استاندار لرستان

استاندار لرستان ضمن گلایه از عملکرد مدیرکل ارشاد در قبال تئاتر موهن به شهدا و اشاره به عقب ماندن حوزه گردشگری استان نسبت به اهداف مورد نظر،اعلام کرد که بیشتر از 4 سال بعنوان استاندار در لرستان نمی‌ماند.

به گزارش لرستان خبر، با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید دیری نگذشت که هوشنگ بازوند بعنوان استاندار لرستان جایگزین دهمرده شد.

بازوند که پیش از آن هم در دولت احمدی‌نژاد سابقه معاونت عمرانی استانداری لرستان را داشت این بار به لرستان آمد تا بعنوان فرد اول دولت تدبیر و امید در لرستان، سیاست‌های خود را برای توسعه این استان اجرایی کند.

بازوند در حالی در سال ۹۳ این مسند نشست که در دولت احمدی‌نژاد نیز تا مرز نشستن بر صندلی استانداری لرستان پیش رفته بود اما نهایتا این دهمرده بود که بجای صابری استاندار لرستان شد.

در هر صورت بازوند در ۳ سال و نیم گذشته کارنامه پر فراز و نشیبی داشته و همواره منتقدان و موافقان بسیاری داشته است.

بر این اساس در آستانه به پایان رسیدن عمر دولت یازدهم بر آن شدیم تا گفت‌وگویی با استاندار لرستان انجام داده و در مورد مسائل شخصی،کاری و وضعیت استان از وی سوالاتی بپرسیم.

آنچه می‌خوانید گفت‌وگوی تفصیلی تحریریه خبرگزاری فارس با هوشنگ بازوند استاندار لرستان است؛

 

پیش از هر چیز شاید بد نباشد گریزی به دوران جوانیتان زده و در مورد زندگی شخصی خود برایمان بگویید؟

سال ۵۹ و در زمان تحصیلم و با وجود سن بسیار کم به جبهه جنگ در مهاباد رفتم و در اوج درگیری‌ها، با یکی از فرماندهان سپاه منطقه آشنا شدم که این آشنایی به نوعی مسیر زندگی کاری من را تغییر داد.

 

بعد از چند سال که فارغ ‌التحصیل شدم به کرمان رفتم و در این شهر با یکی از خانواده‌های نهاوندی که اصلیت خرم‌آبادی داشت وصلت کرده و متاهل شدم.

در حال حاضر۳ فرزند پسر دارم که پسر بزرگم متأهل و مهندس معمار و پسر دومم نیز مهندس عمران است که هر دوی آن‌ها در شرکت‌های خصوصی مشغول به کار هستند و پسر کوچکم نیز دانش‌آموز سال دوم مقطع اول متوسطه است.

 

مشغله بسیار زیاد کاری تا چه اندازه‌ برای زندگی خصوصیتان مشکل‌زا شده است؟

به نظرم خیلی، در کشورمان مدیریت تا حدود بسیار زیادی بر اساس علم و علوم نیست و بیشتر بر اساس تجربه و توان بوده و به جای اینکه مدیریت‌هایمان مدیریت استراتژیک و برنامه‌ریزی باشند، پروژه محور است، اما این موضوع ایرادی نیست و در کشورهای در حال توسعه ناگزیر باید از این موضوع استفاده کرد و همین اقدام باعث فاصله گرفتن مدیران از خانواده‌هایشان می‌شود.

این موضوع باعث ایجاد خلعی در خانواده شده و همسر باید جور تمامی این سختی‌ها را بکشد و در خانواده ما نیز چنین موضوعی وجود داشته و لذا باید از همسرم بسیار تشکر کنم.

 

در حال حاضر خانواده استاندار لرستان کجا سکونت دارند؟

از زمان حضورم در لرستان خانواده‌ام مدتی در خرم‌آباد بودند و تا سال گذشته نیز فرزند کوچکم در خرم‌آباد مشغول به تحصیل بود، اما اکنون در تهران ساکن هستند .

مشغله کاری و دوری از خانواده تا چه حد موجب آزردگی اعضای خانواده از شما شده است؟

پسر کوچکم انتظار بیشتر از من انتظار دارد و بعضا از شرایط و مشغله زیادی که موجب دوری ما می‌شود گلایه می‌کند، اما در کل خانواده من با شرایط کنونی‌ کنار آمده‌اند.

 

اگر مایل باشید از این به بعد در مورد وضعیت استان و مسائل کاری صحبت کنیم؟

با کمال میل در خدمتم.

بعنوان اولین سوال در حوزه کاری بفرمایید که آیا نرخ بیکاری در لرستان را تا چه حد واقعی و قابل قبول می‌دانید؟(با توجه به اینکه انتقادات بسیار زیادی در زمینه کاهش نرخ بیکاری در لرستان وجود دارد)

بالاخره کشورها در بخش‌های مختلف تابع مقررات بین‌المللی هستند و مورد بیکاری نیز چنین موضوعی وجود دارد، و کشور ما تابع قوانین بین‌المللی بوده و این موضوع تنها مختص به این دولت نیست و در تمامی سال‌های گذشته نیز این موضوع را می‌توان مشاهده کرد بگونه‌ای که حتی رئیس مرکز آمار ایران تا چند ماه پیش به عنوان رئیس مرکز آمار در دولت گذشته مشغول به کار بود.

  در مورد استان لرستان نیز باید گفت که در ابتدای آغاز به کار دولت در استان بر اساس آمارهای رسمی حدود ۱۱۳ هزار بیکار وجود داشت.

از همان ابتدای فعالیت‌مان در لرستان با بررسی‌های دقیق دریافتیم که باید سالانه ۵ هزار میلیارد تومان در استان سرمایه‌گذاری شود تا بتوان وضعیت بیکاری لرستان را سامان بخشید، چرا که برای ایجاد هر شغل به مبلغی در حدود ۲۰۰ میلیون تومان نیازمند داریم.

از سوی دیگر سالانه ۱۲ هزار فرد جویای کار در استان لرستان به جمعیت بیکاران لرستان اضافه می‌شود، لذا باید علاوه بر ایجاد اشتغال برای این تعداد افراد جویای کار، شرایط را برای اشتغال و کاهش تعداد ۱۱۳ هزار انباشت بیکاری مهیا کرد.

 

در حال وضعیت نرخ واقعی بیکاری در لرستان چقدر است؟

بر اساس آخرین آمار از نظر نرخ بیکاری از رتبه سی‌و یکم کشوری به رتبه بیست و ششم رسیده‌ایم، اما همچنان در شرایط نامناسبی قرار داریم و رتبه کنونی لرستان مناسب نیست.

البته به صورت فصلی نرخ بیکاری استان در برخی از مواقع کمتر از میزان سالانه بوده، اما آمارهای کلی نشان‌دهنده کاهش ۴ یا ۵ رتبه‌ای بیکاری در لرستان دارد.

بر اساس آمارها لرستان جز استان‌هایی بوده که در ۶ ماهه اول سال ۹۵ در مقایسه با استان‌های مختلف با کاهش نرخ بیکاری مواجه شده است، با این وجود هنوز هم ۸۷ هزار بیکار در لرستان وجود دارد.

 

عده‌ای معتقدند کاهش نرخ بیکاری در لرستان به دلیل مهاجرت نیروی کار به استانهای دیگر است، با توجه به این موضوع وضعیت مهاجرت از لرستان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

بر اساس آمارها سالانه حدوداً ۷ هزار نفر از لرستان مهاجرت می‌کنند و این رقم در منطقه زاگرس میانی سالانه ۲۰ هزار نفر است.

با این تفاسیر هنوز هم معتقدم که حکومت اگر فکری برای استانهای زاگرس میانی همچون ایلام، چهارمحال بختیاری، کهکیلویه و بویراحمد، کرمانشاه، کردستان و لرستان نکند، مهاجرت‌های کنونی واقعاً فاجعه‌آور است.

 

به سراغ عملکرد کاری خودتان برویم، شفاف بگویید به عملکردتان در سال ۹۵ چه نمره‌ای می‌دهید؟

از میان حوزه‌های مختلف باید گفت در ۲ بخش اقتصادی و عمرانی فراتر از اهدافمان بوده‌ایم، اما در حوزه فرهنگی موفق نبوده و در حوزه اجتماعی هم مشکلاتی داریم.

 

در مورد حوزه فرهنگی این نکته قابل‌ذکر است که متولی این بخش تنها دولت نیست و بسیاری از نهادها و ارگان‌ها متولی این امر هستند و معتقدم که هیچ فعالیتی مهم‌تر از توسعه فرهنگی نیست، اما باید بدانیم توسعه فرهنگی باید همگام با توسعه اقتصادی حرکت کند.

با این وجود معتقدم مردم باید به عملکردمان نمره دهند و امیدواریم اقدامات صورت گرفته در سال گذشته بتواند گامی مناسب در جهت توسعه لرستان باشد.

 

شما از زمانی که استاندار شدید بر تبدیل شدن لرستان به مقصد گردشگری تاکید کرده‌اید،با این وجود عده‌ای معتقدند گزینه‌ای که برای مدیر کلی میراث فرهنگی استان انتخاب کرده‌اید تا کنون نتوانسته بخوبی در این مسیر گام بردارد.

در هر حال آیا توانستید به اهدافتان برای تبدیل شدن لرستان به مقصد گردشگری دست یابید؟

در مورد بخش اول سوال شاید حق با شما باشد،لذا باید بگویم با وجود اینکه توان زیادی برای توسعه گردشگری در لرستان گذاشتم و اقدامات زیادی نیز در این راستا صورت گرفته، اما اگر سؤال کنند که چه کاری  پس از گذشت ۴ سال در لرستان عقب‌مانده و به اهداف تعیین شده نرسیده با صراحت خواهم گفت حوزه گردشگری.

 

بدون شک برای تبدیل شدن به مقصد گردشگری احداث هتل در لرستان امری اجتناب ناپذیر است،بر این اساس چرا هتل‌های نیمه‌کاره خرم‌آباد بلاتکلیف مانده‌اند؟

در مورد هتل کیو باید گفت که با سرمایه‌گذار طرح صحبت داشتیم که وی اعلام کرده اخیراً با یک سرمایه‌گذار دیگر برای انجام کار به توافق رسیده است.

در رابطه با هتل بام نیز بنیاد تعهد داد که یک هتل در خرم‌آباد بسازد و قرار بر این بود پس از رایزنی‌های صورت گرفته هتل صخره‌ای را تملک کند، که به دلایل مختلفی یک سرمایه‌گذار دیگر اقدام به گرفتن این هتل کرد.

بر این اساس به بنیاد مستضعفان پیشنهاد داده شده که اقدام به تملک و تکمیل هتل شاپور خواست کند که در حال رایزنی‌های مورد نیاز برای تحقق این هدف هستیم.

با وجود احداث چندین هتل در خرم‌آباد هنوز برای تبدیل شدن به مقصد گردشگری هتل کم داریم.

 

یکی از عواملی که در جذب گردشگر و تبدیل شدن به مقصد گردشگری تاثیر می‌گذارد داشتن موزه است،بر این اساس چرا ساختمان سربازخانه به موزه تبدیل نمی‌شود؟

۱۱ میلیارد تومان برای پرداخت اعتبارات مورد نیاز به ارتش تأمین اعتبار شده که با تحقق این هدف شاهد تخلیه مهمانسرای ارتش خواهیم بود.

 پس از این کار ساختمان جنب مهمانسرا و مهمانسرای ارتش به موزه مردم‌شناسی تبدیل می‌شوند و امسال مصمم به اجرایی شدن این موضوع هستیم.

 در مورد ساختمان سربازخانه نیز باید گفت این ساختمان باید به هتل ۵ ستاره متناسب با ظرفیت‌های مجموعه قلعه فلک الافلاک تبدیل شود که در این راستا رایزنی‌هایی نیز با یک سرمایه‌گذار ایرانی مقیم خارج صورت گرفته و این فرد آمادگی خود را برای سرمایه‌گذاری ۱۵ میلیارد تومانی در این مجموعه اعلام کرده است.

 اما این هدف زمانی محقق خواهد شد که وضعیت پرداخت اعتبارات به ارتش مشخص شود.

با تبدیل شدن سرباز خانه به هتل ،سرمایه‌گذار مربوطه گردشگر مورد نیاز این هتل را نیز خود به استان لرستان می‌آورد و مطمئناً این موضوع در راستای تبدیل لرستان به مقصد گردشگری بسیار موثر خواهد بود.

 

حواشی زیادی پیرامون واگذاری ساختمان سربازخانه برای تبدیل شدن به هتل وجود دارد و عده‌ای معتقدند این کار به صلاح نیست و تحت هیچ شرایطی نباید صورت پذیرد، نظرتان در این‌باره چیست؟

توسعه حواشی و هزینه دارد و من باید هزینه توسعه را بدهم و ای کاش استانداران قبلی لرستان را این هزینه را می‌دادند، اما من مسئول اشتغال هستم و مطمئنا تمامی اقداماتم در جهت توسعه لرستان و ایجاد اشتغال هستند.

مطمئنا با واگذاری سربازخانه به بخش خصوصی نه تنها جایگاه ولایت از بین نمی‌رود، بلکه شاهد توسعه بیش از پیش آن نیز خواهیم بود چنانکه هر ساله در ایام عاشورا گردشگرانی که در این هتل مستقر شوند با آداب و رسوم عاشورایی مردم خرم‌آباد نیز آشنا می‌شوند.

در این زمینه به صراحت می‌گویم که با تبدیل شدن سربازخانه به هتل، جایگاه ولایت حفظ می‌شود و عزاداران حسینی در همان محل همیشگی عزاداری خواهند کرد.

 

بسیاری معتقدند که روند توسعه از سوی کارکنان دستگاه‌ها مختل می‌شود و فاصله شعار تا عمل در این زمینه زیاد است،از نظر شما چرا بدنه دستگاه‌های اجرایی همچنان در روند توسعه مانع‌تراشی می‌کنند؟

 

این موضوع کاملاً درست بوده و برای پیشرفت و توسعه یک استان باید توسعه را از دولت به بخش خصوصی منتقل کنیم، اما تحقق این مهم زمان‌بر بوده و مطمئناً با موانع و چالش‌هایی نیز روبروست.

برای تحقق این هدف در ابتدا باید افکار عمومی حضور بخش خصوصی را پذیرفته و تنگ‌نظری‌ها را کنار بگذار که خوشبختانه در استان این موضوع به خوبی در میان مردم رواج یافته ایت.

از سوی دیگر باید نخبگان و سیاسیون را راضی کرده که این مهم نیز با وجود موانع امکان پذیر بوده و می توان این افراد را همراه کرد.

با این وجود سدی که در بدنه دولت در مقابل با سرمایه‌گذاری قرار دارد، سد سختی بوده و به نظرم برای اصلاح این امر نیازمند به زمان هستیم.

هنوز نتوانسته‌ایم از سد کارکنان دولت که در مقابل بخش خصوصی مقاومت می‌کنند عبور کنیم اما این موضوع دوران گذر بوده و باید سپری شود.

خیلی بد است که توسعه را با گدایی جلو ببریم و باید شرایطی به وجود آید که ثروت به لرستان سرازیر شود.

 

یکی از حواشی استان لرستان در سال ۹۵ که خاطر بسیاری از مردم و مسوولان را نیز آزرده کرد بحث اجرای تئاتر موهن به شهدا بود،لذا  از عملکرد مدیرکل ارشاد لرستان در برخورد با موضوع تئاتر توهین‌کننده به شهدا چقدر راضی هستید؟

بنده تئاتر را دیدم و محکوم می‌کنم و به هیچ عنوان حرکت مناسبی نبود چرا که حقیقتا در جبهه‌ها چنین موضوعاتی را نداشتیم.

  در مورد مدیرکل ارشاد استان نیز در این زمینه گلایه‌هایمان را شخصاً با وزیر ارشاد گفتم اما به هر حال وی مصلحت‌های خاص خود را داشته است.

 

در هر حال چند بار به حنان گفتم که عذرخواهی کن، و وی عذرخواهی هم کرد، اما عذرخواهی این فرد خیلی شفاف نبود، این در حالی است که اگر آدم در مقابل کوتاهی‌هایش عذرخواهی کند هیچ مشکلی پیش نمی‌آید و خیلی از این اتفاق متأسف شدم.

 

بسیاری عقیده دارند انتصابات با فشار زیاد احزاب سیاسی و نمایندگان استان در مجلس صورت می‌گیرد، بر این اساس تا چه اندازه در انتصاب‌ها در استان مستقل عمل می‌کنید؟

در انتصابات خودم تصمیم می‌گیرم، با وجود اینکه برخی از احزاب و نمایندگان از این موضوع گلایه‌مند هستند، اما تا حدود بسیار زیادی خودم تصمیمات نهایی را در این راستا می‌گیرم.

 

بعنوان سوال آخر،اگر دولت بعد خواهان ادامه فعالیت شما در لرستان باشد،آیا استاندار لرستان می‌مانید؟

 

این تصمیم را دولت می‌گیرد، اما به نظرم ماندن در لرستان دیگر کافی است، چرا که در این چند سال برای توسعه لرستان توان زیادی در جهات مختلف گذاشتم که به نظرم کافی است و لذا در دولت بعدی حتی اگر خواهان ادامه حضورم به عنوان استاندار در لرستان باشند،در لرستان نمی‌مانم.

مصاحبه و تنظیم: سعید سرشار

منبع: فارس

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات