در سال‌های نه چندان دور مردم خرم‌آباد شاهد وجود کارخانه‌ای به نام پوشاک در شهر‌شان بودند که شرایط را برای اشتغال تعداد قابل توجهی از مردم این دیار مهیا کرده بود اما به دلایل مختلفی این واحد تولیدی تغییر کاربری داد و به محل استقرار واحد ژنراتورسازی تبدیل شد.

در سال‌های نه چندان دور مردم خرم‌آباد شاهد وجود کارخانه‌ای به نام پوشاک در شهر‌شان بودند که شرایط را برای اشتغال تعداد قابل توجهی از مردم این دیار مهیا کرده بود اما به دلایل مختلفی این واحد تولیدی تغییر کاربری داد و به محل استقرار واحد ژنراتورسازی تبدیل شد.  
البته در همین سال‌ها صنعت ژنراتور از ارزش افزوده بسیار مناسبی برخوردار بوده است. بسیاری از کارشناسان بر این عقیده‌اند در صورتی که سرمایه‌گذاران کارخانه می‌توانستند شرایط را برای تولید محصولات با کیفیت مهیا کنند، اکنون لرستان به عنوان قطب تولید این عرصه در کشور مطرح بود اما نه تنها شرایط برای توسعه ژنراتورسازی در استان مهیا نشد، بلکه اکنون چندین سال از تعطیلی این کارخانه و از دست رفتن فرصت‌های شغلی آن می‌گذرد.
به نظر می‌رسد به دلیل پرداخت نشدن مطالبات بانک از سوی سرمایه‌گذار و مالک کارخانه شاهد تملک این مجموعه تولیدی هستیم. با این وجود سرمایه‌گذار طرح بارها با ارائه دلایل مختلف سعی در گرفتن زمان داشته و حتی پیشنهاداتی را مبنی بر جذب شریک نیز عنوان کرده است. مسئولان نیز تا حد ممکن زمان مورد نیاز را به سرمایه‌گذار داده‌اند اما تاکنون اقدام موثری در راستای احیای مجدد کارخانه ژنراتورسازی صورت نگرفته و همچنان شاهد بلاتکلیفی این مجموعه تولیدی هستیم.
بانک صنعت و معدن به عنوان بانک عامل این مجموعه به دنبال برگزاری مزایده و واگذاری مجدد کارخانه ژنراتورسازی بود و حتی قرار بود در بهمن سال 95 هم مزایده این واحد برگزار شود اما به دلایل مختلف به نتیجه نرسید. در حال حاضر همچنان کارخانه ژنراتورسازی لرستان تعطیل است و انتظار می‌رود مسئولان ارشد استان با جدیت وارد عمل شده تا شاهد تعیین تکلیف این مجموعه باشیم.
 
مشکلات حقوقی

معاون صنعتی سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با بیان اینکه کارخانه ژنراتورسازی به عنوان یکی از ظرفیت‌های راکد لرستان به شمار می‌رود، اظهار می‌کند: در چند سال گذشته با برگزاری جلسات مختلف تلاش زیادی برای تعیین تکلیف این مجموعه صورت گرفت. در حال حاضر مشکل اصلی عمل نکردن سرمایه‌گذار به تعهدات خود در قبال بانک عامل است و بانک نیز در مرحله تملک کارخانه قرار دارد.
«مسعود رضا» ادامه می‌دهد: با این وجود به نظر می‌رسد مشکل اساسی این واحد تولیدی مربوط به مشکلات حقوقی میان بانک و مالک کارخانه است. تاکنون پیگیری‌های برای این مجموعه صورت گرفته و اکنون انتظار می‌رود بانک عامل شرایط را برای برطرف شدن موانع مهیا کند. البته به مالک مجموعه هم پیشنهاد دادیم اقدام به فروش این مجموعه کرده و ماشین‌آلات و تجهیزات خود را برای ادامه فعالیت به شهرک صنعتی انتقال دهد که تاکنون این‌کار نیز انجام نشده است.
رضا عنوان می‌کند: در گذشته شاهد استقرار کارخانه پوشاک لرستان در این مجموعه بودیم که به دلایل مختلفی این واحد تولیدی به ژنراتورسازی تغییر کاربری داد. در همان روزها ژنراتورسازی بازار بسیار مناسبی داشت و در صورتی که سرمایه‌گذاران شرایط را برای تولید محصولات با کیفیت و مورد نیاز بازار مهیا می‌کردند اکنون شاهد تبدیل شدن لرستان به یکی از تولیدکنندگان اصلی این محصولات بودیم.
وی می‌افزاید: با این وجود سرمایه‌گذاران در زمینه فعالیت در این عرصه موفق نبوده‌اند و تعطیلی و بلاتکلیفی آن ادامه دارد. امیدواریم در آینده نزدیک بانک عامل شرایط را برای تعیین تکلیف ژنراتورسازی مهیا کند. با توجه به موقعیت این مجموعه و قرار گرفتن در محدوده شهری به نظر می‌رسد تنها استقرار واحدهای تولیدی سبز و متناسب با استانداردهای زیست‌محیطی و یا واحدهای خدماتی و رفاهی در این مجموعه امکانپذیر است.
 
بدهی 14 میلیارد تومانی
مدیرعامل بانک صنعت و معدن لرستان نیز می‌گوید: مالکان کارخانه ژنراتورسازی به دلیل انجام ندادن تعهداتشان بدهی 14 میلیارد تومانی به این بانک دارند، به همین دلیل بانک نیز بر اساس قوانین و مقررات باید اقدامات قانونی را علیه آنها انجام دهد. به هر حال برای تعیین تکلیف این مجموعه اکنون در حال انجام مراحل پایانی اداری برای تملک کارخانه ژنراتورسازی هستیم.
«بهروز دارایی نژاد» ادامه می‌دهد: قرار بود در  تاریخ 10 بهمن ماه سال 95 مزایده واگذاری و فروش این مجموعه برگزار شود که به دلیل شکایت مالک انجام نشد. اکنون وکلای بانک به دنبال حل و فصل موانع و برگزاری مزایده برای فروش این مجموعه بوده و سرمایه‌گذارانی نیز آمادگی خود را برای خرید و احیای مجدد کارخانه اعلام کرده‌اند.
دارایی نژاد اظهار می‌کند: به‌منظور حمایت از مالکان اعلام کرده‌ایم در صورتی که اقدام به فروش این مجموعه کنند، آمادگی داریم تا یکی از واحدهای تملیکی بانک در یکی از شهرک‌های صنعتی را  با اقساط 4 یا 5 ساله با 20 درصد پیش پرداخت در اختیارشان قرار دهیم. با این وجود هنوز این افراد گامی بر‌نداشته‌اند و بانک نیز برای رسیدن به حقوق خود باید اقدامات قانونی را انجام دهد. بی‌گمان مزایده بعدی واگذاری این مجموعه امسال برگزار خواهد شد تا شاهد تعیین تکلیف این واحد باشیم.

    فرصت‌هایی که از دست رفت
یکی از شهروندان خرم‌آبادی بیان می‌کند: اکنون چندین واحد تولیدی بزرگ شهر خرم‌آباد پس از گذشت چندین سال بلاتکلیف هستند و تاکنون نیز شرایط برای احیای مجدد آنها مهیا نشده است.
«بهروز مرادی» ادامه می‌دهد: به عنوان نمونه چرا باید کارخانه ژنراتور‌سازی پس از گذشت چند سال همچنان بلاتکلیف باشد و مسئولان نیز نتوانند اقدامی در جهت بازگرداندن آن به حوزه تولید انجام دهند. در گذشته شاهد فعالیت کارخانه پوشاک خرم‌آباد بودیم و رونق بسیار مناسبی نیز در این عرصه وجود داشت اما پس از تبدیل آن به ژنراتورسازی  نه تنها مشکلی حل نشد بلکه تمامی فرصت‌های شغلی این مجموعه نیز از دست رفتند. انتظار داریم مسئولان استان در درجه اول تمامی تمرکز خود را بر احیای واحدهای تولید راکد استان قرار داده تا بار دیگر رونق بر صنعت لرستان حاکم شود.

 

انتهای پیام/

منبع: همشهری

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات