رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست:

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: رشد، اشتغال و تولید باید رشد سبز باشد و رشد اقتصادی با حفاظت از محیط‌زیست همسان و همراه شود.

به گزارش لرستان خبر،  معصومه ابتکار صبح امروز در دیدار با کارکنان محیط‌زیست استان لرستان که در سالن جلسات محیط‌زیست برگزار شد اظهار داشت: مشکلات محیط‌زیست دوره‌ای جدید را از سال 92 با ملی شدن بحران‌ها پیداکرده و موضوعی همچون دریاچه ارومیه ابعاد وسیع خبری به خود گرفته و بسیاری از کسانی که فکری می‌کردند مسئله محیط‌زیست موضوعیتی با زندگی آینده ندارد متوجه شدند این مسئله از مسائل کلیدی و حیاتی کشور است.

وی افزود: دریاچه ارومیه و بسیاری از دریاچه‌ها و تالاب‌ها از جمله تالاب‌های استان لرستان یک زنگ خطر و بیدارباشی برای همه بود که محیط‌زیست در حال تبدیل‌شدن به یک مسئله بحرانی است که هم به اقتصاد و سلامت ما و هم ذخایر و ثروت‌های طبیعی ایران آسیب می‌زند و ازاین‌رو دولت یازدهم در چنین شرایطی و با نگاه ویژه‌ای نسبت به مسائل محیط‌زیست از روزهای نخست با برنامه زیست‌محیطی روی کارآمد.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با اشاره به نام‌گذاری امسال بیان کرد: رشد و اشتغال و تولید باید رشد سبز باشد و رشد اقتصادی با حفاظت از محیط‌زیست همسان و همراه شود و اینجا نقش و مسئولیت دستگاه‌های حفاظتی همچون سازمان حفاظت محیط‌زیست در شرایط موجود و بحث تغییر اقلیم که به‌عنوان یکی از تهدیدات جدی کره زمین مطرح‌شده، سنگین‌تر وجدی‌تر از گذشته است بنابراین توجه به مسائل محیط‌زیست و نقش این سازمان در بسیاری از فرآیندها با توجه به نقش محیط‌بانان بیشتر شده است.

وی با اشاره به فعالیت‌های دولت در این راستا عنوان کرد: دولت در کنار تمامی اولویت‌های خود بحث محیط‌زیست را فراموش نکرده است بر این اساس فعالیت‌های توسعه‌ای کشاورزی، زیرساختی و گردشگری و هرگونه فعالیتی نباید لطمه و آسیبی به محیط‌زیست وارد کند و سرمایه‌ای را به امید به دست آوردن تولید و اشتغال و ارزش‌افزوده از دست بدهیم.

ابتکار ارتقا وضعیت این سازمان را از هدف‌گذاری‌هایی سه سال گذشته دانست و گفت: این ارتقا هم ازنظر تشکیلاتی و ساختاری و هم ازنظر معیشتی کارکنان، آموزش، تجهیزات و امکانات دنبال شده که در هریک از این زمینه‌ها گام‌های خوبی برداشته‌شده است.

وی افزود: در زمینهٔ معیشت و توجه به وضعیت معیشت محیط‌بانان و بحث سه هزار امتیاز که سه بار لغو شده و هنوز هم عده‌ای معتقدند این کار سازمان با تفاسیر خاص آن‌ها منطبق بر قانون نیست، اقدامات خوبی انجام‌شده همچنین این سازمان در بحث مشاغل تخصصی و امتیاز ویژه برای کارشناسان سازمان و محیط‌بانان پیشگام بوده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست تصریح کرد: این سازمان با پشتوانه قوی حقوقی برای محیط‌بانان در میدان حاضر است و هر جا آن‌ها مشکل پیدا کردند با تعامل با قوه قضائیه بسیاری از این مشکلات حل‌شده است.

وی خاطرنشان کرد: حدود هزار و 700 نفر از محیط‌بانان کشور دوره‌های تخصصی آموزش محیط‌بانی را در بهترین شکل ممکن فراگرفته‌اند و تعدادی از محیط‌بانان به دوره‌های بین‌المللی اعزام شدند چراکه آموزش در این سازمان محوری مهم است و این دوره‌های آموزشی ادامه می‌یابد.

ابتکار با اشاره به برگزاری 70 دوره کارگاه و برنامه آموزشی بین‌المللی سازمان در سه سال گذشته بیان کرد: باید تجربه جهانی در ارتباط با محیط‌زیست را که بحث‌های علمی و تجربی است به محیط‌بانان منتقل کرد.

وی تصریح کرد: تجهیزات موردنیاز محیط‌بانان در قراردادی با وزارت دفاع در حال تأمین است و علاوه بر این پایش هوشمند مناطق حفاظت‌شده و استفاده از دوربین و تجهیزات هوشمند در بحث حفاظت به این سازمان در راستای اهداف حفاظتی کمک می‌کند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات