مسئول دفتر هیئت نظارت شورای نگهبان لرستان مطرح کرد

مسئول دفتر هیئت نظارت شورای نگهبان لرستان از تخلفات فرمانداران و مدیران اجرایی استان در روند انتخابات ریاست جمهوری خبر داد و گفت: برای بیش از ۳۰ مسئول در رده‌های مختلف در استان لرستان پرونده تخلفاتی انتخابات تشکیل‌ شد.

به گزارش لرستان خبر، تیمور سپهوند عصر دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه استان لرستان با اشاره به نقش رسانه‌ها در آگاهی بخشی به جامعه اظهار داشت: نقش خبرنگاران و رسانه‌ها در اطلاع رسای به جامعه در جایگاهی والا قرار دارد و اگر بارقه‌های عقلانی امروز در جامعه قابل نمود است به دلیل وجود افراد با بصیرت در این عرصه است.

وظایف خطیر شورای نگهبان در نظام اسلامی

وی با اشاره به 26 تیرماه سالروز تشکیل شورای نگهبان افزود: شورای نگهبان در نظام اسلامی وظایف خطیری بر عهده دارد که یکی از مهم‌ترین وظایف این شورا این است که محتوای اسلامی نظام را ازنظر کمی و کیفی پاسداری و حفاظت کند که این امر در جنبه‌های مختلفی موردبررسی شورای نگهبان قرار می‌گیرد که یکی از این جنبه‌ها تطبیق قوانینی مصوب مجلس شورای اسلامی با احکام اسلامی است.

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات لرستان نظارت بر  انتخابات را دیگر وظیفه مهم شورای نگهبان دانست و عنوان کرد: این نظارت در دو بخش است یکی تائید صلاحیت‌ها که باید صلاحیت افراد مورد رسیدگی قرار بگیرد و دوم اینکه به‌صورت کامل باید ناظران شورای نگهبان بر انتخابات نظارت داشته باشند و درصحنه انتخابات و یا در تصمیم‌گیری‌های که در این زمینه انجام می‌شود نظارتی آنی و جامع دارد بنابراین نظارت شورای نگهبان اثرگذار و مطمئن برای حفظ اسلامیت و جمهوریت نظام است.

وی تصریح کرد: شورای نگهبان در انتخابات اخیر تلاش کرد انتخاباتی در کمال صحت و سلامت در کل کشور برگزار شود و یکی از مسئولیت‌های مهم هیئت‌های نظارت در استان لرستان در این انتخابات سازمان‌دهی ناظرین و آشنایی آن‌ها با قوانین و دستورالعمل‌های جدید بود که هیئت ای نظارت سنگ تمام در این زمینه انجام  دادند و از 6 ماه پیش از انتخابات این اقدامات صورت گرفت.

سپهوند یادآور شد: نزدیک به 1800 شعبه اخذ رأی در کل استان لرستان در این انتخابات وجود داشت و ازآنجایی‌که انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا با انتخابات شوراها هم‌زمان بود حساسیت در بخش نظارتی بالاتر بود.

معرفی افراد مسئله‌دار به‌عنوان معتمدین شهرستان‌ها

وی تصریح کرد: یکی از مشکلاتی که در انتخابات 96 در استان لرستان وجود داشت این بود که برخی مسئولان که به صلاح نیست نامی از آن‌ها برده شود اما ازنظر قانونی پیگیر این تخلفات آن‌ها هستیم، افراد مسئله‌دار را به‌عنوان معتمدین شهرستان‌ها و بخشدارها معرفی کرده بودند، افرادی که سابقه داشتند و صلاحیت مکتبی و محلی نداشتند و توانایی انجام کار هیئت‌های اجرایی را نداشتند و یا افرادی بودند که اصلاً شناختی نسبت به مسائل انتخابات نداشتند درحالی‌که ویژگی‌های یک فرد معتمد در قانون انتخابات درج‌شده که اگر مسئولان به این قانون عمل می‌کردند مشکلی درصحنه اجرای انتخابات نداشتیم.

مسئول دفتر هیئت نظارت شورای نگهبان لرستان افزود: این چالش سبب شد که هیئت‌های اجرایی که باید تا 25 فروردین شکل بگیرند تا 6 اردیبهشت در برخی شهرهای استان شکل نگرفتند که این موضوع به شورای نگهبان منعکس شد.

عدم پایبندی به اجرای قانون انتخابات ریاست جمهوری توسط مسئولان اجرایی در استان

وی یکی از چالش‌های انتخابات 96 را عدم پایبندی به اجرای قانون انتخابات ریاست جمهوری توسط برخی مسئولان اجرایی در استان ذکر کرد و گفت: مشکل دیگر زیاده‌خواهی و فراتر از قانون عمل کردن برخی مسئولان اجرایی استان بود درحالی‌که به‌صراحت در قانون انتخابات ذکرشده که فرماندار می‌تواند بین 5 تا 7 نفر را به‌عنوان عوامل اجرایی شعبات برای اجرای انتخابات معرفی کند درحالی‌که برخی مسئولان این قانون را رعایت نمی‌کردند و بیش از این تعداد را در شعبات اخذ رأی به‌کارگیری کرده بودند.

سپهوند بیان کرد: علاوه بر این قانون به‌صراحت اعلام کرده هر فرماندار یک نماینده می‌تواند در شعبات اخذ رأی داشته باشد اما برخی از فرمانداران دو نفر را معرفی کرده بودند که این خلاف قانون انتخابات بود و نیابد صورت گیرد و با قاطعیت در مقابل این امر ایستادیم و قبل از انتخابات به‌صراحت به وزارت کشور اعلام شد.

وی افزود: این‌ها بهانه‌هایی برای خود می‌آوردند که در کلان‌شهرها باید فرماندار دو نماینده داشته باشد درحالی‌که در استان لرستان کلان‌شهری وجود ندارد و این تخلف علنی بود که درنهایت افراد اضافه برداشته شد اما متأسفانه با اسامی دیگری این افراد را می‌فرستادند.

مستندسازی تخلفات

مسئول دفتر هیئت نظارت شورای نگهبان لرستان خاطرنشان کرد: دیگر تخلف شعبات اخذ رأی این بود که وزارت کشور می‌تواند بازرسینی را به شعبات اخذ رأی اعزام کند اما در قانون نیامده که فرماندار هم می‌تواند بازرس در شعب اخذ رأی داشته باشد. دیگر تخلفی که در انتخابات اخیر توسط برخی مسئولان اجرایی صورت گرفت این بود که در برخی شهرستان‌ها برخی مسئولان اجرایی نیروهای بازرس و یا کاربران دستگاه‌های احراز هویت خود را بارنگ کاندیدی خاص در شعبات مستقر کرده بودند که ابن کار به‌صراحت خلاف قانون است و جرم محسوب می‌شود.

وی بابیان اینکه پرونده متخلفان در مراجع قضایی در حال پیگیری است، گفت: تخلفات فراوانی در فرآیند انتخابات مشاهده شد که بسیاری از آن‌ها مستندسازی و جمع بدی شد و در اختیار شورای نگهبان قرار گرفت و برای بیش از 30 مسئول در رده‌های مختلف شهرستانی و استانی در استان لرستان پرونده تخلفاتی انتخابات تشکیل‌شده و این شورا با جدیت دنبال پیگیری این تخلفات است و از قوه قضائیه خواسته این تخلفات حتماً پیگیری شود و در استان نیز در حال پیگیری است.

صندوق‌ها از ورود آراء تقلبی مصون ماند

سپهوند بیان کرد: مهم‌ترین نکته‌ای که سبب شد شورای نگهبان انتخابات این استان را تائید کند این بود که به‌رغم همه تخلفاتی که درصحنه انتخابات اتفاق افتاد ناظران و بازرسان شورای نگهبان با قاطعیت کامل از هرگونه ورود و ریختن رأی تقلبی در درون صندوق‌های اخذ رأی جلوگیری کردند درحالی‌که تلاش‌ها و اقداماتی صورت گرفت اما درون صندوق‌ها سالم باقی ماند و نزدیک به 1800 گزارش ناظران وجود دارد که مانع ورود به درون صندوق‌ها شده و صندوق‌ها از ورود آراء تقلبی مصون مانده است.

وی تصریح کرد: دریکی دو قسمت به‌صراحت دیده شد که آراء تقلبی وارد صندوق‌ها شد، همان‌جا هیئت نظارت ورود پیدا کرد آن صندوق را در ساعات اولیه باطل اعلام شد و مانع از شمارش آراء آن صندوق شدیم اما جای تأسف است به‌رغم اینکه قانون مشخص کرده در صورت وجود تخلف شورای نگهبان می‌تواند آراء آن صندوق را ابطال کند اما فرماندار آن شهرستان آراء آن صندوق را وارد سامانه وزارت کشور کرد که به این آقا تذکر داده شد.

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات لرستان یادآور شد: این گزارش‌ها منجر به این شد که شورای نگهبان پس از بررسی همه تخلفات به این جمع‌بندی رسید که تخلفات صورت گرفته هم در حین تبلیغات و هم در روز انتخابات خدشه‌ای به درون صندوق‌ها وارد نکرده و انتخابات استان لرستان تائید شد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات