زباله‌های عفونی حاوی بسیاری از عوامل بیماری‌زا است که متاسفانه این روزها شاهد رها سازی این زباله‌ها توسط برخی مطب‌های پزشکی در شهر خرم‌آباد هستیم.

به گزارش لرستان خبر، علی‌رغم اینکه بیمارستان یا مطب‌های پزشکی مکانی برای سلامت انسان به شمار می‌رود اما متأسفانه در شهر خرم‌آباد برخی مطب‌های پزشکی خود تهدیدی برای سلامت مردم شده است.

 

ساکنان منطقه پل شهدای خرم‌آباد و عابرانی که از این منطقه گذر می‌کنند با دیدن خون و پنبه‌های خونی، سرنگ‌های آلوده و باندهای کثیف به‌جای آغاز یک روز پرنشاط رنگ از رخسارشان می‌پرد.

رهاشدن زباله های عفونی در خیابان

با توجه به اینکه زباله‌های عفونی ازجمله زباله‌های ویژه‌ای هستند که حاوی بسیاری از عوامل بیماری‌زا است و میزان آلودگی‌شان بالا بوده و باید به‌صورت ویژه و جدا از سایر زباله‌ها معدوم و از انتشار آن‌ها در محیط‌زیست جلوگیری شود اما متاسفانه این زباله‌ها در سطح شهر و در کنار ساختمان‌های پزشکی مشاهده می‌شود.

اقدام تأمل‌برانگیز مطب پزشکی در خیابان شهدای خرم‌آباد در حالی است که بر اساس قانون مدیریت پسماند تفکیک و امحای زباله عفونی بر عهده بیمارستان‌ها بوده و این زباله‌ها باید قبل از امحا ضدعفونی شده و سپس نسبت به امحای آن‌ها اقدام شود.

نگرانی مردم از آلودگی زباله‌های رها شده

با توجه به اینکه رهاسازی زباله‌های عفونی در مرکز شهر آلودگی و بیماری‌هایی برای مردم در پی دارد سبب نگرانی ساکنان منطقه پل شهدای خرم‌آباد شده این در حالی است که فقدان مدیریت صحیح در جمع‌آوری و دفع بهداشتی زباله‌های عفونی می‌تواند در بروز بحران‌های زیست محیطی نیز نقش بسزایی داشته باشد.

زباله‌های عفونی و زیان‌آور ناشی از بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی، درمانی، آزمایشگاه‌های تشخیص طبی، خانه‌های بهداشت، بیمارستان‌ها، پلی کلینیک‌های پزشکی، مطب پزشکان و درمانگاه‌های پزشکی و سایر مراکز که به‌عنوان مکان‌های تولیدکننده زباله‌های عفونی به شمار رفته به دلیل بالا بودن آثار خطرناک و مضر بودن نیاز به مراقبت ویژه دارد از طرفی با توجه به پراکندگی این اماکن، جمع‌آوری صحیح و سیستماتیک این‌گونه زباله‌ها باید مورد توجه مسئولان مربوطه باشد.

زباله‌های عفونی ناقلان بیماری‌ها و میکروب‌ها بوده و اگر در سطح شهر رها شده و به‌درستی نسبت به امحاء این زباله‌ها اقدام نشود به طور قطع نه‌تنها مأموران جمع‌آوری زباله بلکه مردم محل و حتی عابران نیز از آلودگی و خطرات این زباله‌ها آسیب‌دیده و بیمار خواهند شد.

بی‌خبری مسئولان مرکز بهداشت از رهاسازی زباله‌های عفونی

محمد بیرانوند رئیس مرکز بهداشت خرم‌آباد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: تاکنون مشاهده نکردیم مطب‌های پزشکی زباله‌های عفونی خود را در خیابان رها ‌کنند اگر این مسئله صحت داشته باشد برخورد لازم با متخلفان صورت می‌گیرد.

وی افزود: در راستای قانون پسماند به‌خوبی عمل می‌شود و مطب‌هایی که توجهی به این قانون ندارند و زباله‌های خود را در خیابان رها می‌کنند محیط‌زیست می‌تواند اقدام به پلمپ مطب‌های پزشکی متخلف کند.

رئیس مرکز بهداشت خرم‌آباد عنوان کرد: پسماندهای عفونی و بیمارستانی در مرحله نخست بی‌خطر سازی می‌شود و پس‌ از آن با زباله‌های معمولی در مرکز سایت زباله دفن می‌شوند.

پملب مطب پزشکان متخلف

وی بیان کرد: برای جمع‌آوری پسماندهای بیمارستانی خود پزشکان ورود کرده‌اند؛ با مطب‌های پزشکی که کار رهاسازی زباله در داخل شهر را دارند برخورد می‌شود و اگر سلامت مردم درخطر باشد مطب‌های مربوطه را پلمپ می‌کنیم.

توکل شاکرمی مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت خرم‌آباد نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: مستند پسماندهای رها شده توسط مطب‌های پزشکی ارسال شود تا گشت‌های نظارت به منطقه مربوطه فرستاده شود و صحت موضوع را بررسی کنند.

وی افزود: مطب‌های پزشکی با شبکه پسماند قرار داد دارند و پسماند نیز زیر نظر شهرداری است که اقدام به جمع آوری زباله‌های مطب‌های پزشکی و امحا آنها می‌شود.

مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت خرم‌آباد عنوان کرد: چنانچه مطب پزشکی تخلف کند و زباله‌های خود را در سطح شهر رها کند معرفی به دادگاه می‌شود.

به خطر انداختن سلامت مردم و محیط‌زیست مسئله پیش‌پاافتاده‌ای نیست که به‌سادگی از کنار آن گذشت، به‌طور یقین استمرار این موضوع سلامت شهروندان را با خطر مواجه می‌کند که  امید است مسئولان مربوطه هرچه سریع‌تر به این موضوع رسیدگی و با عاملان این فاجعه زیست‌محیطی برخورد جدی و قانونی داشته باشند.

گزارش از فاطمه بیرانوند

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات