وجود آرامستان ها در فضای شهر خرم آباد باتوجه به زیر ساخت شهری و وضعیت نامناسب خیابان ها در بسیاری از مواقع ترافیک های سنگینی را به وجود آورده و این معضل در روزهای پایانی سال برای شهروندان بسیار قابل لمس است.

به گزارش لرستان خبر، تا قبل از انقلاب دارای آرامستان های مختلفی بوده که به دلیل گسترش شهر، تنها دو آرامستان "خضر" و " فلک الدین" از آرامستان های قدیمی بجا مانده و هم اکنون مورد استفاده قرار می گیرند و سایر آرامستان های قدیمی زیر پوشش ساختمان های شهر قرار گرفته است.

 

 از دیگر آرامستان های شهر که هم اکنون مورد استفاده برای تدفین اموات قرار می گیرد آرامستان های "سراب یاس" واقع در منطقه ایی به همین اسم فاطمیه ماسور(پاگر) می باشد.

 

مردم لرستان با توجه به اعتقادات مذهبی عمیق و آئینی که دارای تاریخچه ایی بلند که دارند، یک روز از هفته را برای زنده نگاه داشتن یاد گذشتگان خود اختصاص می دهیم، اما این روزها باتوجه به رشد جمعیت شهر خرم آباد، شاهد معضلاتی برای شهر و شهروندان درخصوص برگزاری این آئین ها هستیم.

 

شهر خرم آباد روز به روز درحال گسترش است و نرخ مرگ و میر هم با توجه به حجم جمعیت و حوادث منجر به اتفاق روند افزایشی دارد حال باتوجه به نزدیک شدن به روزهای پایانی سال بران شدیم که این امر را از زاویه ایی دیگر مورد بررسی قرار دهیم و به معضلاتی که از نبود آرامستان های مشخص و بیرون شهری سرچشمه می گیرند بپردازیم.

 

وجود آرامستان ها در فضای شهر خرم آباد باتوجه به زیر ساخت شهر خرم آباد و وضعیت عرضی نامناسب خیابانهای این شهر در بسیاری از مواقع ترافیک های سنگینی را به وجود آورده و این معضل در روزهای پایانی سال برای شهروندان بسیار قابل ملموس تر است و این امر  موجب سلب آرامش از شهروندان به خصوص در ایام پایانی سال می شود.

 

وجود این‌گونه آرامستانهای بدون حصار کشی در درون شهر نه تنها چهره شهر را زیبا نمی نمایند بلکه می تواند شهر ما را به عنوان یک شهری معرفی نمایند که از اصول نوین شهر سازی در دنیا و کشور بازمانده است و ما را در زمینه جذب توریست وزیبا سازی مبلمان شهری دچار مشکلاتی کند.

 

از جمله آثار منفی دیگر وجود اینگونه آرامستانها در درون شهر میتوان به تاثیر فراون این آرامستان ها بر تخریب روحیه شهروندان و از بین بردن حس امید به زندگی و تحرک و نشاط در جامعه را به وجود آورد.

 

وجود آرامستان های بدون حصار کشی در چهار گوشه شهر قطعا تاثیر این امر را بر شهروندان بیشتر می نماید با توجه به شیب تند آرامستان های شهر خرم آباد و قرار گرفتن آن ها در دامنه ارتفاعات درون شهر، اثرات زیست محیطی منفی از خود به جای می گذارند از جمله این آثار می توان به نفوذ آلودگی های ناشی از شتشوی اموات و تغییرات فیزیولوژیک جنازه به لایه های زیرین خاک و در نهایت نفوذ به آب های زیر سطحی اشاره نمود.

 

با توجه به قدمت آرامستان های خرم آباد و دانستن این امر که گسترش فضای شهری هم اکنون موجب قرار گرفتن این آرامستان ها در محدوده شهری شده اند، لیکن توجه به ساماندهی وضعیت کنونی آرامستان های شهر و حصار کشی این آرامستان ها با دیوارهای پیش ساخته، آسفالت کشی معابر آنها، تامین آب شرب کافی و ساخت غسالخانه مجزا برای هریک از این آرامستان ها لازم می باشد.

 

اما با توجه به روند روبه رشد جمعیت شهر خرم آباد وگسترش فضای شهری، پیش بینی می گردد در صورت عدم در نظر گرفتن آرامستان هایی در بیرون شهر معضل نبود زمین برای تدفین اموات در آینده ایی نه چندان دور گریبان گیر شهر وشهروندان خواهد شد و قطعا این امر تبعات بسیار حاد دیگری را بدنبال خواهد داشت.

 

لذا توصیه می شود مسئولین متولی این امر هر چه سریعتر برای جلوگیری از به وجود آمدن معضلات  ناشی از نبود آرامستان هایی در بیرون شهر چاره ایی اندیشیده کنند تا شهر خرم آباد هم مانند دیگر مراکز استان های کشور دارای آرامستانهایی نوین در بیرون شهر باشد و شهروندان را از معضلات پیش رو در آینده برهانند . به امید  ساختن شهری زیبا

 نویسنده: محمد محمودی

 

انتهای پیام/

منبع: سفیر افلاک

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات