هزاران لاله سرخ و زرد واژگون در دشت دالانی الیگودرز می‌روید که هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند.

به گزارش لرستان خبر، لرستان جاذبه‌های تاریخی و گردشگری بسیاری دارد که موردتوجه اغلب ایرانیان قرارگرفته است و شهرستان الیگودرز با آب و هوایی سرد و کوهستانی و وسعت بیش از 5800 کیلومترمربع با چشم اندازهای طبیعی زیبایی ازجمله آبشارهای آب سفید، چکان، برنجه، وارگ، قالی کوه و رشته‌کوه تَمندر گردشگران بسیاری را به‌سوی خود جذب می‌کند.

یکی از مناظر دیدنی این شهرستان که هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند، دشت زیبا و چشم‌نواز لاله‌های واژگون است که طبیعت بکر و منظره چشم‌نواز این دشت پُر از لاله در فصل بهار هرساله دوستداران و مشتاقان طبیعت را به سمت خود می‌کشاند.

دشت لاله واژگون در الیگودرز،عکس،تصویر

هزاران لاله سرخ و زرد واژگون از 35 کیلومتری جنوب شرقی مرکز الیگودرز تا فراز دامنه‌های زاگرس با ذوب برف‌های زمستانی به‌سان نوزادان طبیعت از دل خاک سیاه می‌رویند و در دامن دایه باد سرود زندگی را آغاز می‌کنند.

در این دشت زیبا دو نوع نادر ازگل‌های واژگون به نام‌های «سوسن چلچراغ» و «اشک مریم» با ارتفاع 120 سانتی‌متر می‌روید.

دشت لاله واژگون در الیگودرز،عکس،تصویر

رویش گیاهان مرتعی در این دشت زیبا و 12 گونه گل تزئینی لاله و لاله واژگون، گل‌های بومی و منحصربه‌فردی هستند که غنیمتی از طبیعت لرستان به شمار می‌روند و در کنار رویش لاله‌های واژگون، گون، موسیر و انواع دیگری از گیاهان مرتعی با آغاز فصل بهار زینت‌بخش دشت لاله‌ها می‌شود.

این نوع گل زیبا از ساقه به‌سوی زمین برگشته و در میان گلبرگ‌هایش قطره آبی جاری است که به آن «گُل‌اشک» می‌گویند.

دشت لاله واژگون در الیگودرز،عکس،تصویر

این گیاه کمیاب با 15 گونه شناسایی‌شده در مناطق کوهستانی و سنگلاخی می‌روید و هرساله از اوایل اردیبهشت شروع به گلدهی می‌کند، عمر این گُل بسیار کوتاه است به‌طوری‌که با شروع بارش‌های بهاری از بین می‌رود.

مجموعه این مناظر بی‌بدیل و زیبا سبب شده هرساله روستاهای دالانی، دورک، مورزرین، دره دایی، آب باریک، خلیل‌آباد، چغا گرگ، مورخشک، خاک بتیه، هندیله، تاپله، گلک، گیلان، ارژنک و گله مویه میزبان گردشگران و تماشاکنندگان دشت‌های زیبای لاله واژگون باشند.

دشت لاله واژگون در الیگودرز،عکس،تصویر

 دشت دالانی الیگودرز و لاله‌های واژگون این منطقه موردتوجه و حفاظت دوستداران واقعی طبیعت است و سالانه به ویژه در ایام نوروز و تابستان مسافران زیادی از سراسر کشور به این منطقه زیبا سفر می کنند.

 

انتهای پیام/

منبع :هیجار

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات