قبل از اینکه سفره خون به‌دل شده‌ی دلم را برایتان باز کنم یک سؤال از شما مخاطبین گرامی دارم، وقتی دشمنان برای وطن دست‌درازی می‌کنند چه حالی به شما دست می‌دهد؟
وقتی نام بزرگ خلیج‌فارس را خلیج عرب خطاب می‌کنند چه حالی به شما دست می‌دهد؟
می‌دانم همه ما همه هم‌وطنانم برای ایرانشان برای وطنشان حاضرند جان‌نثار کنند تا آسیبی به تمامیت ارضی وطن نرسد ...
اکنون سؤال اینجاست ما به عنوان هم‌وطن لر زمانی که توسط دیگر اقوام نادیده گرفته شویم یا فرهنگ و اصالتمان به یغما رود آیا حق اعتراض نداریم؟
آیا نباید برای حفظ اصالتمان از قوم لر دفاع کنیم؟
یا نه ... از دید شما قومی به اسم قوم لر وجود ندارد! آیا نباید از قومی دفاع کنیم که خود ریشه و بطن ایران است در حالی که به‌راحتی به دست فراموشی سپرده می‌شود؟
به گزارش لرستان خبر، خبرگزاری مهر در اقدامی مضحک با بی‌مهری تمام یک نقشه پراکندگی زبان‌ها در ایران منتشر کرده است و در آن 11 استان لرنشین را بلعیده و جزو فارسی‌زبان‌ها آورده است!
در توضیح خبر این خبرگزاری آمده که «بر اساس سرشماری‌های انجام شده زبان‌های رایج در ایران در حال تغییر است. زبان فارسی در ۶۰ سال گذشته ۱۳ درصد افزایش داشته و زبان‌های مادری اقوام ایران در حال فراموشی است.» هر انسان بالغی بعد از دیدن این نقشه متوجه خواهد شد که این خطای فاحش نه‌تنها سهوی نیست بلکه عمدی هم بوده است که 11 وجود استان لر نشین را در کشور به دست باد سپرده است.
شاید باورتان نشود آن‌قدر قوم لر در این سال‌های اخیر مورد بی‌مهری قرار گرفته است که می‌خواهم فریاد بزنم صدایم به گوش مسئولین بی‌مسئولیتی برسد که به‌راحتی قوم بزرگ لر را از ایران حذف کردند قومی که پدر وطن است قومی که در طول تاریخ برای وطن هم پدر بود هم مادر ... من لرم ... لره لرم چطور می‌شود با وجود ما لرها در ایران نام و نشانی از لر نباشد؟
و چطور می‌شود وقتی قومی به اسم قوم لر وجود ندارد اما تا هراسی به کشور می‌رسد می‌گویند ما لرها را برای دفاع از وطن داریم و پشت‌بند هم به 11 استان لر نشین سفر می‌کنند آیا این با عقل جور در می‌آید؟
ظاهراً در کشور ما وجود زبانی مادری به نام لری یک شایعه استکباری بیش نیست. حتی در آنجا هم که به هر جهت برای نابودی زبان‌های مادری بر حسب اتفاق دلی بسوزانند باز نامی از مردمان لر نیست. فرهنگمان را به یغما بردند سکوت کردیم به حرمت وطن، تاریخمان را پایمال کردند سکوت کردیم به حرمت وطن ... وطنی که از قوم لر جان گرفته اکنون به جایی رسیده که نام بزرگ لر را به دست فراموشی سپرده است. چه کسی جوابگوی این همه بی‌مهری در حق قوم لر خواهد بود.
اصطلاح زبان مادری گرته برداری از اصطلاح انگلیسی mother tongue است.
واژه زبان (tongue) در زبان مادری یک تعبیر است که حتی ربطی هم به زبان (language ) یا گویش (dialect ) بودن ندارد.
در تقسیم‌بندی خبرگزاری نامبرده شده کل مناطق لرنشین را فارس زبان حساب کرده‌اند که آن‌ها هم مادر می‌گویند و بنابراین زبانشان در معرض خطر نیست (مدیونید اگر یک وقتی فکر کنید ما لرها به مادر میگیم دا، دی، دالکه، دایک...). این‌ها همش شایعه اجانب است لر کجا گفته دا و...؟!
این اقدام باعث حیرت و تأسف مردمان لر شده و در شبکه‌های مجازی موجی از اعتراض به همراه داشته است. مسئولین باید بر حذر باشند در شرایط کنونی نشر چنین نقشه‌هایی که موجودیت یک قوم بزرگ ایرانی را انکار و نادیده می‌گیرد مخل امنیت و وحدت ملی ایران عزیزمان است و عوامل چنین اقدامات ضد منافع ملی باید پاسخگو باشند

همچنین از تمامی مسئولین محترم ذی‌ربط اعم از نمایندگان مجلس، استانداران محترم و مدیران فرهنگ و ارشاد 11 استان لر نشین تقاضا داریم در این خصوص پیگیری نموده و جوابگوی مردم شریف قوم لر باشند.

 

لردا طولابی

انتهای پیام/

یافته

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات