قبل از آغاز سال جدید مردم بر اساس رسم و رسوم دیرینه اقدام به خانه‌تکانی و شست‌وشوی اسباب خانه می‌کنند تا بتوانندبه میزبانی سالی جدید بروند...

قبل از آغاز سال جدید مردم بر اساس رسم و رسوم دیرینه اقدام به خانه‌تکانی و شست‌وشوی اسباب خانه می‌کنند تا بتوانندبه میزبانی سالی جدید بروند. به همین دلیل این روزها شاهد رونق کسب و کار قالیشویی‌ها با افزایش چندبرابری درخواست‌ها هستیم. نکته قابل توجه این است که همشهریان باید فرش‌های خود را در اختیار قالیشویی‌های مجوزدار قرار داده و فریب تبلیغات پرزرق و برق برخی شرکت‌های بدون مجوز را نخورند.
«مرتضی سرابیاسی» دبیر اتحادیه فرش دستباف شهرستان خرم‌آباد در این باره می‌گوید: اکنون حدود 16 قالیشویی دارای مجوز در شهر خرم‌آباد مشغول به فعالیت هستند. علاوه بر این تعداد اکنون شاهد فعالیت برخی از مؤسسات غیرمجاز هم در شهر هستیم که بدون مجوز اقدام به فعالیت در این عرصه می‌کنند.وی می‌افزاید: به همین دلیل از شهروندان خرم‌آبادی درخواست می‌شود که فرش‌های خود را تنها به قالیشویی‌های مجاز تحویل دهند. فهرست این مراکز در سایت رسمی اتاق اصناف لرستان و همچنین اتحادیه فرش دستباف موجود است.
 
ثابت بودن قیمت‌ها
سرابیاسی عنوان می‌کند: بر اساس تصمیم کمیسیون نظارت امسال قیمت شست‌وشوی فرش دستباف افزایش نداشته و قیمت‌های کنونی بر اساس سال 94 هستند.
دبیر اتحادیه فرش دستباف خرم‌آباد با اشاره به قیمت‌های موجود، می‌گوید: اکنون قیمت شست‌وشوی هر متر فرش ماشینی 1600 تومان، فرش دستباف معمولی هزار و 800، فرش دستباف ویژه 2 هزار و 400، فرش ابریشم 2 هزار و 800، موکت معمولی بدون پرز850 و موکت پرزدار 950 تومان است. البته باید به قیمت‌های کنونی هزار تومان به عنوان کرایه رفت و برگشت فرش را هم اضافه کرد.وی با اشاره به اینکه قیمت شست‌وشوی پتو نیز به صورت توافقی است، ادامه می‌دهد: قیمت شست‌وشو و جابه‌جایی یک فرش 12 متری معمولی ماشینی حدود 20 هزار و 200 تومان است.این مسئول با اشاره به تلاش برای ساماندهی قالیشویی‌های مجاز و غیرمجاز، اظهار می‌کند: به دنبال اجرایی کردن برنامه‌ای مناسب برای شناسایی خودروهای قالیشویی‌های مجاز و غیرمجاز با کمک راهنمایی و رانندگی هستیم. بر همین اساس کارت‌های مخصوصی برای عبور و مرور خودروهای قالیشویی تعبیه شده است. امیدواریم پس از تأیید راهنمایی و رانندگی شاهد عملیاتی شدن این طرح باشیم تا در صورت مشاهده خودروهای متخلف اقدامات قانونی انجام شود. سرابیاسی تاکید می‌کند: از همشهریان درخواست می‌شود که فریب تبلیغات کاذب را نخورده و تنها فرش‌های خود را به مراکز دارای مجوز رسمی تحویل دهند. طی روزهای پایانی سال شاهد افزایش تقاضا در این عرصه هستیم و اکنون نیز بازرسان به صورت ویژه و مداوم از قالیشویی‌های سطح شهر بازدید می‌کنند. در حال حاضر قالیشویی‌های موجود در سطح شهر دارای دستگاه‌های مناسبی بوده اما برای تجهیز این مراکز به دستگاه‌های مدرن نیازمند پرداخت تسهیلات به آنها هستیم.این مسئول می‌افزاید: بی‌گمان تا پایان سال افزایش قیمتی در زمینه شست‌وشوی انواع فرش اتفاق نخواهد افتاد و همشهریان می‌توانند در صورت مشاهده هرگونه تخلف با شماره تلفن‌های 124، 33242526 و 333325241 تماس بگیرند.

انتهای پیام/

منبع: همشهری

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات