جزئیات نتایج پایش کسب‌و کار در پاییز سال 95 روز گذشته از سوی اتاق ایران منتشر شد.

به گزارش لرستان خبر، نتایج این پژوهش ملی نشان می‌دهد در پاییز 1395 نمره شاخص ملی کسب و کار در این فصل 5.86 بوده است که هر چه رقم پایین‌تر باشد، نشان‌دهنده بهبود محیط کسب‌و کار است. نمره 5.86 که برای وضعیت شاخص کسب و کار در فصل سوم سال گذشته به دست آمده اندکی بهتر از وضعیت این شاخص در آخرین ارزیابی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در تابستان 1395(با میانگین 5.93) بوده است. این ارزیابی بیانگر آن است که از نظر فعالان اقتصادی مشارکت‌کننده در این پایش، محیط کسب وکار ایران در پاییز 1395در مقایسه با ارزیابی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در فصل مشابه سال قبل یعنی پاییز 1394 با میانگین 6.04 اندکی مساعدتر شده است.

از سوی دیگر نتایج این تحلیل نشان می‌دهد در پاییز 1395 فعالان اقتصادی مشارکت‌کننده در این پایش 3مولفه «دشواری تامین مالی، بی‌‏ثباتی و غیرقابل پیش‌‏بینی بودن قیمت‌‏ها و بی‌‏ثباتی سیاست‌ها، مقررات و رویه‌های اجرایی ناظر به کسب وکار» را نامناسب‌‏ترین و در مقابل 3مولفه «محدودیت‌ دسترسی به برق، محدودیت‌ دسترسی به سوخت و محدودیت‌های دسترسی به ارتباطات» را مناسب‏‌ترین مولفه‌های محیط کسب وکار کشور نسبت به سایر مولفه‌ها ارزیابی کرده‏‌اند.

همچنین براساس یافته‌های این طرح در پاییز1395 سه استان «کهگیلویه و بویراحمد، کردستان و ایلام» به ترتیب دارای بدترین وضعیت محیط کسب وکار و 3 استان «مازندران، تهران و گیلان» به ترتیب دارای بهترین وضعیت محیط کسب وکار نسبت به سایر استان‌ها ارزیابی شده‌‏اند. عدد شاخص برای حدود 75درصد استان‌های کشور از رقم شاخص ملی فضای کسب و کار بالاتر بوده که نشانگر وضعیت نامناسب این شاخص در اکثر استان‌ها نسبت به شاخص ملی است. به طوری که براساس نتایج به دست آمده، شاهد وضعیت نامساعد شاخص‌های کسب وکار در استان‌های«آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، خوزستان، زنجان، سیستان و بلوچستان، قزوین، قم، کردستان، کرمان، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، مرکزی، هرمزگان و همدان، گلستان، البرز و یزد» هستیم.

 

اتاق مسوول پایش کسب و کار

طبق ماده 4 قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار، اتاق‌ها موظف هستند برای اطلاع سیاست‌گذاران از وضعیت محیط کسب وکار در کشور، شاخص‌های ملی محیط کسب‌وکار در ایران را تدوین و به طور سالانه و فصلی حسب مورد به تفکیک استان‌ها، بخش‌ها و فعالیت‌های اقتصادی سنجش و اعلام کنند. بر همین اساس اتاق ایران با همکاری کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی که تجربه اجرای 6 سال مطالعه محیط کسب وکار در جامعه محدود را دارند، اجرای طرح ملی پایش محیط کسب وکار در اواخر سال 1395را با همکاری اتاق‌های تعاون و اصناف ایران در دستور کار خود قرار داد. این نخستین گزارش فصلی است که اتاق ایران براساس روش توسعه‌یافته مورد استفاده مرکز پژوهش‌های مجلس و با رویکرد تلفیق داده‌های پیمایشی با داده‌های آماری براساس نظریه عمومی کارآفرینی شین ارائه می‌کند. با آغاز پایش کسب‌وکار از سوی اتاق ایران، دیگر مرکز پژوهش‌های مجلس وظیفه‌یی در این زمینه ندارد و از این به بعد اتاق ایران به طور فصلی و مستمر این پایش را بر مبنای داده‌های پیماشی از فعالان اقتصادی و داده‌های آماری از مراجع رسمی، این شاخص را مورد بررسی و نتایج آن را اعلام خواهد کرد.

شاخص ملی محیط کسب و کار از طریق انجام محاسبات روی 70 نماگر که شامل 28مولفه پیمایشی و 42مولفه آماری که از عوامل مختلف و قابل احصای موثر بر اداره واحدهای تولیدی در ایران معرفی شده است، حاصل می‌شود. 42مولفه آماری نیز شامل«محیط نهادی و محیط اقتصادی» است که محیط نهادی 6 نماگر ازجمله محیط سیاسی(تاثیر عوامل سیاسی- امنیتی بر اداره بنگاه‌ها)، محیط علمی- آموزشی(مهارت و تحصیلات نیروی انسانی)، محیط فرهنگی(فرهنگ، رضایت‌مندی و فرهیختگی نیروی انسانی)، فن‌آوری و نوآوری، محیط قانونی و حقوقی(حاکمیت قانون، تضمین‌های حقوق مالکیت و عملکرد دادگستری) ساختار و عملکرد دولت را در بر می‌گیرد. محیط اقتصادی نیز 4نماگر«محیط کلان(ثبات اقتصادی)، ساختارهای اشتغال، محیط مالی(تامین مالی)، محیط جغرافیایی و ساختار تولید» را در برمی‌گیرد.

 

نتایج شاخص استانی

براساس نتایج این پایش در پاییز1395 وضعیت محیط کسب وکار در بخش صنعت و معدن در مقایسه با دو بخش کشاورزی و خدمات نامناسب‌تر ارزیابی شده و در بین رشته فعالیت‏‌های اقتصادی نیز رشته فعالیت عمده‌فروشی و خرده‌فروشی، تعمیر وسایل(صادرات و واردات) و رشته فعالیت مالی و بیمه نیز به ترتیب بدترین و بهترین وضعیت کسب و کار را در مقایسه با سایر رشته فعالیت‏‌های اقتصادی در کشور داشته‏‌اند. نتایج ارزیابی طرح پایش در پاییز 1395 نشان می‌دهد از منظر وضعیت مولفه‌های محیط کسب‌وکار استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، کردستان و ایلام دارای محیط کسب وکار نامساعدتر و استان‌های مازندران، تهران و گیلان دارای محیط کسب وکار مساعدتری نسبت به سایر استان‌ها بوده‌اند. قابل ذکر است که عدد شاخص برای حدود 75درصد استان‌های کشور از رقم شاخص ملی فضای کسب و کار بالاتر بوده که نشانگر وضعیت نامناسب این شاخص در اکثر استان‌ها نسبت به شاخص ملی است.

 

انتهای پیام/

منبع: تعادل

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات