مدیرکل استاندارد لرستان:

مدیرکل استاندارد لرستان با تأکید بر اینکه آسانسورهای برقی مشمول استاندارد اجباری هستند گفت: اکثر آسانسورهای مسکن مهر استان لرستان مشکل دار است.

به گزارش لرستان خبر، مرضیه قنبریان عصر امروز در جلسه کارگروه تخصصی استاندارد سازی و ارتقاء کیفیت کالا و خدمات استان که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد، اظهار داشت: تصویب نامه شماره 38454 هیئت وزیران در رابطه با برنامه جامع کاهش آلودگی‌های کلان شهرها است که در آن صراحتاً معاینه فنی موتورخانه‌های ساختمان‌های دولتی را در سطح کشور مطرح می‌کند که در آن تمامی دستگاه‌های دولتی موضوع ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری مکلف هستند ظرف مدت زمان 6 ماه معاینه فنی موتورخانه‌های خود را بر اساس استاندارد ملی 16 هزار انجام دهند.

وی افزود: درصورتی که این اقدامات انجام نشود وزارت نفت می‌تواند با افزایش نرخ تعرفه کار و قطع موقت گاز واحدهای متخلف از آن‌ها جلوگیری کند.

مدیرکل استاندارد لرستان عنوان کرد: در ماده 5 نیز دستگاه‌های اجرایی از قبیل تمامی وزارتخانه‌ها، موسسات دولتی وشرکت‌های دولتی تعریف شد‌ه‌اند.

وی با بیان اینکه هم اکنون در رابطه با وضعیت موتورخانه‌های موجود در کشور مشکل داریم، بیان کرد: استاندارد ملی مراحل طرح معاینه فنی موتورخانه‌ها تدوین شده که شامل پنج مرحله بررسی دقیق موتورخانه، بررسی اجرا سیستم سوخت رسانی موتورخانه، بررسی عملکرد دیگ، مشعل و تنظیم ظرفیت حرارتی مشعل، تنظیم پارامترهای احتراق و اصلاح دودکش و تنظیم قدرت مکش آن است.

قنبریان گفت: پس از انجام مراحل طرح معاینه فنی موتورخانه‌ها برگ معاینه فنی موتورخانه توسط شرکت های بازرسی صادر می‌شود.

وی تصریح کرد: شرکت‌های بازرسی که توسط سازمان ملی استاندارد تایید صلاحیت شده‌اند به ادارات کل استاندارد استان ها معرفی می‌شوند و پس از آن نام و مشخصات موتورخانه هر دستگاه دولتی توسط این شرکت‌ها در سامانه به سما شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت ثبت می‌شود و در نهایت پس از گذشت 6 ما اگر موتورخانه رفع نقص نشود با تشخیص و اعلام شرکت بازرسی ذی صلاح وزارت نفت موتورخانه را جریمه می‌کند.

مدیرکل استاندارد لرستان خاطرنشان کرد: استاندارد لرستان در این راستا دو شرکت بازرسی را طی نامه‌ای معرفی کرد که در ابتدا معاینه فنی اداره کل و اداره استاندارد شهرستان بروجرد را به عنوان اولین دستگاه در استان انجام داده است.

وی با اشاره به اینکه انرژی از اهمیت زیادی برخوردار است، اظهار داشت: با توجه به افزایش چشمگیر هزینه انرژی در دنیا، محدودیت منابع فسیلی، رشد بالای مصرف سالانه انواع انرژی در ایران، عدم کارایی فنی و اقتصادی مصرف انرژی و هدر رفتن انرژی در فرایندهای مصرف و مشکلات فزاینده زیست محیطی ناشی از آن، ضرورت مدیریت مصرف انرژی و بالابردن بازده و بهره‌وری انرژی را بیش از پیش آشکار ساخته است.

قنبریان افزود: براساس قانون اصلاح الگو مصرف دولت موظف است به منظور اعلام صرفه جویی، منطقی کردن مصرف انرژی و حفاظت از محیط زیست نسبت به تهیه و تدوین معیارها و مشخصات فنی مرتبط با مصرف انرژی و تجهیزات فرایندهاو سیستم‌های مصرف کننده انرژی اقدام کند د به ترتیبی که مصرف کنندگان، تولیدکنندگان و وارد کنندگان ملزم به رعایت این معیار باشند.

وی با اشاره به اینکه سازمان استاندارد نمی‌تواند در رابطه با پارک‌ها اقدامی مانند پلمپ انجام دهد، عنوان کرد: مقرر شد که استاندارد سازی تجهیزات تفریحی تا پایان سال 95 توسط شهرداری انجام شود که اکنون در حال بازرسی پارکهای بازی هستیم.

مدیرکل استاندارد لرستان بیان کرد: از روز شنبه تا آخر هفته جاری دو شرکت بازرسی وارد استان شده‌اند و با هزینه سازمان استاندارد لرستان در حال بازرسی پارک‌های سطح استان هستند.

وی گفت: در رابطه با انجام آزمون دوره‌ای وسایل سنجش سبک تا پایان سال 95 که مقرر بود با همکاری اتاق اصناف انجام شود، خواستار این بودیم که این موضوع در کمیسیون نظارت استان مطرح شود ولی تاکنون هنوز بازخوردی در این زمینه دریافت نکرده‌ایم.

قنبریان تصریح کرد: درصورتی که وسیله سنجش و یا ترازویی که در واحدهای صنفی استفاده می‌شود سبب کم فروشی و یا زیاده فروشی شود، حق الناس است که این کار را تاکنون در سطح استان نتوانسته‌ایم انجام دهیم.

وی خاطرنشان کرد: درصورتی که مصرف انرژی واحدهای تولیدی بیشتر از پنج میلیون متر مکعب گاز باشد به طور حتم باید یک واحد مدیریت انرژی در واحد تولیدی باشد و یا از محل صرفه جویی‌ها یا امکانات بخش خصوصی نسبت به ممیزی انرژی و اجرای راهکارهای لازم برای بهینه سازی مصرف انرژی اقدام کنند.

مدیرکل استاندارد لرستان اظهار داشت: فراورده‌های سیمان، آجر، آهک، گچ، قند و شکر، خمیر وکاغذ، کاشی و سرامیک، روغن موتور و تصفیه، فولاد، صنایع لبنیاتی و پالایشگاه های نفت و گاز مسمول مقررات مصرف انرژی می‌شوند.

وی افزود: اعلام فهرست واحدهای تولیدی تجهیزات تفریحی دارای نشان استاندارد به شهرداری ها از مصوبات قبلی اداره استاندارداست که در این راستا طی شش ماه اول امسال  116 تأییدیه استاندارد توسط سازمان استاندارد صادر شده است.

قنبریان تصریح کرد: در استان لرستان از 19 واحد آجر14 مورد، از سه واحد گچ یک مورد، شیشه تخت و ظروف شیشه ای یک مورد، کاشی و سرامیک دو مورد، از 8 واحد قند و شکر یک مورد و از پنج  واحد آهن و فولاد چهار مورد، از 15 واحد صنایع لبنی 12 مورد ویک واحد آهک نیز مورد بازرسی قرار گرفته است.

وی بازرسی‌های انرژی باید در بازه‌های زمانی خود انجام شود، خاطرنشان کرد: از مجموع 62 واحد بازرسی شده استان 10 واحد توانسته‌اند معیار مصرف را دریافت کدده و 52 واحد هنوز استاندارد را نگرفته‌اند و برای جریمه باید به وزارت نیرو و نفت معرفی شوند.

مدیرکل استاندارد لرستان با تأکید بر اینکه آسانسورهای برقی مشمول استاندارد اجباری هستند، اظهار داشت: تاکنون 36 آسانسور بازرسی شده است که از این تعداد تنها چهار  آسانسور گواهی نامه اولیه استاندارد داشته پنج دستگاه نیز اقدام به رفع نقص کردند و این در حالی است که مابقی دستگاه‌ها کاری انجام نداده‌اند.

وی با تأکید بر اینکه  براساس مصوبات قبلی استانداردسازی تجهیزات تفریحی باید توسط شهرداران انجام گیرد، افزود: در این راستا هزینه لازم را دریافت کرده و از روز شنبه بازدیدها شروع می‌شوند.

قنبریان در رابطه با آسانسورهای مسکن مهر عنوان کرد: تاکنون 92 مورد از مجموع 398 بلوک آسانسورهایی است که تاکنون استاندارد گرفته‌اند و این در حالی است که 306 مورد هنوز استاندارد دریافت نکرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه آسانسور اکثر مسکن مهرهای استان مشکل‌دار هستند، بیان کرد: لازم به ذکر است در شهرهای بروجرد و الیگودرز مسکن مهر زیر نظر تعاونی ها است و اطلاعات باید از طریق اداره تعاون اخذ شود.

قنبریان گفت: اقدام به استانداردسازی تمامی تولیدات توسط تولیدکنندگان وسایل بازی در سطح استان هم از مصوبات قبلی این اداره است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات