آب منطقه‌ای به متخلفان هشدار داد؛

تجاوز گسترده به حریم رودخانه‌های لرستان از طریق احداث خطوط نفت و گاز و همچنین ویلا سازی غیر قانونی منجر به هشدار جدی آب منطقه‌ای این استان به متخلفان شد.

در حالی استان لرستان دارای بیش از ۳۳ رودخانه دائمی است که برخی از این رودخانه از فضای شهری عبور می‌کنند به‌طوری‌که عمده شهرهای این استان در کنار رودخانه‌های دائمی بناشده است.

تجاوز گسترده به حریم رودخانه‌های لرستان

رودخانه «گله رود» در مرکز شهر بروجرد، رودخانه «خرم رود» و «کرگانه» در خرم‌آباد، رودخانه «حوضیان» در الیگودرز، رودخانه ازنا در همین شهرستان، رودخانه‌های «تیره» و «ماربره» در دورود و رودخانه «کشکان» در پلدختر ازجمله رودخانه‌هایی هستند که در کنار آن‌ها شهرستان‌های لرستان شکل‌گرفته‌اند.

این در حالی است که در سال‌های اخیر برخی سودجویان در کنار رودخانه‌های استان با تجاوز به حریم رودخانه‌ها اقدام به ساخت‌وساز کرده‌اند که شرکت آب منطقه‌ای استان از برخورد جدی با این متخلفان خبر داد.

رضا میرزایی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان در این رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تجاوز گسترده به حریم و بستر رودخانه‌های لرستان اظهار داشت: طبق ماده ۱۳ آئین‌نامه حریم و بستر رودخانه‌ها، همه وزارتخانه‌ها، مؤسسات و شرکت‌های دولتی، شهرداری‌ها و نهادهای وابسته به دولت مکلف هستند قبل از اجرای طرح‌های مربوطه خود و صدور پروانه لازم بستر و حریم رودخانه‌ها، انهار، مسیل‌ها، مرداب‌ها و برکه‌های طبیعی استعلام کنند.

ردپای خطوط نفتی در حریم رودخانه‌ها

وی افزود: هرگونه تصرف در بستر و حریم رودخانه‌ها منوط به موافقت کتبی و قبلی از وزارت نیرو است و متخلفان از این ماده طبق مقررات موضوعه تعقیب و مجازات خواهند شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان بیان کرد: در نقاط مختلف لرستان کارهای توسعه‌ای توسط وزارت نفت و زیرمجموعه‌های آن در دست اجرا است که خطوط نفت و گاز زیادی از استان به استان‌های غربی، شمالی و مرکزی کشور عبور می‌کند ک علاوه بر تخریب منابع طبیعی، آسیب‌های زیادی به بستر رودخانه‌های اصلی و فرعی لرستان وارد کرده است و نتایج آن ر فصول بارندگی باعث تشدید سیلاب و خسارت به زیرساخت‌های استان می‌شود و در برخی موارد املاک کشاورزی حاشیه رودخانه‌ها را به خطر می‌اندازد.

میرزایی با تأکید بر اینکه در هیچ‌یک از موارد فوق با شرکت آب منطقه‌ای استان هماهنگی و یا استعلام نشده بلکه بعد از اجرای کار و یا حین کار آب منطقه‌ای ورود پیداکرده است گفت: دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط مکلف هستند قبل از هرگونه اقدام و عبور از بستر رودخانه‌ها نسبت به کسب مجوز و جلب نظر آب منطقه‌ای در رابطه باکمال انتفاع و عدم ضرر و زیان اقدام کنند و در غیر این صورت از تجاوز آن‌ها به بستر رودخانه جلوگیری خواهد شد.

ویلا سازی اعیانی در حریم رودخانه‌های لرستان

وی در ادامه سخنان خود گفت: در مناطق خوش آب‌وهوای استان نیز متجاوزین که اکثراً افراد حقیقی هستند در حریم و بستر رودخانه‌ها اقدام به ساخت ویلا اعیانی و باغ کرده‌اند که ملک دولت است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان افزود: بیشتر ساخت‌وسازهای غیرقانونی در شهرستان‌های خرم‌آباد، بروجرد، الشتر و دورود صورت گرفته و افرادی در بستر و حریم رودخانه‌ها اقدام به ساخت ویلا و باغ اعیانی کرده‌اند.

میرزایی گفت: به همه متجاوزین به حریم و بستر رودخانه‌ای استان اعلام می‌کنیم که به‌طور داوطلبانه نسبت به آزادسازی حریم رودخانه‌ها اقدام کنند در غیر این صورت با آن‌ها برخورد قانونی خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع:مهر

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات