاذ شود که در مواقع بحرانی با مشکل مواجه نشویم. برهمین اساس همه بیمارستان‌ها باید مجهز به دیزل ژنراتور باشند و بخش هایی مانند اورژانس‌ها به ups تجهیز شوند.

«امین مصطفایی » می‌افزاید: در حال حاضر همه بیمارستان‌های لرستان دارای یک یا دو ژنراتور هستند و در موارد اضطراری مورد استفاده قرار می‌گیرند. باید به همه جوانب توجه کرد، ممکن است در بحث روشنایی هنگام قطعی برق با مشکل مواجه باشیم اما به لحاظ خدمات‌رسانی خللی ایجاد نخواهد شد.

مصطفایی با اشاره به تاسیسات برق بیمارستان‌ها، اظهار می‌کند: در بحث فرسودگی واقعیت این است که ژنراتورها به دلیل استفاده کم با مشکل خاصی روبه‌رو نیستند. امسال هم چند دستگاه را برای بیمارستان‌هایی مانند الیگودرز و شهدای عشایر خرم‌آباد خریداری کرده‌ایم که به طور مرتب بازبینی می‌شود. با توجه به اینکه قطعی برق در بیمارستان‌ها جان و سلامت مردم را تهدید می‌کند و ممکن است با یک قطعی برق ارائه خدمات به بیماران با چالش روبه‌رو شود بنابراین نصب ژنراتور ضروری است.

    آماده‌باش برای مقابله با بحران قطعی برق

مدیرکل بحران استانداری لرستان هم با بیان اینکه اتفاقاتی مانند قطعی برق در اهواز یک تجربه است، می‌گوید: این حادثه تلنگری بود تا همه استان‌ها پیش بینی‌های لازم را برای مقابله با بحران‌های احتمالی داشته باشند.

«رضا آریایی» می‌افزاید: در لرستان چند سالی است که بحث مواجه با بحران‌های احتمالی مانند قطعی برق وجود دارد و استان در آمادگی به سر می برد. یکی از این اقدامات نصب ژنراتورهای سیار در مراکز با کاربری ویژه مانند بیمارستان‌ها و ساختمان‌های اداری است. در بحث ریزگردها هم لرستان در معرض خطر است اما قطر ریزگردها خیلی زیاد نیست و در بدترین شرایط آلودگی 25 برابر حدمجاز است. اما نمی‌توان گفت در چند سال آینده چه اتفاقی رخ می‌دهد.

آریایی با تاکید براینکه باید آمادگی لازم برای مقابله با بحران‌های احتمالی را داشت، اظهار می‌کند: همه دستگاه‌ها می‌بایست در بحث نصب ژنراتورهای سیار تلاش کنند تا هنگام بروز حادثه با مشکل مواجه نشویم.

 

 

انتهای پیام/

منبع: همشهری

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات