فرماندار پلدختر گفت:تخریب عرصه های منابع طبیعی در زیودار و تبدیل آن به باغ انجیر واقعا مسئله نگران کننده ای که اداره کل منابع طبیعی وآبخیز داری نسبت به ممانعت از این کار اقدام کنند.

به گزارش لرستان خبر، نعمت دستیاری فرماندار پلدختر  در جلسه بررسی مسائل ومشلاک کشاورزی ،آب و منابع طبیعی  در این جلسه با بیان اینکه حق یا ناحق پلدختر از صنعت محروم شده است گفت:تمرکز اشتغالزایی و درآمدی مردم بر محور کشاورزی است.

وی عنوان کرد:پمپاژ واشیان که خط اصلی آن انجام شده و نیاز که شبکه های داخلی انجام گیرد که جهادکشاورزی در این خصوص باید مساعدت داشته باشند.

وی بیان کرد:پروژه پمپاژ دشت جایدر اعتبارات خوبی دارد و هم اکنون پیمانکار در حال کار است.

دستیاری وجلسه منابع طبیعی

فرماندار پلدختر با تاکید براینکه اجرای سد چولهول مصوب شورای برنامه ریزی وتوسعه استان به ریاست استاندار لرستان بوده ادامه داد:فازمطالعاتی طرح انجام شده نیازمند اجرای مراحل بعدی برای آغاز عملیات اجرایی است .

وی با ابراز نگرانی از توسعه باغات انجیر در زیودار وتخریب منابع طبیعی گفت:بلدوزر هایی مشغول تخریب منابع طبیعی وتوسعه باغات در آن منطقه هستند که با توجه به مشکل کمی آبی که در منطقه وجود دارد منابع طبیعی و آبخیز داری نسبت به ایجاد باغات جدید جلوگیری شود.

کارگروه آب،کشاورزی ومنابع طبیعی در پلدختر تشکیل می شود

عبدالرضا بازدار مدیرجهاد کشاورزی لرستاندر این جلسه با اشاره به اینکه کارگروه آب ،کشاورزی ومنابع طبیعی در پلدختر تشکیل می شود اظهار داشت:به دلیل مسائل ومشکلاتی که در حوزه های کشاورزی،آب و منابع طبیعی در پلدختر وجود دارد نیاز این کار گروه به صورت هفتگی تشکیل شود تا از نظرات کارشناسان برای حل مسائل ومشکلات واختلافات استفاده شود.

وی بیان کرد:باید قبول کنیم که معیشت مردم پلدختر ومعمولان از راه کشاورزی،دامداری وباغداری تامین می شود.

مدیرکل جهادکشاورزی لرستان با بیان اینکه پلدختر دارای شرایط ویژه برای کشاورزی،باغداری و دامداری است گفت:وجود آب وهوای خوب ،وضعیت نور وخاک حاصلخیز شرایط برای بهره برداری بهره ورانه در این شهرستان فراهم کرده است.

بازدار وجلسه جهادکشاورزی

وی ادامه داد:شبکه های متعدد آبرسانی و پمپاژهای کنار رودخانه از جمله مسائل نگران کننده است که باید تدبیری برای آن اندیشید.

بازدار بابیان اینکه اعتبار 11میلیارد تومان برای اجرایی شدن پروژه های آبرسانی جهادکشاورزی مشخص شد اضافه کرد:از این میزان فقط 2میلیارد تومان تخصیص پیدا کرد.

وی تصریح کرد:با توجه به مدیریت منابعی که داشته ایم هر چند پیمانکاران ما دارای بنیه مالی قوی نیستند ولی پیشرفت فیزیکی چهار پروژه آبرسانی جهادکشاورزی پلدختر بین 75تا90درصد است.

مدیرکل جهاد کشاورزی لرستان با تاکید بر توسعه شبکه آبیاری قطره ای گفت:با توجه به محدودیت ها وکمبودهایی که در حوزه آب وجود دارد نیاز برای آبیاری باغات ما به خصوص باغات انجیراز شبکه قطره ای استفاده کنیم.

وی با تاکید براینکه با تصحیح شیوه آبیاری شاهد حل مشکل آب وارتقا کیفیت میوه خواهیم بود تصریح کرد:در این راستا یک یا دو هکتار را به عنوان الگو و به صورت رایگان تجهیزات را نصب کرده ایم و این طرح را اجرا کرده ایم تا ما بقی کشاورزان از آن الگو برداری کنند.

بازدار با تاکید براینکه پلدختر دارای ظرفیت تولید گیاهان دارویی است گفت:امسال بیش از 120هزار اصلح نهال به صورت رایگان در اختیار مردم قرار داده ایم و فارغ التحصیلان کشاورزی ما می توانند با وجود اراضی شیب داری که در شهرستان وجود دارند با گرفتن تسهیلات نسبت به تولید گیاهان دارویی که دارای درآمد خوبی هم هست اشتغالزایی داشته باشند.

وی ادامه داد:پرورش گل نرگس و زعفران در پلدختر امکان پذیر است و با توجه به درآمد کمی که در تولید صیفی جات وجود دارد، می توان تولید این محصولات را جایگزین کرد.

مدیرکل جهادکشاورزی استان تصریح کرد:سرمایه گذار شهرک گلخانه ای واشیان  مشخص شده وکارهای اولیه اداری آن انجام شده و 30درصد پول را هم واریز کرده که نیاز فرماندار در اولین وقت این سرمایه گذار را دعوت کند ومسائلی که در خصوص اشتغالزایی بومی که دغدغه نماینده مردم پلدختر ومعمولان در مجلس نکات لازم را بیان کنند.

سه بند و 11بند خاکی در پلدختر احداث می شود

مدیرکل منابع طبیعی وآبخیز داری لرستان با تاکید براینکه پلدختر از مناطق بحرانی حریق در لرستان است گفت:انتظار داریم نماینده مردم پلدختر ومعمولان در مجلس نسبت به ارتقا تجهیزات اطفا حریق در این شهرستان مساعدت کنند.

شیرزاد نجفی افزود:سه بند به ارتفاع14متری که شبیه سد هستند در روستاهای هفت چشمه،ولیعصر و کلک بیشه احداث می شوند.

نجفی منابع طبیعی لرستان

وی با بیان اینکه مطالعات احداث11بند خاکی در پلدختر انجام گرفته است اضافه کرد:یک پاسگاه محیط بانی در منطقه چمشک برای حفاظت از عرصه های جنگلی وطبیعی احداث می شود.

مدیرکل منابع طبیعی وآبخیز داری لرستان با تاکید براینکه مخالف توسعه باغات انجیر در زیودار هستیم خاطر نشان کرد:کشیک های شبانه روزی در منطقه حضور دارند که نسبت به این مسئله اقدامات لازم را انجام می دهند.

 

 

انتهای پیام/

منبع: بیان روز
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات