رئیس هیئت‌مدیره کانون سنگ ایران و عضو کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی ایران از بیکاری ۳۵ هزار نفر در حوزه صنعت سنگ طی چهار سال گذشته خبر داد.

به گزارش لرستان خبر، محسن قیاثوند با بیان اینکه چهار سال از عمر دولت آقای روحانی گذشت و متاسفانه ما امروز شاهد تعطیلی بخش عمده ای از واحدهای سنگ بری کشور هستیم اظهار داشت: بیش از ۵۰ درصد از واحدهای سنگ بری  کشور کاملا تعطیل شده است.

۳۵ هزار نفر در حوزه صنعت سنگ کشور بیکار شدند

وی با بیان اینکه قریب به ۳۵ هزار نفر در این حوزه از کار بیکار شدند و یک تعدیل بی سابقه در صنعت سنگ کشور را داشته ایم عنوان کرد: متاسفانه اینها همه حاصل سیاست های انقباضی و رکود بی سابقه ای بوده که تبدیل به رکود تورمی شده است.

رئیس هیئت‌مدیره کانون سنگ ایران و عضو کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه در رکود تورمی، دیگر بازی، بازی برد و باخت مثل اقتصاد تورمی نیست و بازی مرگ و زندگی مثل اقتصاد رکودی نیست گفت: در اقتصاد رکود تورمی آنچه اتفاق می افتدد مرگ همه بنگاهها است.

قیاثوند با بیان اینکه امروز مشاهده می شود که بنگاههای مختلف اقتصادی در بخش های مختلف بلااستثنا محکوم به مرگ و فنا هستند گفت: از بانک ها و موسسات مالی گرفته تا بخش مسکن و تولید کنندگان این حوزه، بخش خدمات، تجاری و سایر صنوفی که در حال فعالیت بودند متاسفانه در این چند سال وضعیت بسیار بغرنج و بی سابقه ای را پیدا کردند.

هر روز شرایط بر تولید سخت تر می شود

وی با اشاره به تاکیدات فراوان مقام معظم رهبری در بیش از ۱۰ سال گذشته و شعارهای اقتصادی ایشان گفت: آنچه که امروز شاهد آن هستیم پسرفت در حوزه اقتصادی است، گرچه این امر عوامل متعددی دارد اما متاسفانه علیرغم اینکه شعارهای فراوانی در دولت، مجلس و قوای مختلف داده می شود اما در عمل شرایط و کمک های مناسبی را شاهد نیستیم.

رئیس هیئت‌مدیره کانون سنگ ایران و عضو کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه رکود تورمی بلند مدتی که در چهارسال گذشته گریبانگیر کشور شد متاسفانه صنعت سنگ و صنایع معدنی را به شدت با آسیب مواجه کرد گفت: جمع کردن این شرایط تقریبا محال شده است.

قیاثوند با تاکید بر اینکه این وضعیت، وضعیتی نیست که بتوان آینده مناسب و خوبی را در این حوزه پیش بینی کرد و این شرایط را ما در سال های آتی هم خواهیم دید گفت: گرچه باید این اصل را بپذیریم که ایرادهای ساختاری و عظیم در حوزه های مختلف اقتصادی آنقدر بزرگ هستند که با یک دولت و دو دولت رفع نخواهد شد، اما متاسفانه از آنجایی که نگاه دولت ها مقطعی و چهارساله است و در چارچوب برنامه های بلند مدت کار نمی کنند لذا دولت ها می آیند و می روند و هر روز شرایط برای تولید سخت تر می شود.

دیواری کوتاه تر از تولید در کشور وجود ندارد

وی با بیان اینکه دیواری کوتاه تر از تولید ظاهرا در این کشور وجود ندارد تصریح کرد: همه وعده می دهند و دم از شعار تولید، رونق تولید، بخش خصوصی و ایجاد فضای مناسب کسب و کار می زنند اما در عمل متاسفانه نه در اجرای اصل ۴۴ و نه در اجرای دقیق هدفمندی یارانه ها و نه در توسعه بازار و فضای کسب نمره قبولی را دریافت نکرده ایم.

رئیس هیئت‌مدیره کانون سنگ ایران و عضو کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه مجموعه این عوامل یعنی کاهش تولید و کاهش تولید به معنای کاهش ثروت کشور، کاهش تعداد کارگران و نیروهای کار و ... است گفت: من مانده ام که چرا دولت محترم علیرغم اینکه همه جامعه متوجه شده اند که در شرایط اقتصادی بسیار بدی و رکود تورمی به سر می بریم هیچ برنامه مشخصی برای خروج از این وضعیت نه ارائه داده و نه اجرا و عملیاتی کرده است.

نقد برنامه های کاندیداها توسط بخش خصوصی

قیاثوند با تاکید بر اینکه این امر نقطه آشیلی بوده که دولت روحانی نتوانست آن را مدیریت کند و اجازه ندهد به عنوان یک چالش اساسی در انتخابات پیش روی  آن نباشد گفت: ما به عنوان بخش خصوصی دنبال مدیران و روسای جمهور و کاندیداهایی هستیم که افکار، رفتار، منش و برنامه های آنها در مسیر تولید و رونق تولید باشد و از طرفی مراقب هستیم که  گول وعده های کوتاه مدت و وعده هایی که عملا ظرفیت اجرای آن در کشور نیست را نخواهیم خورد و تکلیف داریم در حد توان در این زمینه روشنگری کنیم و با استفاده از فرصت بسیار عظیم مجازی تشکل های مختلف به طور حتم برنامه هایی را که کاندیداها ارائه می دهند نقد خواهیم کرد و کمک برای انتخاب اصلح به ویژه در حوزه اقتصادی خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه در حوزه اقتصاد بدون تعارف چالش اساسی داریم و دشمن نیز در این نقطه متمرکز شده و در واقع اهداف و سیاست های خصمانه خود را با فشار بر اقتصاد کشور دنبال می کند گفت: در چنین شرایطی که در ساخت موشک، سلاح های نظامی در شرایط ایدالی قرار گرفتیم در حوزه تولید نیز باید در این شرایط قرار بگیریم.

رئیس هیئت‌مدیره کانون سنگ ایران و عضو کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر اینکه امیدواریم با شرایطی که پیش می آید در تعیین نفر اصلح و کسی که برنامه های اقتصادی دقیق، درست و قابل اجرایی دارد بتوانیم بهترین گزینه ممکن را انتخاب کنیم و امیدواریم این اتفاق رخ دهد و شاهد اولین فرصت برای نجات اقتصاد کشور باشیم.

 

انتهای پیام/

منبع: مهر

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات