هرساله وقوع سیل و طغیان رودخانه ها خساراتی به اماکن موجود در مسیر خود وارد می کند که گاهی اوقات این خسارات یا قابل ترمیم نبوده و یا این که بازسازی آنها نیازمند هزینه ای کلان است.

به گزارش لرستان خبر، پل ها نخستین قربانیان طغیان رودخانه ها هستند که تخریب آنها مشکلات فراوانی برای عبور و مرور ساکنان و مردم منطقه بوجود می آورد.
پل تاریخی دهستان افرینه در شهرستان پلدختر نیز یکی از پل هایی است که تحت تاثیر سیلاب های اخیر آسیب جدی دیده و نیازمند مرمت و بازسازی است.
یکی دیگر از اهالی روستای افرینه به ایرنا گفت: در سیلاب های اخیر بر اثر طغیان رودخانه آب تمام سطح پل را فراگرفت و موجب تخریب بخش عمده ای از آن شد که تا کنون هیچ اقدامی جهت ترمیم و بازسازی آن صورت نگرفته است.
یاسر نظری افزود: این پل تاریخی مکان مناسب تفریحی در این منطقه است که هرساله مسافران زیادی از آن دیدن کرده و اطراف آن محلی برای تفریح و اوقات فراغت جوانان و نوجوانان است که برای بازسازی به همت مسوولان مربوطه نیاز دارد.
وی افزود: هم اکنون که در آستانه تعطیلات نوروز هستیم شکستگی و تخریب بخش عمده ای از این پل باعث می شود تا مسافران و مهمانان نوروزی در این منطقه برای ساعتی اقامت کنند.
دهیار روستای افرینه به خبرنگار ایرنا گفت: پل افرینه در 30 کیلومتری شمال پلدختر و در کنار جاده پلدختر – خرم آباد واقع شده که تنها منطقه و محل پر کردن اوقات فراغت دانش آموزان ، نوجوانان و جوانان بود که درسیل فروردین ماه سال جاری آسیب جدی دیده و تخریب شده است.
علی سلطان پور افزود: پل تاریخی، آبشار افرینه و پارک دهیاری شاید تنها اماکن تفریحی منطقه بشمار می روند که بر اثر سیلاب و طغیان رودخانه تخریب شده و دچار خسارت شده اند.
وی گفت: پل افرینه محل عبور و مرور دانش آموزان ، کشاورزان منطقه و مردم دمرود امیر نیز است.
دهیار روستای افرینه اظهار کرد: تاکنون از سوی متولیان امر و مسوولان مربوطه نسبت به مرمت و بازسازی این پل قدیمی اقدام عملی صورت نگرفته است.
بخشدار معمولان نیز به خبرنگار ایرنا گفت: بخشی از پل قدیم روستای افرینه بر اثر سیلاب فروردین سال 95 دچار آسیب و خسارت جدی شد که پس از فرو کش شدن آب رودخانه و بازدید معاونت عمرانی استانداری لرستان و فرماندار وقت پلدختر جهت بازسازی آن قول مساعد دادند.
عباس محمودی افزود: با پیگیری های انجام شده مبلغ 2 میلیارد و 500 میلیون ریال از محل اعتبارات ستاد حوادث برای مرمت پل روستای افرینه در نظر گرفته شد و قرار بر این شد که در صورت تخصیص این اعتبار توسط اداره راهداری و پایانه های حمل و نقل جاده ای مرمت آن عملیاتی شود.
به گفته وی پل قدیمی و تاریخی افرینه که زمان احداث جاده سراسری در زمان پهلوی اول ساخته شده پس از سال ها با احداث پل جدید استفاده چندانی ندارد اما با وجود عکس ها و سنگ های خاصی که در دو طرف آن به کار رفته می تواند یکی از آثار تاریخی محسوب شود.
رییس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری پلدختر گفت: پل تاریخی روستای افرینه متعلق به زمان پهلوی اول می باشد که بر اثر سیلاب سال های اخیر پایه های پل آسیب دیده و سال های گذشته اعتباری جهت مرمت آن اختصاص داده نشده است.
علی محمد عزیزی افزود: تلاش می شود در سال های آینده جهت مرمت و بازسازی این پل تاریخی که حدود 20 متر طول دارد اعتباراتی در نظر گرفته شود.
رییس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای پلدختر گفت: پل های زیادی در شهرستان پلدختر از جمله چول هول ، معمولان و بادامک بر اثر سیلاب های اخیر تخریب شدند که جهت بازسازی و ترمیم پل های تخریب شده در سال 94 مبلغ 4 میلیارد ریال اختصاص داده شد که تاکنون جذب نشده است.
احسان بیرانوند افزود: پل تاریخی افرینه نیز در لیست این پل ها است که در صورت تخصیص اعتبار ترمیم شده و از تخریب آن جلوگیری می شود.
شهرستان پلدختردر 120 کیلومتری جنوب غربی شهرستان خرم آباد مرکز استان لرستان واقع شده است .

 

انتهای پیام/

منبع: ایرنا

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات