گزارشی از سرنوشت نامعلوم کارخانه خوروسازی در بروجرد؛

کارخانه زاگرس خودرو بروجرد 6 سال است که نیمه تعطیل بوده و اسفند 95 حدود 43 کارگر باقیمانده این کارخانه اخراج شدند، بی توجهی و بی تفاوتی برخی از مسئولان سبب شده تا کارگران از بیکاری رنج ببرند و رونق و احیای این کارخانه تنها در حد حرف و شعار باقی بماند.

به گزارش لرستان خبر، طی چند سال اخیر کارخانه های زیادی از شهرستان بروجرد با مشکل تعطیلی و اخراج کارگران همراه بوده اند، کارخانه هایی که روزگاری چرخ تولید در آنها می چرخید اما به دلیل رکود این کارخانه ها یکی پس از دیگری تعطیل و بر هر یک از واحدها قفل محکمی زده شد.

 

با توجه به این که بیش از 35 درصد صنایع استان لرستان در شهرستان بروجرد قرار دارد اما طی چند سال اخیر حدود 60 درصد این صنایع تعطیل و نیمه تعطیل و مابقی با ناله های بی رمق و با حداقل ظرفیت مشغول به کار هستند.

 

کارخانه زاگرس خودرو یکی از کارخانه های بزرگ بروجرد است که در 250 هکتار از بخش اشترینان واقع  شده است، در سال 75 این کارخانه کار خود را آغاز کرد و در سال 81 بود که نخستین محصول این کارخانه با نام "پروتون" وارد بازار شد.

با فعالیت این کارخانه بسیاری از جوانان بیکار اشترینان و بروجرد که حدود 480 کارگر بودند مشغول به کار شدند، کارخانه ای که با تولید خودرو و اشتغال جوانان سبب شد تا چرخ زندگی هر یک از کارگران بچرخد.

 

مونتاژ خودروهای دیگر از فعالیت های این کارخانه بود و رونق در این کارخانه به اوج خود رسیده بود که 10 سال پس از تولید و فعالیت در سال 91 این کارخانه با مشکلات مالی روبرو شد و زمزمه های تعدیل نیرو و تعطیلی به میان آمد.

 

در سال 91 بود که این کارخانه یکباره 400 نفر از کارگران خود را با سابقه های مختلف اخراج کرد و به آنها وعده داد که به محض رفع مشکلات مالی این واحد دوباره رونق می گیرد، قرار بود این تعطیلی به یک سال نکشد و کارگران دوباره وارد بازار کار شوند.

 

2 سال بعد از تعطیلی این کارخانه رنگ آمیزی پراید در این کارخانه رونق گرفت و در کنار آن مونتاژ MVM با ظرفیت و فعالیت محدودی انجام می شد اما طولی نکشید که این فعالیت هم در اسفند 94 متوقف شد و تنها حدود 70 کارگر و نگهبان در این کارخانه فعالیت داشتند اما تولیدی در این کارخانه صورت نمی گرفت.

 

اوایل سال گذشته بود که خبرهای مبنی بر تعطیلی کامل زاگرس خودرو بروجرد به میان آمد که قرار شد عظیم خودرو وارد کار شود و بخشی اعظمی از سهام این شرکت را خریداری و ظرف چند ماه این کارخانه راه اندازی و کارگران مشغول به کار شوند.

زاگرس خودرو هم ترمز کرد!

اما این کار که صورت نگرفت هیچ، اواخر اسفند ماه 95 بود که 43 نفر باقیمانده کارگران این کارخانه هم اخراج شدند و هنوز سرنوشت این کارخانه برای تولید معلوم نیست و تنها آنچه که از این کارخانه شنیده می شود وعده ها و شعارهایی است که تا کنون عملی نشده است.

 

قرار بود در فروردین سال 96 این کارخانه با حضور وزیر صنعت و معدن تعیین تکلیف شود  و قرار است سرمایه گذار جدید کار خود را آغاز کند.

 

متاسفانه احیای این کارخانه تا کنون فقط در حد حرف بوده و بسیاری از مسئولین استانی و شهرستانی گرچه وعده راه اندازی مجدد را داده اند ولی تا کنون این اتفاق رخ نداده است.

 

"علی کورانی فر" فرماندار بروجرد در گفت و گو با بازتاب بروجرد گفت: نمی توان زمان دقیقی را برای احیای دوباره این کارخانه عنوان کرد اما تلاش می شود تا هرچه زودتر رونق در این کارخانه صورت گیردد.

 

وی اضافه کرد: در گام اول قرار است مونتاژ انجام شود و در حال رایزینی با چند شرکت خودروسازی هستند تا دوباره این کارخانه در بروجرد احیا شود.

 

"قدرت اله سعادتی" رئیس تامین اجتماعی بروجرد در این راستا گفت: اسفند ماه سال گذشته 43 نفر از کارگران کارخانه زاگرس خودرو بروجرد اخراج شدند و برای دریافت بیمه بیکاری به تامین اجتماعی مراجعه کردند.

 

وی اضافه کرد: بسیاری از کارگران این کارخانه طی سالهای اخیر بیکار شده و آخرین گروه این کارخانه اسفند اخراج شدند.

 

در ادامه "عبدالعلی گیوه کی" سرپرست اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد گفت: هم اکنون 68 کارگر در این کارخانه فعالیت دارند اما عملا هیچ تولیدی در این واحد صورت نمی گیرد اما این کارخانه قراردادی را با زامیاد قرار است منعقد کند که با اجرای این کار 70 کارگر بازگشت به کار می شوند.

 

وی اضافه کرد: همچنین قرار است قراردادی در راستای رنگ آمیزی خودروی پراید با پارس خودرو بسته شود که با منعقد شدن هر یک از این قراردادها کارگران زیادی مشغول به کار می شوند.

 

گیوه کی با اشاره به این که هم اکنون 70 درصد سهام این کارخانه را عظیم خودرو خریداری کرده افزود: به زودی عظیم خودرو مالک اصلی این کارخانه می شود و پیش بینی می شود که امسال بخش هایی از کارخانه راه اندازی گردد.

 

به گزارش بازتاب بروجرد آمارهای ارائه شده از اخراج کارگران متفاوت است و با وجود این که این کارخانه هم اکنون تعطیل است اما برخی از مسئولین شهرستانی تلاش دارند تا به ظاهر نشان دهند این کارخانه فعالیت دارد و کارگران زیادی در آن مشغول به کار هستند که امیدواریم هر چه زودتر تکلیف این کارخانه مشخص شود و تا با تولید کارگران هم بازگشت به کار شوند.

 

انتهای پیام/

منبع: بازتاب بروجرد

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات