گزارشی از خطبه‌های نماز جمعه شهرستان‌های استان لرستان

ائمه جمعه شهرستان‌های استان لرستان در خطبه‌های نماز جمعه تأکید کردند: دولت یازدهم نتوانست کشور را از رکود خارج و در تولید و اشتغال رونق ایجاد کند و ازنظر اقتصادی و فرهنگی و آموزشی وضعیت مناسبی نداریم.

به گزارش لرستان خبر، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین حسن ترابی امام‌جمعه بروجرد ظهر امروز در خطبه‌های این هفته نماز جمعه با اشاره به فرارسیدن دهه کرامت و سالروز میلاد حضرت فاطمه معصومه(س) اظهار داشت: نکته مهمی که در دهه کرامت باید به آن توجه داشته باشیم نگاهی عمیق و همه‌جانبه به شخصیت دو مولود این دهه و علت آمدن این دو برادر و خواهر به این مرزوبوم و شناخت زندگی فردی و سیاسی آن‌ها است.

وی با اشاره به نام‌گذاری میلاد حضرت فاطمه معصومه(س) به نام روز دختر افزود: دختران ما نیازمند الگو هستند و اسلام برای دختران جامعه اسلامی الگویی کامل و جامع همچون حضرت فاطمه معصومه(س) معرفی می‌کند، ایشان معصوم از گناه است و در تقوا و پرهیزگاری رتبه بالایی دارد و در تحصیل علم و دانش از دانشمندان زمان خود بوده و مسلط به علوم دین و اهل‌بیت(ع) است.

خطیب نماز جمعه بروجرد در ادامه با اشاره به موضوع انتخاب وزرای دولت دوازدهم  عنوان کرد: بعد از برگزاری انتخابات باشکوه دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و تائید صحت انتخابات توسط شورای نگهبان مراسم تنفیذ رأی مردم توسط ولی‌فقیه و تحلیف رئیس‌جمهور منتخب تا دو هفته دیگر انجام می‌گیرد و رئیس‌جمهور باید در مهلت مقرر وزرای دولت دوازدهم را برای اخذ رأی اعتماد به مجلس شورای اسلامی معرفی بکند و ضرورت دارد در انتخاب وزرا صرف‌نظر از گرایش‌های جناحی و گروهی و توجه به سهم خواهی زیاده خواهان معیارهایی همچون تدین، تعهد، تخصص، تجربه، کارآمدی، شجاعت و دشمن‌شناسی مدنظر قرار گیرد. 

وی با تأکید بر انتخاب وزرا از میان متدین بیان کرد: فرد دین‌دار به ملت و به کشور و خون شهدا خیانت نمی‌کند ممکن است جایی خطا کند اما عمداً به اسلام و ملت خیانت نمی‌کند و خیانت‌ها مربوط به انسان‌های بی‌دین است، تخصص و کارآمدی و مجرب بودن و شجاعت هم مهم است افراد ترسو و واداده به درد نمی‌خورند، فرد ترسو شهامت در دل کار رفتن را ندارد و وارد کار بزرگ نمی‌شود و نمی‌تواند موانع سنگین را از سر راه بردارد، باید وزرا دشمن‌شناس باشند و مدیری که به ترفندهای دشمن آشنا نباشد فریب می‌خورد و لطمات و ضرباتی می‌زند که قابل جبران نباشد.

ترابی تصریح کرد: ازآنجاکه کار اجرایی نیازمند مدیریت جهادی است باید وزرا از میان مدیران انقلابی و شجاع و جهادی انتخاب شوند، از مدیران خسته و پیر حذر شود، مدیرانی که کهولت سن دارند بهتر است در قالب هیئت‌های اندیشه‌ورز و اتاق فکر قرار بگیرند و تجاربشان را به مدیران جوان و کارآمد منتقل کنند.

وی با تصریح بر اینکه دولت یازدهم از پیرترین دولت‌های پس از انقلاب بود و شاید بخشی از ناکارآمدی‌های آن‌هم به همین علت است، گفت: دولت دوازدهم باید تحرک بیشتری نسبت به دولت یازدهم داشته باشد و باید حلقه مدیران خسته و پیر و  فرسوده شکسته شود و به مدیران جوان میدان داده شود تا خود را نشان دهند.

امام‌جمعه بروجرد بابیان اینکه سهم خواهی جناح‌های سیاسی باروحیه جهادی و شایسته‌سالاری هم‌خوانی ندارد، خاطرنشان کرد: رئیس‌جمهور در انتخاب وزرا باید شاخصه‌های مدیریتی و کارآمدی و شایسته‌سالاری را مدنظر قرار دهد و تسلیم فشار جریانات و گروه‌های سیاسی نباشد اما متأسفانه این باب شده هرکسی که انتخاب شود چه رئیس‌جمهور و چه نماینده بسیاری از افراد سهم خواهی می‌کنند پس منافع و مصالح ملی و مطالبات مردم چه می‌شود.

وی تأکید کرد: آنچه بیش از هر چیزی مهم است و باید رئیس‌جمهور و نمایندگان مجلس شورای اسلامی موردتوجه ویژه قرار دهند نیازها، ضرورت‌ها و انتظارات مردم از یک‌سو و مصالح و منافع ملی از سوی دیگر است. امروز مملکت ما در رکود شدید است دولت یازدهم نتوانست کشور را از رکود خارج کند و در تولید و اشتغال رونق ایجاد کند و ازنظر اقتصادی و فرهنگی و آموزشی وضعیت مناسبی نداریم با چنین وضعیتی ضرورت دارد تجدیدنظر جدی در انتخاب مدیران ناکارآمد غیرانقلابی غیر جهادی انجام گیرد.

دشمن به دنبال از بین بردن اتحاد و تضعیف نهادهای انقلابی است

حجت‌الاسلام محمد سوری امام‌جمعه پلدختر نیز در خطبه‌های نماز جمعه این هفته پلدختر اظهار داشت: نماز جمعه یکی از برکات انقلاب، قلب فرهنگی شهرستان و خاکریز نفوذناپذیر جبهه انقلاب اسلامی است.

وی با اشاره به پنجم مرداد سال 58 سالروز اقامه نخستین نماز جمعه در تهران به امامت آیت‌الله طالقانی افزود: نماز جمعه یکی از برکات انقلاب اسلامی که دارای جایگاه عبادی و سیاسی است.

امام‌جمعه پلدختر به سالروز عملیات افتخارآفرین مرصاد اشاره کرد و افزود: این عملیات در تاریخ انقلاب اسلامی روزی به‌یادماندنی است که اهداف شوم دشمنان را نقش برآب کرد.

وی عنوان کرد: بعد از پذیرش قطعنامه با حضور منافقان و حمایت تسلیحاتی صدام در کشور عملیات مرصاد به وقوع پیوست که فرزندان شجاع ایران اسلامی در دفاع از مرزهای انقلاب اسلامی در برابر آنان پیروز شدند.

سوری گفت: امروزه واردات بی‌رویه صادرات ازجمله دغدغه‌های مقام معظم رهبری است که در این رابطه به مسئولان امر توصیه مؤکد دارند.

وی تصریح کرد: کالاهای مصرفی که به چرخه تولید ضربه می‌زند نباید وارد کشور شوند زیرا سبب افزایش بیکاری در جامعه می‌شوند.

امام‌جمعه پلدختر بیان کرد: وزرا کابینه دوازدهم پایبند به وعده‌های رئیس‌جمهور باشند و فراتر از قیل‌وقال‌های فرصت سوز جناحی و سیاسی عمل کنند.

وی با آرزوی موفقیت برای دولت دوازدهم خاطرنشان کرد: وزرای کابینه دوازدهم باید در خدمت نظام باشند و به منویات مقام معظم رهبری عمل کنند تا بتوانند پرچم‌دار آرمان‌های امام ، انقلاب و شهدا باشند.

سوری اظهار داشت: قوای مقننه و مجریه بدانند که زمان به‌سرعت می‌گذرد و ریاست برای هیچ‌کس ماندگار نیست تنها چیزی که می‌ماند عمل صالح است که مسئولان باید به وظیفه خود به‌خوبی عمل کنند.

وی افزود: چه بسیار شخصیت‌های وارسته و بی‌آلایش که در تاریخ کشور ما به‌عنوان مسئول مانند بهشتی، باهنر و رجایی الگو و اسوه هستند که این امر به خاطر اخلاص و احساس وظیفه آن‌ها بود که در انقلاب ماندگار شدند.

امام‌جمعه پلدختر عنوان کرد: دولت دوازدهم باید موفق‌تر از دولت‌های گذشته باشد و بتواند پایبند ارزش‌ها و منویات مقام معظم رهبری و به وعده‌های رئیس‌جمهور جامه عمل بپوشاند.

وی به قراردادهای بزرگ اشاره و اظهار داشت: شرکت توتال فرانسوی به‌عنوان قراردادهای نفتی، ذهن بسیاری از سیاسیون را به خود مشغول ساخته است.

سوری افزود: انتظار می‌رفت مسئولان در این رابطه یک پکیج رسانه‌ای مناسب برای شفافیت آحادمردم بیان می‌کردند.

وی عنوان کرد: مقام معظم رهبری در رابطه با ایجاد قرارداد با کشورهای دیگر دیدگاه مثبتی دارند اما قراردادها باید طوری باشد که مصالح مردم و نظام در آن مدنظر باشد.

امام‌جمعه پلدختر عنوان کرد: به دستور رهبر قرارداد توتال فرانسه بررسی شد که در بررسی اولیه 150 اشکال داشت و در بررسی دوم 15 اشکال که درنهایت دو اشکال یکی محرمانه و شفافیت دارد.

وی بیان کرد: دولت به‌عنوان مجری بتواند وظایف خود را در این عرصه انجام دهد که همه نسبت به سرنوشت کشور خود سهیم هستیم.

سوری گفت: در تحریم‌های جدید آمریکا شرایط داخلی ایران در نظر آنان فرصتی است برای افزایش تحریم‌ها که آن‌ها نهادهای امنیتی مانند سپاه را مورد تحریم قرار می‌دهند.

وی خاطرنشان کرد: آنچه مهم است این است که باید دقت کرد دشمن به دنبال دوقطبی کردن و از بین بردن اتحاد و تضعیف نهادهای انقلابی است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات