اعتبارهای برنامه‌ریزی شده، برای پیشگیری و احیاسازی مهم‌ترین گونه گیاهی بلوط طی دو سال گذشته تاکنون تخصیص داده نشده‌ است و این یعنی اینکه احیای جنگل‎های لرستان به فراموشی سپرده شده است.

به گزارش لرستان خبر، حدود یک‌میلیون و 200 هزار هکتار از مساحت استان لرستان پوشیده از جنگل است که این جنگل‌های حوزه رویشی زاگرس از با ارزش‌ترین ذخایر جنگلی جهان است، مهم‌ترین گونه گیاهی در جنگل‌های لرستان بلوط است، این درختان نقش بالایی در اکولوژیستی دارند و منابع مهمی برای حفظ آب و خاک محسوب می‌شوند.

بلوط درخت بومی در مناطق معتدله است که در ایران در جنگل‌های کردستان، لرستان و کهکیلویه می‌روید، ارتفاع این درخت در برخی نواحی تا 50 متر و قطر تنه آن به سه متر نیز می‌رسد، برگ‌های درخت بلوط پنجه‌ای و مانند انگشتان دست است.

از رخدادهای تلخی که در سال‌های اخیر در جنگل‌های زاگرس درحال رخ دادن بوده و هر روزه بر وسعت آن افزوده می‌شود، زوال یا خشکیدگی بلوط است، براساس اطلاعات موجود سالانه صدها هکتار از درختان بلوط در مناطق مختلف کشور به ویژه جنگل‌های منطقه زاگرس دچار زوال و نابودی می‌شوند، جنگل‌های لرستان از سال 1388 دچار بیماری و خسارت شده‌اند که بخشی از این بیماری متوجه عوامل انسانی و بخشی نیز به دلیل عوامل بیولوژیکی است.

بلوط در فرهنگ ما لرها واژه مقدسی است، به گونه‌ای که در قدیم چراغ شب‌های درازمان، پرچین کپرهایمان، تیر سقف کومه‌هایمان، سایه کول‌ها، آتش اجاق‌ها و ... از برگ و چوب درخت بلوط تهیه می‌شد و در بحران‌های قحطی نان ِگندم و جُو «کلوا» نان تیره بلوط آخرین پناهگاه شیران گرسنه‌ای بود که پنجه در پنجه مرگ می‌زدند.

با وجود اهمیت چنین گونه گیاهی ارزشمند در استان لرستان و عدم توجه مسئولان کشوری به اختصاص بودجه‎های در نظر گرفته شده، برای پیشگیری از زوال بلوط‎های این استان در این زمینه با یکی از شهروندان لرستانی گفت‌و گو می‌کنیم.

عیسی رحمتی یکی از شهروندان لرستانی به خبرنگار فارس در خرم‌آباد گفت: درختان بلوط از دیرباز برای مردم لرستان ارزشمند بوده، به گونه‎ای که در زمان‌های گذشته از این گونه با ارزش استفاده‌های زیاد و مختلفی شده است.

وی افزود: متاسفانه از سال‎های گذشته ما شاهد زوال درختان بلوط در استان لرستان بوده‎ایم که این موضوع برای مردم این استان که درختان بلوط را مامنی برایی آرامش خود دانسته، بسیار نگران‌کننده بوده است.

این شهروند لرستانی ادامه داد: مردم استان لرستان علاقه بسیار زیادی به جنگل‌ها و گونه‌های گیاهی دارند، زیرا ما از کودکی در سایه این درختان رشد کرده‌ایم و نابودی آنها را نابود شدن خود می‌دانیم، این در حالی است که متاسفانه با وجود تلاش اداره منابع طبیعی لرستان به احیای درختان بلوط، اما متاسفانه مسئولان کشوری اختصاص بودجه به استان را به فراموشی می‌سپارند.

در ادامه کارشناس ارشد منابع طبیعی به خبرنگار فارس گفت: امروز ما شاهد آن هستیم که توسعه فضای سبز شهری به ویژه جنگل‎های بلوط در استان لرستان در جهت کاهش آلودگی‌های شیمیایی هوای شهرها در کنار عواملی همچون ایجاد منابع گذران اوقات فراغت برای شهروندان ازجمله ضروریات زندگی شهرنشینی است.

پیام عالیخانی ادامه داد: اگر ما بخواهیم در جهت امان ماندن از آلودگی‌های مختلف مانند آب و هوا، جذب گرد و غبار، افزایش رطوبت نسبی و... باید گسترش فضای سبز و احیای جنگل‎ها به ویژه درختان بلوط را در اولویت کاری خود قرار دهیم.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین اثرات فضای سبز درون شهرها باعث شده، تا زندگی‌کردن در جامعه شهری و صنعتی‌ شده را برای انسان قابل تحمل کند.

این کارشناس منابع طبیعی یادآور شد: 23 گونه بلوط در ایران وجود دارد که رویشگاه بیش‌تر آن‌ها زاگرس است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در خرم‌آباد در زمینه موضوع خشکیدگی درختان بلوط اظهار کرد: در سطح زاگرس بیش از یک میلیون هکتار از جنگل‌های ما دچار خشکیدگی شده است که در همین زمینه موافقت‌نامه‌ای با هیئت دولت منعقد شده است، مبنی بر اینکه هر ساله اعتباری در اختیار منابع طبیعی برای پیشگیری از خشکیدگی درختان بلوط در نظر گرفته شود.

نجفی عنوان کرد: در زمینه کاشت نهال نو و پیشگیری از خشکیدگی درختان بلوط نیز برای کل کشور اعتباری بالغ بر 25 میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود که تنها در سال 93 نصف آن تخصیص داده شده است.

وی خاطرنشان کرد:800 میلیون تومان در سال 93 در اختیار منابع طبیعی لرستان قرار گرفته که نهالستان بام این استان از محل اعتبارات خشکیدگی درختان بلوط بوده و در این راستا سامانه‌هایی در لرستان شناسایی شده است.

نجفی بیان کرد: 550 هزار هکتار از سطح جنگل‌های ما دچار خشکیدگی شده است و طرح جمع‌آوری و ارسال آمار دقیق به کشور نیز اجرا شده است که متاسفانه به علت کمبود اعتبارات تاکنون اقدام خاصی در این زمینه صورت نگرفته است و تاکنون تنها در سال 93 نصف مبلغ برنامه‎ریزی شده، تخصیص داده شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان خاطرنشان کرد: امروز عوامل اصلی خشکیدگی به طور دقیق در کشور شناسایی نشده است، اما عواملی مانند ریزگردها، تغییر اقلیم، گرم‌شدن کره زمین و ... از جمله عوامل شناخته شده برای خشکیدگی درختان بلوط در سطح استان لرستان توسط کارشناسان شناسایی شده است.

نجفی تصریح کرد: بنا بوده است که هر سال مبلغ در نظر گرفته شده به استان‌ها ارائه داده شود که متاسفانه تاکنون این موضوع عملی نشده است.

معاون منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان در ارتباط با خشکیدگی درختان بلوط به خبرنگار فارس گفت: خشکیدگی یک پدیده جهانی است که متاسفانه در سال‌های گذشته تاکنون استان لرستان را نیز تحت تأثیر قرار داده است.

بهاروند خاطرنشان کرد: کارگروه متخصص جنگل در استان لرستان برای موضوع شناسایی عوامل و رویشگاه‌های خشکیدگی بلوط فعال است که در زمان‌های مختلف برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه 550 هزار هکتار از جنگل‌های ما تحت تأثیر خشکیدگی قرار گرفته است، افزود: بخشی از این مناطق در حد یک تا 25 درصد دچار خشکیدگی شده این در حالی است که در بخش‌هایی مانند کوهدشت، پلدختر و چگنی خشکیدگی بیشتر و عمیق‌تر بوده است در این کارگروه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

معاون منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان ادامه داد: هم اکنون پنج کانون آلودگی در سطح استان لرستان برای مقابله با خشکیدگی بلوط فعال شده که این کارگروه‌ها موضوع‌هایی مانند مقابله با بیماری‌های ذغالی که یک نوع قارچ بلوطی است و باعث زوال درختان بلوط است، را مورد بررسی قرار می‌دهند.

معاون منابعی طبیعی و آبخیزداری لرستان خاطرنشان کرد: اقدامات احیای درختان بلوط در استان لرستان در حال اجرا و پیگیری می‌شود.

این کارشناس منابعی طبیعی اظهار کرد: عملیات احیای مقابله و پاکسازی مناطقی که خشکیده شده‌اند، به ویژه درختان بلوط یکی از برنامه‌های است که ما به صورت ویژه در دستور کار خود قرار داده‌ایم، این در حالی است که اعتبارات لازم باید تخصیص داده شوند.

انتهای پیام/

منبع: فارس

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات