اکثر شهربازی‌های استان لرستان به دلیل نداشتن امکانات تفریحی به‌روز و استاندارد تعطیل شده و به مخروبه‌ای بیش تبدیل شده‌اند.

به گزارش لرستان خبر، امروزه با توجه به زندگی شهرنشینی و همچنین کاهش تحرک در بین خانواده‌ها لازم است کودک بخشی از اوقات خود را در فضای آزاد و پر از نشاط و شادابی طی کند، لذا داشتن وسایل و امکانات تفریحی در شهرها، جزئی جدایی‌ناپذیر از زندگی شهری شده و تا حدی برای جوامع عصر حاضر مهم است که مسئولان مرتبط با این موضوع حاضر به سرمایه‌گذاری‌های کلان در جهت رضایتمندی شهروندان و صد البته درآمدزائی برای زیرمجموعه خویش هستند.

لرستان استانی است که کمتر کسی به فکر نشاط کودکان و مطالبات به حق آنهاست و اکثر شهربازی‌های این استان به دلیل نداشتن امکانات تفریحی به‌روز و استاندارد تعطیل شده و به مخروبه‌ای بیش تبدیل شده‌اند و در شرایط کنونی نمی‌توان لرستان را استانی دوستدار کودک یا شهروند توصیف کرد!

 باید اضافه کرد که کمبود شهربازی‌ در این استان و روی آوردن اکثر کودکان به بازی با گوشی‌های هوشمند فاجعه فرهنگی به بار می‌آورد و مسئولان باید در این خصوص تمهیداتی بیندیشند.

شهربازی سهم فراموش شده کودکان لرستانی است

علی حقی، یکی از شهروندان خرم‌آبادی با گلایه از مسئولان لرستانی در خصوص بی توجهی به کودکان و شرایط سنی حساس آنها، اظهار کرد: متاسفانه سهم فرزندان ما از شهرهای بازی و کودک در استان کمی بیشتر از هیچ است و این قضیه جای تأسف دارد.

وی ادامه داد: مسئولین استان بی‌توجه به استاندارد بودن وسائل بازی مستقر در شهربازی‌ها هستند و باید به آنان گوشزد کرد که  بروز حوادث احتمالی شاید منجر به مرگ کودک و یا نقص یکی از اعضای بدن وی شود که تا پایان عمر گریبان‌گیر خواهد بود.

حقی افزود: نه تنها تنوع وسائل بازی در شهربازی‌های استان کم است بلکه با یک نگاه متوجه فرسوده و غیر استاندارد بودن آنها خواهید شد.

این شهروند خرم‌آبادی اضافه کرد: من و همسرم از اینکه فرزندانمان از این وسائل غیر استاندارد استفاده کنند ترس داریم و ترجیح می‌دهیم یک‌سری از لذت‌های دوران کودکی فرزندانمان فدای بی‌توجهی مسئولان شود.

وی یادآور شد: در حالی‌که در برخی از استان‌ها کودکان از بهترین امکانات رفاهی و تفریحی در شهربازی‌ها بهره‌مند هستند، فرزندان ما باید در کنج خانه با موبایل و غول فضای مجازی اوقاتشان را بگذرانند.

حقی گفت: فکر نمی‌کنم تعداد کودکان لرستانی آنقدر کم باشند که تنها به وجود تعداد اندکی شهربازی بسنده کرد!

از ۱۵ شهربازی لرستان تنها دو مورد استاندارد هستند

مرضیه قنبریان مدیرکل استاندارد لرستان در این باره به خبرنگار ایسنا گفت: ۵ شهربازی در شهر خرم‌آباد وجود دارد که مجموعاً دارای ۸۳ وسیله بازی هستند.

وی تصریح کرد: سه شهربازی مرکز لرستان به طور کامل تعطیل هستند و دو مورد دیگر در حال استانداردسازی وسایل بازی هستند.

قنبریان ادامه داد: شهرستان بروجرد نیز دارای دو شهربازی فدک و ساعت خوش بوده که شهربازی فدک مجوز استاندارد برای ۱۰ وسیله را دریافت و فعال بوده و استانداردسازی ساعت خوش نیز در حال انجام است.

مدیرکل استاندارد استان اظهار کرد: ۲۹ وسیله بازی در سه شهربازی شهرستان دورود وجود دارد که بازرسی‌های اولیه در آنها صورت گرفته و وسایل آنها در مرحله رفع نواقص و استاندارد‌سازی هستند.

در 4 شهرستان لرستان تنها یک شهربازی وجود دارد

وی یادآور شد: در هر کدام از شهرستان‌های الیگودرز، الشتر، ازنا و پلدختر تنها یک شهربازی وجود دارد و مجموع وسایل بازی مستقر در این اماکن، 20 مورد است.

قنبریان اضافه کرد: همچنین یک شهربازی در شهرستان کوهدشت وجود دارد که وسایل آن استاندارد بوده و 4 وسیله بازی در آنجا مستقر است.

مدیرکل استاندارد لرستان افزود: شهربازی‌ها بعد از دریافت مجوز یک ساله باید هر 3 ماه یک بار درخواست بازرسی دهند تا شرکت بازرسی استانداردسازی، وسایل بازی مستقر در آنها را مورد بازرسی قرار دهد.

شهرداری را در جریان استاندارد نبودن شهربازی‌ها قرار داده‌ایم

وی گفت: به شهرداری‌های هر کدام از شهرستان‌های استان در مورد استاندارد نبودن وسایل بازی مستقر در شهربازی‌ها تذکرات لازم را داده‌ایم تا بهره‌بردار نسبت به استانداردسازی آنها اقدام کند.

شهربازی در فرآیند جامعه‌پذیری کودکان نقش مهمی دارد

فرهاد طهماسبی یکی از جامعه‌شناسان لرستانی با اشاره به نقش شهربازی در فرآیند اجتماعی شدن کودکان، اظهار کرد: در کشورهای پیشرفته دنیا به ایجاد شهرکودک و نقش آموزشی آن در فرایند جامعه‌پذیری کودکان توجه خاصی می‌شود.

وی تصریح کرد: در این کشورها در کنار ایجاد فضای شاد و مفرح در شهربازی‌ها مفاهیم اولیه اجتماعی شدن را به کودکان منتقل می‌کنند و حتی در بسیاری از این شهربازی‌ها مربی‌هایی به منظور آموزش استفاده از وسایل و تجهیزات فعالیت دارند.

آموزش‌های اولیه رعایت حقوق شهروندی در شهربازی به کودکان ارائه می‌شود

طهماسبی افزود: در این شهربازی‌ها مسئولیت‌پذیری، خویشتن‌داری و حقوق شهروندی را با استفاده از وسایل موجود در آنجا به کودکان آموزش می‌دهند تا بدین ترتیب این کودکان در همان سنین پایین به مهارت‌ها و حقوق شهروندی، حفاظت از خود و... آشنایی پیدا کنند و در مراحل بعدی زندگی خود آسان‌تر فرایند جامعه‌پذیری را طی کرده و فردی اجتماعی شوند.

بازی در شهر کودک نیاز کودک است

این استاد دانشگاه‌های لرستان خاطرنشان کرد: ایجاد شهربازی‌ها به شرط اینکه هدفمند بوده و تنها تجاری نباشند اهمیت بسیار زیادی برای کودکان دارند چراکه بازی در این مکان‌ها نیاز کودک است.

وی یادآور شد: متاسفانه شهربازی‌های استان در حال حاضر وضعیت خوبی ندارند و مسئولین نه تنها به دنبال اهداف آموزشی در این اماکن نیستند بلکه تجهیزات و وسایل بازی غیراستاندارد در آنجا نصب کرده‌اند و از طرفی تعداد شهربازی‌ها نیز اندک است.

شهرداری‌ها وجهه آموزشی شهربازی‌ها را درنظر بگیرند

طهماسبی ادامه داد: شهرداری‌ها که مسئول راه‌اندازی شهر کودک هستند بایستی سرمایه‌گذاران، فعالان و دست‌اندرکاران این حوزه را در جهت پرداختن به مسائل آموزشی در شهربازی‌ها برای کودکان، توجیه کنند تا بتوان به اهداف اجتماعی و فرهنگی این اماکن مفرح و شاد رسید.

در هر حال احداث شهربازی جدید و استانداردسازی و تجهیز دیگر شهربازی‌های استان به وسایل به‌روز یکی از مطالبات مردم لرستان است. از شورای شهر و شهرداری‌های شهرستان‌های استان خواستاریم که به فکر کودکان لرستانی باشند و هشدار می‌دهیم که آسیب‌ها و خطرات گوناگون و ناخوشایندی در کمین نونهالان و خانواده‌های هم استانی است و هر آن ممکن است حادثه‌ای ناگوار اتفاق بیفتد که در آن صورت هیچ عذری پذیرفتنی نیست.

 

انتهای پیام/

منبع: ایسنا

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات